Лесно е да се говори за спестяване на пари и много хора имат желанието да спестяват. На практика обаче тази задача е малко по-трудно изпълнима, тъй като започва с отказа от някои покупки и притежания.
Ако обичате да пазарувате и искате да притежавате много вещи, никога няма да успеете да пестите. Необходимо е да промените тази нагласа и ще се научите да водите по-икономичен начин на живот. Ето някои неща, без които можете да живеете, ако сериозно желаете да пестите пари, както и някои съвети за спестяване.
Голяма къща
Купуването на по-голяма къща, отколкото ви е необходима, е прахосване на пари. Тя ще отнеме голяма част от доходите ви, защото къщата винаги има данъци и ремонти.
Купете такава, която можете да си позволите, и внасяйте пари в банката всеки месец, без да се налага да прекарвате цялото си време в работа, за да я плащате. Наслаждавайте се повече на живота с по-базов модел жилище.
Модерен автомобил
Един от най-лесните начини да спестите пари е да избягвате луксозните автомобили. Автомобилите само се амортизират, което означава, че никога няма да получите от тях това, което сте вложили в тях – лоша инвестиция. Много милионери карат по-стари модели автомобили, защото това им позволява да инвестират повече пари в нещо с по-добра възвращаемост. Милиардерът Уорън Бъфет например кара Cadillac XTS от 2014 г., според Finance.Yahoo, и дори търси отстъпки – например за автомобили с повреди от градушка.
Създайте изпълним бюджет
В днешното общество хората купуват неща, които почти не използват. В това няма смисъл. Много хора са открили, че по-простият живот – този с по-малко вещи – често е по-приятен.
Можете да избегнете безумното пазаруване, като съставите бюджет и се придържате към него. Бюджетът е основен помощник за спестяване на пари. Всъщност той може да е най-добрият начин.
Проследявайте всички свои разходи в продължение на около два месеца, за да видите къде отиват парите ви и вижте от къде можете да спестите.
Хранене навън
Заедно с всичко останало храненето навън е станало по-скъпо – и често нездравословно. Като прибавите и разходите за купуване на скъпи кафета и газирани напитки, докато сте на работа, харчите още повече. Вместо да се храните навън, можете да спестите пари, като се храните по-често вкъщи или сутрин си приготвяте за работа кафе, сандвич, смути или домашна лимонада.
Пазарувайте хранителни стоки в брой
Можете също така да спестите пари от покупките на хранителни продукти, когато отивате в магазина, като планирате храненията си. Купувайте само това, което е в списъка ви. По-лесно е да се придържате към бюджета си, ако не сте гладни, когато отивате в магазина. Можете също така да използвате купони и да купувате продукти, които са на разпродажба. Носенето само на пари в брой, когато пазарувате, вместо да използвате дебитни или кредитни карти, ще ви помогне да предотвратите импулсивните покупки.
Купувайте основните покупки само на промоция
Рано или късно ще откриете, че почти всичко, което искате, е някъде на разпродажба. Когато искате да купите нещо скъпо, следете обявите за разпродажби и онлайн рекламите, за да получите най-добрата оферта. Pazaruvaj.com е сайт, който сравнява цените и бързо ще ви ориентира за най-добрата оферта на продукта, който търсите. (бел.ред.)
Обмислете покупките, преди да ги купите
Дайте си време да обмислите покупките преди да ги купите. Ако изчакате няколко дни – или седмица, или повече – преди да дадете трудно спечелените си пари, може да промените мнението си за покупката.
Кредити за рефинансиране
Ако можете да получите по-добър лихвен процент по някой от съществуващите си кредити, например за кола, можете да спестите повече пари по този начин. Можете да намалите дълга по кредитна карта, като го прехвърлите към нова кредитна карта с прехвърляне на баланс.
Създайте фонд за спешни случаи
Наличието на пари в брой за спешни случаи може да ви помогне да спестите повече пари, тъй като може да предотврати използването на кредитна карта или получаването на кредит. Това ви позволява да избегнете плащането на лихви.
Заделяне на средства в план за спестяване
Вместо да чакате парите за спестяване да останат като излишък в края на седмицата или месеца, добавете спестяванията към бюджета си. Задайте сума, която искате да спестявате всяка седмица, и я изтегляйте автоматично от сметката си и я внасяйте в спестовна сметка.
Купувайте стоки втора употреба, когато можете
Наоколо има магазини, в които можете да намерите добри продукти, като например мебели, с отстъпка, тъй като те са употребявани. Най-големите сайтове за онлайн пазаруване също предлагат върнати или разопаковани продукти, които може да вземете със значителна отстъпка. Разгледайте тези магазини, преди да закупите по-скъпи продукти.
Отидете на безплатни местни атракции
Вече много от забавленията и атракциите се заплащат. Все пак можете да излезете със семейството и да се забавлявате, като откриете безплатни такива. Някои библиотеки, музеи и зоологически градини често организират ден на отворените врати. Освен това често има изложения, събори и концерти на открито, които също са безплатни.
Повечето хора откриват, че могат да спестят пари, когато следват тези съвети. Малко решителност за намаляване на разходите и последователност могат да ви позволят да започнете да изграждате банкова сметка, която ще ви бъде от полза.
Възгледите, изразени в тази статия, са на автора и не отразяват непременно тези не Епок Таймс България. Те са предназначени само за общи информационни цели и не трябва да се тълкуват или интерпретират като препоръка или молба. Епок Таймс не предоставя инвестиционни, данъчни, правни, финансови планове, планиране на имоти или други лични финансови съвети. Epoch Times не носи отговорност за точността или навременността на предоставената информация.
СВЪРЗАНИ СТАТИИ: