• За нас
  • Пишете ни!
събота, 25 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай Комунистически режим

Китайски учител губи преподавателския си лиценз; поставил под съмнение официалната статистика за коронавируса

отЕва Фу
10 март , 2020
Китайски учител губи преподавателския си лиценз; поставил под съмнение официалната статистика за коронавируса

Китайски студенти държат мемориал в чест на д-р Ли Уънлян, който пръв съобщи за коронавируса появил се в Ухан, Китай и който причини смъртта му в същия град. Уестууд, Калифорния на 15.02.2020 г. (Mark Ralston/AFP)

Китайски учител в основно училище прекара 10 дни в ареста за разпространение на „неподходящи коментари“, свързани с разпространението на коронавирус. След това той загуби и преподавателския си лиценз.

Четирисет и осем годишният Сун Дзюнхун е начален учител в Удан, област в южната провинция Гуейджоу. На 3 февруари в групов чат на WeChat (една от най-големите китайски социални медийни платформи) той споделя, че не може да се има доверие на статистиката за смъртните случаи от коронавирус, докладвани от китайските власти.

В Ухан (където е епицентърът на епидемията) погребалните домове кремират тела по 24 часа в денонощието, пише той в съобщение, добавяйки: „Не смея да си представя колко е броят на умрелите.“

В друго съобщение той обвинява властите в манипулиране броя на смъртните случаи: “Съобщеният брой на смъртните случаи е фалшив. Всеки ден около 500 души умират само в Ухан, да не споменаваме колко са смъртните случаи в цялата страна“

Скоро след това той изтрива коментарите си.

Около 23:00 часа на същия ден местната полиция пристига пред дома му и го отвежда в участъка за разпит. Това споделя Сун в телефонно интервю с китайското издание на „Епок Таймс“ на 2 март. Полицията му показала екранни снимки на съобщенията, заснети от друг човек в груповия чат, и го обвинила в разпространяването на слухове.

Сун е осъден на 10 дни административно задържане за „фабрикуване на факти, разстройващи обществения ред“, според документ, предоставен от полицията при освобождаването му.

Описание: wudang man detention notice
Известие за освобождаването на Сун в Гуейджоу, Китай 14.02.2020 г. (Предоставено от Сун Дзюнхун)

Три дни след освобождаването му, Сун разбира, че местното образователно бюро е провело среща, на която са обсъждани действията му. На нея е взето решение да бъде отнет преподавателският му лиценз. Сун е понижен от професионалист в логистичен работник, което редуцира заплатата му с 60 000 юана (около 15 500 лв.).

Освен това той е публично критикуван в областта Удан и дисквалифициран от ежегодната атестация. Редица служители, сред които и началникът на образователното бюро и училищният директор са или порицани, или са отправили самокритика, заради съобщенията му. Това потвърди снимка от срещата, предоставена от Сун на „Епок Таймс“.

Описание: wudang meeting
Ключови бележки от заседанието на образователното бюро, засягащо забележките на Сун в Гуейджоу, Китай, 07.02.2020 г. (Предоставено от Сун Дзюнхун)

„Епок Таймс“ разговаря със Сун по телефона на 2 март, но интервюто беше прекъснато, заради предупреждение от полицията: „Току що дойде предупреждение от полицията. Не ми позволяват да продължа с интервюто“ – това каза той, преди да приключи разговора.

Цензура

Китайските власти и държавната медия многократно са предупреждавали хората, че ще има наказания за разпространяването на „слухове“, свързани с епидемията.

Член 291 от Китайското наказателно законодателство гласи, че хора, които разпространяват „невярна информация“ за бедствия и епидемии в интернет или в социалните медии, могат да получат присъди до 7 години затвор.

На 1 март влезе в сила нова наредба на Администрацията за киберпространството – главно средство за интернет цензура на режима – според която ще се премахват потребители, разпространяващи информация, която може „да застраши националната сигурност, да разкрие национални тайни, да саботира държавната власт и националното обединение.“

Призовани бяха и всички хора, които публикуват съдържание в интернет да се противопоставят на „неподходящи коментари относно катастрофи, включително и природни бедствия и важни инциденти“ както и „всяко друго съдържание, което може да окаже негативно влияние на интернет пространството.“

Режимът взима тези мерки, засилвайки контрола върху разпространението на информация за коронавируса, създавайки по този начин впечатлението, че епидемията е овладяна.

Ли Уънлян – един от първите доктори в страната, които предупредиха за епидемията – беше призован от местната полиция през януари. Той беше принуден да подпише самопризнания. По-късно той почина от вируса на 33-годишна възраст. Поне трима журналисти (Фан Бин, Чен Циушъ и Ли Дзъхуа) са изчезнали в Ухан, след като са споделили в китайската социална медия видеа, документиращи кризата.

“В едно нормално общество би трябвало да се даде глас на повече от едно мнение.“ – това сподели Ли от болничното си легло пред китайска медия, малко преди да почине през февруари.

От 15 февруари в провинция Хубей, чиято столица е Ухан, са наети поне 1600 души, които да изтриват „чувствителна“ информация от интернет.

Базирани във Вашингтон китайски правозащитни организации документираха 254 случая на арести от 22 януари и 28 януари, в които китайски жители са наказвани с глоби, словесни предупреждения, насилствени признания или принудително „образование“, заради разпространяването на онлайн слухове за коронавируса.

