От Фондацията на Джордж Сорос са обезпокоени, че ако Доналд Тръмп спечели изборите през 2024 г., това ще подкопае глобалисткото „единство“. Освен това те предупреждават за потенциалните генерални щети, които победата на „MAGA републиканците“ би могла да причини.
Фондация „Отворено общество“ (ФОО), която понастоящем се ръководи от 37-годишния син на Джордж Сорос, Алекс Сорос, се стреми да се „адаптира“, така че да е в състояние да реагира на всеки политически сценарий, до който президентските избори в Америка догодина могат да доведат.
„Адаптираме ФОО, за да можем да реагираме на всякакви сценарии, които могат да се появят от двете страни на Атлантическия океан“, пише синът на Джордж Сорос в неотдавнашна статия за Politico, озаглавена „Няма оттегляне на Сорос от Европа“.
Статията е в отговор на новинарските заглавия, в които се твърди, че фондацията на Сорос се „оттегля“ от Европа като част от нова „стратегическа насока“ под новото ръководство.
В него Алекс Сорос – който се обявява за „по-политичен“ от баща си – пояснява, че по отношение на слуховете за напускане няма нищо подобно – или не точно. Той характеризира промяната като промяна на приоритетите към Източна Европа, която ще включва съкращаване на някои операции, включително „значително“ намаляване на броя на служителите.
Въпреки това той използва възможността, за да изрази в статията възгледите си за американската политика – и да изложи притесненията си от перспективата за победа на Доналд Тръмп.
Победата на Тръмп ще застраши „единството“?
Сорос се опасява, че победа на президента Тръмп – или на друг кандидат от движението „MAGA“ – Make America Great Again (Да направим Америка отново велика) – би застрашила европейското единство и би нанесла удар върху глобалистичния дневен ред.
„Бившият президент на Съединените щати Доналд Тръмп – или поне някой с неговата изолационистка и антиевропейска политика – ще бъде кандидатът на републиканците“, прогнозира той и добавя, че според него „победа на републиканците в стил MAGA на президентските избори в САЩ догодина в крайна сметка може да бъде по-лоша за ЕС, отколкото за САЩ“.
Сорос описа заплахата от победа на Тръмп или на републиканците от движението „MAGA“ през 2024 г. като резултат, който „ще застраши европейското единство и ще подкопае напредъка, постигнат на толкова много фронтове в отговор на войната в Украйна“.
Макар че не уточни как победата на Тръмп би застрашила европейското единство или би довела до нежелани резултати по отношение на Украйна, имаше спекулации, че президентът Тръмп ще настоява за мирно споразумение, което ще принуди Украйна да приеме някои териториални отстъпки.
Президентът Тръмп обеща, че може да сложи край на войната в Украйна в рамките на 24 часа след встъпването си в длъжност, като същевременно отказа да каже коя страна иска да спечели.
„Когато аз съм президент, ще уредя тази война за един ден, за 24 часа“, заяви президентът Тръмп по време на събитие на CNN в средата на май за отговаряне на въпроси пред обществеността, като добави, че ще се срещне както с украинския президент Володимир Зеленски, така и с руския президент Владимир Путин и ще окаже натиск върху тях да сключат сделка.
„И двамата имат слаби страни, и двамата имат силни страни, и в рамките на 24 часа тази война ще бъде решена, тя ще приключи“, каза президентът Тръмп по време на събитието пред обществеността.
В интервю за Fox News по същото време президентът Тръмп предостави повече подробности за това как би убедил двете страни да прекратят бойните действия и да приемат мирно споразумение.
„Бих казал на Зеленски – повече няма. Трябва да сключиш сделка. Бих казал на Путин: ако не сключиш сделка, ще му дадем много. Ще [дадем на Украйна] повече, отколкото някога са получавали, ако се наложи“, каза президентът Тръмп и добави, че „ще сключи сделката за един ден“.
Социологическите проучвания показват, че подкрепата за войната в Украйна сред американската общественост е намаляла, като последното проучване на CNN-SSRS, публикувано на 4 август, показва, че мнозинството (51%) смята, че Съединените щати са направили достатъчно.
Съединените щати са водещ доставчик на помощ за сигурността на Украйна, като Държавният департамент на САЩ заяви на 22 август, че военната помощ и обучението на САЩ за Украйна възлизат на близо 46 млрд. долара от 2014 г. насам, като 43,1 млрд. долара от тях са от началото на руската инвазия през февруари 2022 г.
Екипът на президентската кампания на Тръмп не е отговорил на молбата за коментар на настоящата публикация на The Epoch Times.
„Това не е някакъв вид отстъпление“
Статията на Сорос се появи на фона на множество новинарски заглавия, според които Фондация „Отворено общество“ спира дейността си в Европа.
Цитирайки вътрешно електронно писмо на фондацията до служителите от юли, The Guardian съобщи, че новата промяна в посоката на организацията „предвижда оттегляне и прекратяване на голяма част от настоящата ни работа в Европейския съюз, като изместваме фокуса и разпределението на ресурсите си към други части на света“.
В публикацията на The Guardian стратегическата промяна е представена като „отстъпление от Европа“, което може да „остави на тъмно правата на човека“, а Bloomberg публикува материал със заглавие: „Сорос се оттегля, докато десницата печели в Европа“.
Алекс Сорос обаче обясни, че тъй като ФОО „пренастройва начина си на работа в световен мащаб“, фондацията променя приоритетите си в Европа, но „това не е някакво отстъпление“.
„Да, това означава, че ще излезем от някои области на работа, тъй като се фокусираме върху днешните предизвикателства, както и върху тези, с които ще се сблъскаме утре. И да, също така ще намалим значително броя на служителите си, стремейки се да гарантираме, че повече пари ще отидат там, където са най-необходими“, пише Сорос.
Въпреки съкращаването на работни места и промяната на паричните потоци Сорос заяви, че фондацията ще продължи да подкрепя своите филиали в Молдова и Западните Балкани и че „не трябва да има никакво съмнение, че ще продължим да подкрепяме нашата фондация в Украйна“.
Той също така заяви, че ФОО „драстично“ ще увеличи подкрепата си за около 12 милиона роми, повечето от които живеят в Източна Европа, в усилията им да си „осигурят равно третиране“.
Около 40% от персонала на ФОО в световен мащаб ще бъде съкратен като част от стратегическата промяна, се казва в имейл от юли, цитиран от The Guardian.
Мегадонорът на демократите заяви тогава пред Wall Street Journal, че първоначално не е искал да преотстъпва контрола върху фондацията на никой член на семейството си „като принцип“.
Той обаче заяви, че със сина му „мислят еднакво“ и че поема ръководството на фондацията, защото „той го е заслужил“.
По това време Алекс Сорос заяви пред изданието, че е „по-политически настроен“ от баща си и че се притеснява от перспективата за победа на Тръмп през 2024 г.
„Колкото и да ми се иска да извадя парите от политиката, докато другата страна го прави, ще трябва да го правим и ние“, каза той пред списанието, оставяйки предположението, че дълбоките джобове на организацията на Сорос ще бъдат използвани за подкрепа на президентски кампании, противопоставящи се на президента Тръмп.
Алекс Сорос е избран за член на управителния съвет на ФОО като негов председател през декември 2022 г.
Смъртта на съществото сорос ще е празник за цялото човечество.