Getting your Trinity Audio player ready...
|
Илон Мъск заяви, че по-скоро би влязъл в затвора, отколкото да уволни служители за отказ от ваксина срещу COVID-19, като същевременно сподели, че едва не е постъпил в болница, след като си е поставил ваксината.
„Общественият дебат за ефикасността [на COVID-19] не трябва да се прекратява“, допълни той.
Миналия месец Илон Мъск разкри, че си е поставил няколко ваксини COVID-19, за да може да пътува в периода на интензивни пандемични ограничения, и че след поставянето на третата ваксина едва не се е озовал в болница.
Мъск изложи тези коментари в публикация в X (бившия Twitter), която беше част от тема, започната от него в отговор на предупреждение от служители на Европейския съюз. Предупреждението касае това, че социалната медия X е попаднала под прицела на цензурата на блока заради това, че е уличена от ЕС като основен разпространител на подвеждаща или фалшива информация.
„Чували ли сте тази (дез)информация?“ (Have you heard dis information?) Мъск озаглави оригиналния си пост като игра на думи, придружаван с видео компилация от заглавия на новини за ваксините COVID-19. Подбраните заглавия започват със смели първоначални твърдения в началото на пандемията, че ваксините са „100 % ефективни“, като последващо започват все повече и повече да намаляват, стигайки дори до негативни послания.
„Ваксината COVID-19 с мРНК е само 47% ефективна след 5 месеца?“ гласи едно от по-късните заглавия, последвано от още по-негативни заглавия като „Швеция и Дания спряха ваксината Covid на Moderna за по-млади хора“ и накрая такива, които подчертават рентабилността на производителите на ваксини на фона на призивите за привидно безкрайни бустерни дози.
„Това е погрешно“
Публикацията на Мъск за намаляващата ефикасност на ваксините предизвика редица коментари, включително един от политическия журналист Ед Красенщайн, който изрази възражения.
„Смятам, че промените в ефикасността са резултат от нови щамове и изчерпване на имунната защита на ваксината. Глупаво е, че някой някога е твърдял, че тя е 100% ефективна. Никоя ваксина не е 100% напълно надеждна.“, пише той.
Мъск отговори, като заяви, че по принцип не е против ваксините, но че е против задължителните мерки, които принуждават хората да се ваксинират.
„Притеснението ми беше по-скоро от възмутителното изискване хората задължително да си поставят ваксина и множество бустерни дози, за да направят нещо. Това е погрешно.“, пише Мъск.
Той добави, че ако Върховният съд на САЩ не беше отменил заповедта на президента Джо Байдън, с която се налага задължението за ваксинация или тест за големите компании, неговата компания SpaceX „и много други компании щяха да бъдат принудени да уволнят всеки, който откаже да се ваксинира!“
„Ние нямаше да го направим. Бих предпочел да вляза в затвора, отколкото да уволня добри хора, които не искат да се ваксинират.“, продължава Мъск.
Мъск също така разкри, че се е заразил с COVID-19 и е изпитал „леки симптоми на настинка“, но си е слагал ваксини многократно заради пътуване.
„Третата инжекция почти ме изпрати в болница“, каза Мъск.
„Колко други хора там имат симптоми, които всъщност са от COVID ваксината или лечението, а не от самия COVID?“, попита той.
Все повече данни сочат, че страничните ефекти на ваксината COVID-19 са по-сериозни, отколкото се твърдеше досега.
Има сведения, които посочват връзката между ваксините COVID-19 на базата на spike-протеин и кожни проблеми, шум в ушите, зрителни увреждания, съсирване на кръвта и дори смърт.
Мъск поясни коментарите си, като заяви, че не е против ваксините по принцип.
„Не е като да не вярвам във ваксините – вярвам. Обаче лекарството не може да бъде потенциално по-лошо от болестта.“, каза той.
„Общественият дебат за ефикасността не трябва да се прекратява“, продължи Мъск.
Мъск добави, че според него „има и голям потенциал за лечение на много болести с помощта на синтетична мРНК, така че нека не изхвърляме бебето с водата“.
Публикацията на собственика на X предизвика редица реакции, включително хумористична от акаунта Joe Biden Press Release (Parody), който включва снимка на усмихнатия президент Джо Байдън в изявление: „Обещавам, че ще бъдете в безопасност след 42-ия бустер.“
Междувременно в Брюксел служители на ЕС взеха на прицел Мъск и X по отношение на цензурата си.
„Ще следим какво правите“
На 26 септември високопоставен служител на Европейския съюз обвини X, че е най-големият разпространител на дезинформация и отправи прикрита заплаха. Това накара Мъск да отвърне на удара, като направи публикацията, в който се подчертава намаляването на ефективността на ваксините и предизвика широк онлайн дебат.
На пресконференция през септември главният комисар на ЕС по въпросите на дезинформацията – заместник-председателят на Европейската комисия Вера Йоурова, посочи X като „платформата с най-голямо съотношение на публикациите, съдържащи дезинформация или заблуда“.
За разлика от конкуренти като Фейсбук и Гугъл, X на Мъск отказа да участва в доброволните усилия на Европейския съюз за борба с дезинформацията, наречени Кодекс на практиките за дезинформация от 2022 г.
Макар че кодексът се предполага, че не е задължителен, компаниите, които участват в него, могат да облекчат някои от изискванията си за съответствие съгласно Закона за цифровите услуги на ЕС, който влезе в сила в края на август и е задължителен за най-големите технологични платформи с над 45 млн. потребители в ЕС – включително X.
След като по-рано порица Мъск и X за това, че нямат желание да се самоцензурират и не приемат сериозно борбата на ЕС срещу „дезинформацията“, ЕС засили реториката си на 26 септември, в деня, в който компании за социални медии като Facebook и Google – но не и X – публикуваха доклади за спазването на новия кодекс на блока за „дезинформацията“.
„Г-н Мъск знае, че не е освободен от отговорност, ако не спазва кодекса на практиките за дезинформация, защото сега Законът за цифровите услуги се прилага изцяло“, каза г-жа Йоурова. „Така че моето послание към Twitter е, че трябва да спазвате твърдите разпоредби на закона и ние ще следим какво правите“.
Макар че X се отказа от доброволния кодекс през месец май, мрежата се счита за „много голяма онлайн платформа“ съгласно задължителния Закон за цифровите услуги и затова подлежи на по-строги правила за съдържанието.
Йоурова напомни на Мъск факта, че ЕС разполага с инструменти за правоприлагане, за да окаже натиск върху платформата да спазва неговите закони за съдържанието.
Тя направи тези забележки, докато предоставяше актуална информация за Кодекса на практиките за дезинформацията от 2022 г. на 27-те държави членки на ЕС, към който кодекс са се присъединили компании като Google, TikTok и Meta, майката на Facebook – но който X на Мъск е пренебрегнал.
Някои примери от докладите включват Google, които са предотвратили около 33 млн. долара от реклама да отидат при „разпространители на дезинформацията“, а Meta е поставила „етикети“ на над 40 млн. части от съдържанието в платформата от проверки на факти.
Новите правила на Закона за цифровите услуги се прилагат за 19 „много големи“ цифрови платформи (като мрежи на социални медии, уебсайтове и онлайн търговци на дребно) с най-малко 45 милиона активни потребители в ЕС.
19-те платформи, които попадат в обхвата на новите правила, са: Alibaba AliExpress, Amazon Store, Apple AppStore, Bing, Booking.com, Facebook, Instagram, Google Maps, Google Play, Google Search, Google Shopping, LinkedIn, Pinterest, Snapchat, TikTok, X, Wikipedia, YouTube и Zalando.