Getting your Trinity Audio player ready...
|
На фона на изострената корупция в страната, Украйна разкрива присвоени още 40 милиона долара от измами с оръжие
Националната полиция, Службата за сигурност на Украйна (ССУ) и Министерството на отбраната (МО) на страната обявиха на 27 януари, че са разкрили вътрешна мрежа, която е обвинена в присвояване на близо 40 млн. долара, предназначени за закупуване на оръжия.
На петима души, които са формирали предполагаемата престъпна организация, са връчени „уведомления за подозрение“ – първият етап в украинското съдебно производство – за „присвояване на имущество или притежаването му чрез злоупотреба със служебно положение“, съобщиха от ССУ.
Четирима от заподозрените са настоящи и бивши служители на Министерството на отбраната, включително началникът на отдел „Военно-техническа политика, развитие на оръжията и военното оборудване“ на МО, както и началникът и търговският директор на компанията „Лвовски арсенал“.
Друг заподозрян е бивш служител на МО, който е бил задържан при опит да напусне страната на граничен пункт.
Обвинение е повдигнато и на бизнесмен, представляващ чуждестранна компания, за която се предполага, че е доставчик на оръжия.
Ако бъде признат за виновен, всеки от тях е заплашен до 12 години затвор и конфискация на имуществото.
Присвояването е свързано с договор, подписан през октомври 2022 г., за доставка от чужбина на 100 000 минометни снаряда за отбраната на Украйна. Русия нахлу в Украйна на 24 февруари 2022 г., като ескалира военните действия, започнали през 2014 г. с анексирането на Крим от Русия.
Оръжията е трябвало да бъдат доставени на украинската армия през декември 2022 г., но до момента нито една част от поръчката не е изпълнена. Министерството на отбраната е платило предварително за доставката.
Борбата с корупцията в армията
Корупцията в армията е особено чувствителен въпрос в Украйна, която се опитва да поддържа военния обществен морал и да представи аргументите си за присъединяване към 27-членния Европейски съюз.
„Това не е първият пример за непоколебимата борба на новия екип на Министерството на отбраната срещу недобросъвестни служители на Министерството на отбраната“, се казва в изявление на МО.
„Министерството на отбраната, заедно с правоприлагащите органи, ще продължи да разкрива корумпирани лица в рамките на програмата на министъра на отбраната на Украйна относно нулева толерантност към корупцията.“
За да се справи с продължаващата корупция, Украйна съобщи, че реформира процеса на възлагане на обществени поръчки и че въвежда нова рамка, която според министерството ще се прилага в съответствие със стандартите на НАТО.
„Изграждаме система, която ще повиши ефективността и прозрачността на доставките на оръжие и имущество на въоръжените сили“, заяви заместник-министърът на отбраната на Украйна Дмитрий Клименков пред заместник-посланика на Федерална република Германия в Украйна Тим Пранге по време на среща на 26 януари.
Людмила Дараган, държавен секретар на Министерството на отбраната на Украйна, и Олександър Богомолов, директор на Националния институт за стратегически изследвания, подписаха на 27 януари меморандум за партньорство и сътрудничество за решаване на ключови проблеми, пред които са изправени въоръжените сили на Украйна и други сектори на отбраната. Националният институт за стратегически изследвания на Украйна консултира кабинета на президента и Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна.
„В момента Министерството на отбраната провежда редица реформи, които са разделени на етапи и отделни проекти. Много от тях изискват създаването на нови закони, промени в съществуващите нормативни актове и корекции на съществуващите остарели управленски процеси“, заяви Людмила Дараган. „За нас е много важно да получим независими и професионални препоръки относно следващите стъпки и помощ в този процес.“
Министърът на отбраната Олексий Резников беше уволнен през септември 2023 г. заради различни случаи на корупция, въпреки че се ползваше със солидна репутация при представянето на Украйна в дискусиите ѝ със западните съюзници.
Макар да не се твърди, че лично е участвал в корупция, няколко случая засягат военните под негово ръководство – един за снабдяване на войниците с храна, друг – за осигуряване на подходящо облекло за военнослужещите.
