Първият в света държавен указ за религиозна търпимост – Едиктът на толерантността – е издаден в Сердика през 311 г.
Всяка година в третата неделя на месец януари отбелязваме Световния ден на религиите. Учреден от Организацията на обединените нации в средата на миналия век, той приканва духовните общности към единение, взаимно зачитане и спазване на общите традиции и универсални ценности.
По този повод поканихме доц. д-р Веселина Вачкова, за да ни разкаже за Едикта на толерантността, за богомилите в средновековна България, за институционализирането на християнството по нашите земи, за византийските императори с български произход и величието на Сердика по онези времена.
Доц. д-р Вачкова е български историк и културолог, експерт по Късна античност в ИИИ (Институт за исторически изследвания) към БАН със стаж като директор на Историческия музей в гр. Перущица, преподавател по история и история на културата в НГДЕК „Константин Кирил Философ“ в София и като преподавател по средновековна история в Националната художествена академия и в Нов български университет.
Публикуваме разговора ни с доц. д-р Веселина Вачкова с надеждата, че до вас ще достигне голяма част от сиянието ѝ – сияние, образувано от култура и знание.
Съдържание на звуковия файл
00:01 мин. Същност на религиозната толерантност и връзката й с България. Същност и създател на Едикта на толерантността от 311 година. Инквизицията.
11:22 мин. Мъченичеството на християните преди 311 година. Предпоставки, етапи и юридически последствия на гоненията. Свещена война. Позицията на балканските християни. Първите изображения на Христос. Превръщане на християните в масов герой. Защо Едиктът на толерантността е издаден в Сердика?
23:29 мин. Навлизане на религиозната толерантност сред хората след 311 година. Срок на действие и правни аспекти на Едикта на толерантността. Идеята за безсмъртната душа. Премахване на смъртното наказание в България. Как християнството става доминираща религия във Византия? Падане на Балканите под Османска власт и оцеляването ни по това време.
34:47 мин. Раннохристиянските времена и владетелите на средновековна България. Отношенията на цар Петър и Константинопол. Българите на римския престол. Мистерията на безсмъртието. Мистерията на християнството. Българите – съоснователи на балканското християнство (източното православие).
40:22 мин. Сердика през IV век. Константин Велики: Сердика е моят Рим.
45:09 мин. Паметният знак на Едикта на толерантността в днешна София.
47:46 мин. Как се разминахме с по-голям монумент на Сердикийския едикт? Езици, на които Едиктът на толерантността е преведен в цялата Римска империя. Действието при действаща идея за толерантността в най-новата ни история. Действията на най-великите ни царе.
58:05 мин. Сердикийският едикт и съвременната историческа наука. Милански едикт. Отношение на световната наука към факта, че на нашата територия за първи път е институционализирано християнството?
1:01:31 мин. Софийски ли е Сердикийския едикт от 311 година? Произход на името София. София – европейска столица на Османската империя след падането ни под османска власт. София – духовното сърце на България. Витоша – планината на светците.
1:07:37 мин. Книги от доц. д-р Веселина Вачкова за Сердикийския едикт на толерантността.
1:14:47 мин. Богомилство. Проявила ли е България толерантност спрямо богомилите? Съвременните богомили. Най-характерното за богомилите. Предводители на богомилските общини. Учено монашество. Харизма. Видове харизма. Съвършените богомили. Богомилите в царското семейство през Златния век на българската книжнина. Отношения между официалната църква, богомилството и светската власт в България. Разлики между българските, италианските и френските богомили.
1:38:50 мин. Какво са изучавали богомилите? Стандартът на богомилите. Богомилски иконографии. Идеята за Словото при богомилството. Обвинението на Презвитер Козма към богомилите. Разликата между богомилството и обикновената версия на християнството. Православни противници на богомилството.
1:47:00 мин. Богомилски писания. Богомилска библия. Богомилска космогония.
1:56:10 мин. Митът за кладите и кланетата на богомили в България.
2:04:09 мин. Типично българско ли е богомилството? Къде е можело да се развие?
2:10:18 мин. „Богомилската алтернатива“ – книга от доц. д-р Веселина Вачкова.
2:10:41 мин. Религиозната толерантност и съвременните българи. Отношението на българите към еврейството. Тъмната страна на толерантността.
2:18:15 мин. Религиозната толерантност в българските учебници. Патриотично българско възпитание.
2:21:10 мин. Ролята на религиозната толерантност в съвременния свят. Религиозната толерантност – вечна и всеобща кауза.