Описание: CHINA-HEALTH-VIRUS
Кондуктори на уханската ЖП Гара , 04.03.2020 г. (Noel Celis/AFP)

Недокладваните случаи

В „Епок Таймс“ и преди сме публикували доказателства, че властите не докладват в цялост броя на жертвите и заразените от коронавируса в поне няколко района. Документ показа, че от 9 до 23 февруари властите в източната провинция Шандун са понижили броя на заразите между 1,36 и 52 пъти.

В началото на февруари висш служител от главен крематориум в Ухан описа драматичен скок на дневния прием от 22 януари. На 3 февруари – деня, в който Сун е арестуван, погребалният дом е получил около 127 тела. Това съобщава длъжностно лице пред „Епок Таймс“, добавяйки, че това надвишава с 5 пъти нормалната натовареност.

В погребалния дом Цайдиен, също в Ухан, 90% от служителите работят денонощно от 28 януари до днес. Това разказа един от работниците в интервю на 4 февруари. Той се представи под името Юн и заяви, че са им нужни поне 100 чувала за тела на ден. Поради високото натоварване персоналът е изтощен и спи на столовете, когато се появи възможност.

Юн добави: „Всички крематориуми в Ухан работят по 24 часа в денонощието“.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Китайски католици се молят по време на Великденската страстна седмица в "подземна" или "неофициална" църква близо до Шидзяджуан, Китай (Kevin Frayer/Getty Images)

Преклонение пред Си: Китай засилва преследването на християните

0
0
Китайският лидер Си Дзинпин (отпред) заедно с членовете на новия Постоянен комитет на Политбюро на Китайската комунистическа партия - висшия орган за вземане на решения в страната - се среща с медиите в Голямата зала на народа в Пекин на 23 октомври 2022 г. (снимка: Уан Джао/AFP чрез Getty Images)

Какво означава за Тайван новото управление на ККП?

0
0
Драматизация на един от методите за изтезание, които ККП използва,за да принуди практикуващите Фалун Гонг да се отрекат от вярата си. (С любезното съдействие на Minghui.org)

Китайската комунистическа партия – партньор или завоевател?

0
0
Протестиращ за човешки права и демокрация в Хонконг държи плакат с надпис "Небето ще унищожи ККП" по време на митинг в Чатър Гардън, Хонконг, на 23 декември 2019 г. (Sung Pi-lung/The Epoch Times)

Защо 400 млн. китайци прекъснаха връзките си с комунистическата партия

0
0
Сцена във филма „Доктор Стрейндж в Мултивселената на лудостта“ показва жълта кутия за вестници на The Epoch Times, на която с китайски йероглифи е изписано името на медията (Екранна снимка/IMDb/YouTube)

Кутия за вестници на The Epoch Times в новия „Доктор Стрейндж“ обиди Китай

0
0
Мирният апел на Фалун Гонг практикуващите продължава вече 23 години, изобличавайки престъпленията на Китайската комунистическа партия (снимка: The Epoch Times, 2017)

Емблематичната дата 20 юли, която пробужда света

0
0
Руският президент Владимир Путин (вляво) и китайският лидер Си Дзинпин преди семейна фотосесия на срещата на върха на Г-20 в Осака, Япония, 28 юни 2019 г. (снимка:Ким Кюн Хун - Pool/Getty Images)

Има ли разделение във висшия слой на ККП по оста Русия-Украйна?

0
0
Европейският парламент, 12 октомври 2012. Десет години по-късно ЕС приема втора резолюция срещу насилственото отнемане на органи в Китай (снимка: Фредерик Флорин/AFP/Getty Images)

„Престъпно, нехуманно и неетично“: ЕС приема резолюция срещу насилственото отнемане на органи от китайския режим

0
0
Украинският президент Володимир Зеленски пристига на метростанция в Киев, Украйна, на 23 април 2022 г. (снимка: Геня Савилов/AFP чрез Getty Images)

Сменя ли КНР курса в конфликта Русия-Украйна?

0
0
Бившият канадски държавен секретар за Азиатско-Тихоокеанския регион Дейвид Килгур представя преработен доклад за продължаващите убийства на практикуващи Фалун Гонг в Китай заради органите им, докато съавторът на доклада адвокат Дейвид Матас слуша на заден план, в Отава, 31 януари 2007 г. (The Epoch Times)

„Отхвърляне на лицемерието“ е завещание от правозащитния адвокат Дейвид Килгор

0
0
Белгийската състезателка по скелетон Ким Мейлеманс на летището в Брюксел, Завентем, 29 януари 2022 г. (Laurie Dieffembacq/Belga Mag/AFP via Getty Images)

Пекин: Ужасът на олимпийците под карантина

0
0
Практикуващи духовната практика Фалун Гонг по време на парад на 16 юли 2021 г. във Вашингтон, по случай 22-рата годишнина от началото на преследването на практиката от китайския режим. (Самира Боуаоу/The Epoch Times)

САЩ предвиждат санкции за участниците в преследването на духовна практика

0
0
Следваща публикация
Лаборант работи върху проби от хора, тествайки ги за новия коронавирус в лаборатория „Огнено око“ в Ухан в централната китайска провинция Хубей.  BGI Group, компания, базирана в Южен Китай, на 5 февруари откри лаборатория в Ухан, която може да тества до 10 000 души на ден за вируса. (Снимка от STR / AFP)

Биологично оръжие ли е новият коронавирус?

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.