Getting your Trinity Audio player ready...
|
Изборът на вицепрезидента Лай Чинг-те за президент показва, че Тайван ще продължи политиката си на твърдо отношение към Китай в условията на нарастваща агресия от страна на ККП
Тайпе, Тайван – Управляващата Демократична прогресивна партия (ДПП) си осигури президентския пост за още четири години. Този резултат означава, че Тайван и САЩ вероятно ще продължат да работят в тясно сътрудничество като партньори срещу предизвикателствата на режима в комунистически Китай.
Досегашният вицепрезидент на Тайван Лай Чинг-те, известен още като Уилям Лай, си осигури повече от 5,5 милиона – или около 40% от гласовете, побеждавайки двамата други кандидати. Победата му означава, че Хсяо Би-хим, който през ноември се оттегли от поста фактически посланик на Тайван в САЩ, ще изпълнява функциите на вицепрезидент.
Хоу Ю-и, настоящият кмет на град Ню Тайпе и кандидат за президент на основната опозиционна партия Куоминтан (КМТ), завърши на второ място с около 4,6 млн. гласа. Бившият кмет на Тайпе Ко Уен-дзъ и кандидат за президент на основаната през 2019 г. Тайванска народна партия, е трети с около 3,6 млн. гласа.
„Тайван постигна победа за общността на демокрациите“, заяви Уилям Лай в победната си реч.
„Казваме на международната общност, че между демокрацията и авторитаризма – ние ще застанем на страната на демокрацията. Република Китай, Тайван – ще продължи да върви рамо до рамо с демокрациите от целия свят“, заяви Лай, използвайки официалното име на Тайван.
„Чрез нашите действия тайванският народ успешно се противопостави на усилията на външни сили да повлияят на тези избори“, добави той, визирайки усилията на Китай да се намеси в тайванските избори. „Вярваме, че само тайванският народ има право да избере своя президент“.
Лай подчерта, че ще запази статуквото в Тайванския проток и обеща, че „Докато има достойнство и равнопоставеност между двете страни на пролива, Тайван е много склонен да участва в диалог с Китай“.
Новоизбраният президент похвали и досегашния президент Цай Инг-уен и настоящ председател на ДПП, като заяви, че нейната външна политика и политика на национална отбрана „са получили признание от международната общност“.
„През последните осем години президентът Цай многократно е проявявала добра воля [към Китай]. Въпреки това Китай не даде отговора, който трябваше.“, заяви Лай.
„Така че в бъдеще се надяваме Китай да признае новата ситуация и да разбере, че само мирът е от полза и за двете страни на пролива“, добави той. „Освен това световният мир и стабилност зависят от мира и стабилността на Тайванския проток. Ето защо се надяваме, че Китай ще разбере ситуацията, защото той също носи отговорност.“
Очаква се Лай и Сяо да встъпят в новите си длъжности на 20 май.
Изборите се проведоха на фона на нарастващата агресия и враждебност на Китай срещу Тайван – самоуправляващ се остров, който Китайската комунистическа партия (ККП) смята за своя територия и се заклева да „обедини“ с континента, като при необходимост използва сила. Междувременно Тайван се радва на двупартийна подкрепа в Конгреса на САЩ за запазване на демокрацията и начина си на живот.
Китай, който през последните години изпраща военни самолети и плавателни съдове в близост до Тайван, продължи агресията си и в деня на изборите. Министерството на отбраната на Тайван съобщи, че е забелязало осем китайски военни самолета и шест военни кораба в близост до острова 24 часа преди изборите.
Победата на Лай вероятно ще разтревожи китайския режим, който традиционно предпочита кандидатите на КМТ.
Чен Бинхуа, говорител на Службата по тайванските въпроси на Държавния съвет на китайския режим, посочи в изявление, че резултатите от изборите в Тайван няма да променят решимостта на Китай да се обедини с Тайван, като заяви, че „решимостта на Пекин е твърда като скала“.
Тайванските гласоподаватели отидоха до урните и за да изберат депутати за тайванския парламент. Нито една партия не спечели мнозинство – което означава, че ДПП изгуби законодателното мнозинство, което имаше при управлението на Цай.
Преди изборите Лай посочи, че ще продължи политиката на Цай в областта на външните работи, националната отбрана и отношенията между двете страни на пролива.
Подкрепа от САЩ
В седмицата преди изборите администрацията на Байдън потвърди плановете си да изпрати неофициална делегация в Тайван след изборите, която да се срещне както с новоизбрания президент, така и с други кандидати. Според Катлийн Уотърс, заместник-говорител на Съвета за национална сигурност, делегацията ще включва бивши високопоставени служители.
На 12 януари сенаторът Дан Съливан (Р-Аласка) публикува в X (бившия Twitter), че ден по-рано Сенатът на САЩ единодушно е приел двупартийна резолюция, за да демонстрира своя „постояннен, непоколебим ангажимент и решимост на Америка в подкрепа на тайванската демокрация“.
Според формулировката на резолюцията Сенатът се ангажира да „продължи крепкото партньорство в дипломатическата, информационната, икономическата и културната област, независимо от резултата от изборите в Тайван през 2024 г.“.
Главни спонсори на резолюцията са Дан Съливан и сенатор Тим Кейн (Д-Вирджиния).
„Всякакви избори в Тайван застрашават основната предпоставка на Китайската комунистическа партия – че един диктатор, управляващ вечно, знае какво е най-добро за 1,4 милиарда души“, заяви Съливан. „Милиони китайци в континенталната част на страната ще наблюдават предстоящите избори в Тайван и ще си задават въпроса: „Защо не можем да направим това?“. Това е гигантска уязвимост за Си Дзинпин.“
„Сега повече от всякога е наложително Съединените щати да бъдат напълно солидарни с Тайван и неговия ангажимент към демокрацията“, коментира конгресменът Грег Конъли (Д-Вирджиния) в изявление на 10 януари. „Пред лицето на непрестанните заплахи и закани от страна на Китайската народна република, челното място на Тайван като световен лидер в областта на общественото здравеопазване, модерното производство и демократичното управление подчертава значението на защитата на демократичните институции и отхвърлянето на авторитаризма у дома и в чужбина.“
Преди изборите Марио Диаз-Баларт (Р-Флорида) заяви пред The Epoch Times, че подкрепата към Тайван е „абсолютно двупартийна“ в американския Конгрес. „Не мисля, че в Конгреса има объркване по отношение на естеството на комунистическата партия в Китай“, заяви той. „Бих казал, че това е агресивна, зла диктатура, която убива собствените си граждани, която заплашва съседите си, и която се стреми да разпространи влиянието си с всички възможни средства.“