„Министерството на отбраната продължава безкомпромисната си борба срещу онези, които присвояват пари от покупки на оръжия. При нас няма място за корумпирани хора“, заяви на 27 януари заместник-министърът на отбраната на Украйна Дмитрий Клименков.
„Ние се борим не само срещу руските окупатори, но и срещу вътрешните предатели. Това са промените, за които предупреждавахме, и тази работа ще продължи.“
Военната помощ за Украйна
До момента Съединените щати са предоставили над 44 млрд. долара военна помощ на Украйна от февруари 2022 г. насам. Но Пентагонът е изчерпал средствата за попълване на запасите си, така че по-голямата част от военната помощ за Украйна, засега, е спряна.
В момента Конгресът обсъжда пакет от допълнителни разходи в размер на 105 млрд. долара, предложен от администрацията на Байдън през октомври 2023 г., който обединява финансирането на отбраната за Израел, Украйна и южната граница на САЩ.
Преди това анализатори заявиха пред The Epoch Times, че Украйна няма реален път за победа без чуждестранни оръжейни доставки и парична подкрепа на фона на отслабващата подкрепа на САЩ, тъй като Пентагонът разпределя ресурсите си върху нарастващите заплахи за международния ред, основан на правила, в Южнокитайско море и Близкия изток.
Без международни оръжейни доставки Украйна най-вероятно ще бъде принудена да влезе в патова ситуация с Русия и в някакъв момент ще трябва да отстъпи част от територията си на агресора, казват анализатори.
Статистика на помощта за Украйна
По данни на Института за световна икономика в Кил Европейският съюз и неговите държави са предоставили най-много помощ на Украйна, докато САЩ са предоставили най-много военно-техническа помощ.
В публичното пространство е изложен списък с държави, организации и други заинтересовани страни с обобщени данни за предоставената до сега военна и финансова помощ на Украйна.
Някои страни от НАТО и съюзници, като Германия и Швеция, промениха предишните си политики срещу предоставянето на отбранителна военна помощ, за да подкрепят Украйна, докато Европейският съюз за първи път в историята си достави смъртоносни оръжия чрез своите институции.
Предоставянето на военна помощ се координира на ежемесечни срещи на Контактната група за отбрана на Украйна през целия период на войната. Първата среща се проведе между 41 държави на 26 април 2022 г., а на последната среща на 14 февруари 2023 г. коалицията включваше 54 държави – всички 30 държави-членки на НАТО и 24 други държави. Всички държави-членки на ЕС дариха военна помощ както индивидуално като суверенни държави, така и колективно чрез институциите на ЕС, с изключение на три държави – Унгария, Кипър и Малта, които избраха да не даряват военна помощ индивидуално като суверенни държави.
Отговорът на Русия
През декември 2022 г. говорителят на Путин Дмитрий Песков заявява, че поради западната военна подкрепа за Украйна “страданията на украинския народ ще продължат по-дълго, отколкото биха могли.“
По време на заседание на Съвета за сигурност на ООН на 24 ноември 2022 г. постоянният представител на Русия в ООН Василий Небензя обяснява целта на руските удари срещу украинската инфраструктура, като казва: „Извършваме атаки срещу инфраструктурни обекти в Украйна в отговор на това, че страната е заредена със западни оръжия и неразумни призиви към Киев да удържи военна победа над Русия.“ На 1 декември 2022 г. руският външен министър Сергей Лавров защитава руските атаки срещу украинската инфраструктура, като посочва като една от причините, че руските ракетни удари имат за цел „да извадят от строя енергийните съоръжения, които ви позволяват да продължите да изпомпвате смъртоносни оръжия в Украйна, за да убивате руснаците“.
През март 2023 г. в телевизионно обръщение руският президент Путин обвинява западните страни, че се опитват да удължат войната, като снабдяват Украйна с оръжие. През юли 2023 г. говорителката на руското външно министерство Мария Захарова заявява, че решението на Джо Байдън да снабди Украйна с касетъчни боеприпаси „има за цел да удължи конфликта в Украйна колкото е възможно повече“.
Андрю Торнебрук, Ройтерс, Wikipedia допринесоха за подготовката на настоящия материал.