о.Лесбос, Гърция
На 3 март официални лица от Европейския съюз (ЕС) посетиха гръцко-турската граница, която от дни е подложена на натиск от десетки хиляди бежанци. Висшите чиновници обещаха помощ на Гърция и настояха Турция да се придържа към споразумението от 2016 г., според което в замяна на помощ от ЕС, тя трябва да задържи емигрантите на своя земя.
След подновяване на сраженията в Сирия през миналата седмица, Анкара заяви, че повече няма да спира емигрантите, които искат да стигнат до Европа.
Гръцката полиция за борба с безредиците е използвала сълзотворен газ срещу емигрантите на граничния пункт на Кастани, а бреговата охрана опитала да спре лодки, превозващи емигранти до Егейските острови. Сирийско момче е загинало на 2 март, след като неговата лодка се преобърнала.
„Ситуацията на границата не е проблем единствено на Гърция. Тя засяга целия Европейски съюз“ – заяви на пресконференция в Кастани председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
„Ние ще отстояваме позицията си и нашето единство ще надделее“ – каза тя в заключение, след обиколка на района с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис и ръководителите на Съвета на Европа и Европарламента.
Фон дер Лайен обяви допълнителни 700 милиона евро в помощ на Гърция за справяне с кризата.
Брюксел отчаяно се опитва да избегне повторение на кризата от 2015-2016 г., когато повече от милион емигранти нахлуха в териториите на Европейския съюз от Турция през Балканите, което пренапрегна европейските системи за сигурност и социално подпомагане.
Гръцката армия и полицейските сили за борба с безредиците останаха нащрек на турската граница на 3 март, въпреки че не бяха регистрирани сериозни случаи на сблъсъци с емигрантите.
„Днес имаше само няколко опита да се премине границата. Да се надяваме, че посланието е разбрано“ – каза за „Ройтерс“ офицер с автомат на граничния пункт в Кастани.
Военни камиони охраняваха зоната и затворените пътища, водещи до река Еврос, която маркира гръцко-турската граница.
Гърция и Турция – обтягане на отношенията
Кризата обтегна и без това крехките взаимоотношения между Анкара и Атина.
Мицотакис обвини Анкара за това, че съзнателно окуражава емигрантите да се отправят към границата, за да „ насърчава своята геополитическа програма и да отвлича вниманието от ситуацията в Сирия.“ Той добави, че тези емигранти не бягат от най-новия изблик на сражения в сирийската провинция Идлиб, а са хора, които „спокойно са живеели в Турция от дълъг период от време“. Много от тях говорят свободно турски език, отбеляза той.
Френският външен министър Жан-Ив Льо Дриан също обвини Турция за това, че използва бежанците, за да изнудва Европа.
Реджеп Ердоган, в отговор на Мицотакис, обвини гръцките гранични служители в убийството на двама емигранти и раняването на трети – твърдение, отхвърлено от Атина.
На 2 март турският външен министър Мевлют Чавушоглу обяви, че гръцките военни сили са обстрелвали емигрантите „в гръб, докато са бягали“, но не представил доказателства.
Турция, която е дала убежище на 3,6 милиона бежанци от гражданската война в Сирия, е изправена пред нова вълна заради продължаващите боеве там. Анкара обяви, че не може да поеме повече.
Human Rights Watch заяви, че са получени множество сигнали, че гръцките гранични служители изтласкват хората обратно в Турция, което нарушава правото им да потърсят убежище, както и забраната хора да бъдат връщани там, където са застрашени. И двете (права) са пазени свято в международното право.
Настроението спрямо емигрантите на гръцките острови като Лесбос – някога сравнително приветлив – е влошено, особено след кризата през 2015-2016 г. Усещането на жителите им е, че не получават достатъчна подкрепа от Атина и ЕС.
„Това бе островът на солидарността, но изглежда местните са изтощени.“ – заяви Чарли Майърс, американски помощник в Лесбос. Третият по големина остров в Гърция, разположен едва на четири мили от турския бряг, се оказва в неблагоприятна ситуация.
Островът вече е подслонил повече от 20 000 души, търсещи убежище, като много от тях живеят в мизерни условия в пренаселения лагер Мория, който първоначално е бил създаден за настаняване на по-малко от 3000 души.
Местните жители твърдят, че са принудени да поемат несъразмерен дял от емигрантското бреме. Миналия месец те се разбунтуваха срещу плановете на правителството да създаде на о. Лесбос нови по-добри лагери, които да заменят съществуващите.
„Емигрантите бяха бежанци от войната през 2015-2016 г. Сега те са икономически емигранти“ – това заяви Костас Муцурис – управител на Северна Егея, която включва група острови, приемащи хиляди емигранти.
Муцурис каза, че последните пет години са променили хората. “Те не могат да отидат до болницата, защото е пълна с емигранти, не могат да стигнат до банкомата и поради огромните опашки от емигранти, не могат да използват автобус. Хората вече не могат да се върнат към нормалното си ежедневие.“
Автори: Лефтерис Пападимас и Алкис Константинидис