• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 19 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай

„Пеперудените влюбени“ – легендата за китайските Ромео и Жулиета

отЛео Тим
10 септември , 2020
„Пеперудените влюбени“ – легендата за китайските Ромео и Жулиета

Статуя на Лян Шанбо и Джу Интай, известни като "Пеперудените влюбени", във Верона, Италия (Courtesy of Garrow)

Подобно на тези от нас, които са запознати със злочестата съдба на Ромео и Жулиета, за китайците фаталният романс не е непозната тема. Легендата за „Пеперудените влюбени“, също познати като Лян Шанбо и Джу Интай, ни препраща повече от хиляда години назад във времето и днес все още е позната като едно от четирите най-известни народни предания.

Въпреки това, по отношение на историята и посланието „Пеперудените влюбени“ имат само бегла прилика с Ромео и Жулиета. Въпреки че китайската легенда застъпва темата за младежката любов, тя е в рамките на премерени действия, благоприличие и твърдост. Дуелите и отровата на шекспировите импулсивни влюбени отстъпват на маскировките, водещите метафори и неразрушимите семейни аранжировки.

Нашата героиня, сияйна млада дама на име Джу Интай, била девето дете в семейството и единствена дъщеря. Нейният възрастен баща не само я отгледал с обич и доброта, но също така я научил да чете и пише. Освен класическите произведения, Чжу изучавала и се възхищавала на великите жени от миналото на Китай.

В древен Китай училищата не приемали жени. Така че Джу се маскирала като момче и се запътила към една академия в град Ханджоу, където можела да продължи с любовта си към учението.

В училище Джу се запознала с момче на име Лян Шанбо, с когото скоро се сприятелила. Станали като братя и учели, играели, хранели се и живеели заедно. Заедно съчинявали поеми и куплети, дебатирали относно история и философия.

Изминали три години и Джу се влюбила в Шанбо, но той никога не заподозрял, че Интай всъщност била красива девойка, която е влюбена в него. Тя много пъти се опитвала да му покаже обичта си, но той го разбирал погрешно всеки път.

Накрая дошъл моментът, в който Интай трябвало да напусне академията. Баща ѝ бил болен и се нуждаел от нея вкъщи.

За да я изпрати, Шанбо ходил заедно с Интай  5,5 километра от пътя. Тишината на разходката натежавала от болката на раздялата. Когато наближили поток, Интай забелязала двойка мандаринови патици във водата и хвърлила клонка по тях. Гледайки изплашените птици да отлитат в различни посоки, Джу нарушила тишината.

– Мой братко, когато се разделим днес, кой знае кога ще се срещнем отново? Ние сме точно като тези патици, които се отдалечават в полет.

– Скъпи братко – казал Шанбо, – въпреки че с теб сме двама братя, които ще тръгнат по различни пътища, как може да ни сравняваш със съпруг и съпруга.

За китайците двойка мандаринови патици символизира любовта между мъж и жена, но дори и този последен намек не успял да го пробуди. Всичко, което Интай могла да направи, е да го умолява да я посети някой ден. Моментът на раздялата най-накрая дошъл: сбогували се през сълзи.

Интай имала предварителен план. Преди да си тръгне, тя разказала своята тайна на съпругата на учителя си и ѝ заръчала да каже на Лян. Най-накрая той разбрал за нейните чувства.

Но съдбата била жестока. Шанбо веднага тръгнал към нея, за да ѝ предложи брак, но нека първо надникнем в къщата на Джу.

В родния си град Интай била почитана като изключително образована жена. Баща ѝ се възстановил от болестта и с радост ѝ съобщил за предстоящия ѝ брак с Ма Уънцай, талантливия и образован син на заможен и влиятелен губернатор на провинция.

Китайците смятали, че бракът не е само съюз между мъж и жена, но и акт на обединяване на две фамилии в една. В този случай, семействата на Джу и Ма имали история на приятелски отношения и двете били с висок социален статус. Да се разтрогне годежа по това време било немислимо.

И така, когато срещнал възлюбената Интай, Шанбо не получил ръката ѝ. Нямало думи между тях – съкрушителния отказ на неговата невинна любов изпълвало тишината.

Шанбо, който с решителност се бил посветил на Интай, така и не се възстановил. Сломен, той скоро се разболял и починал.

Интай била съсипана. В сърцето си тя била отдадена на него, колкото и той на нея. Но годежът ѝ с Уънцай бил семеен въпрос, а човек не можело просто да следва емоциите си.

Накрая Интай се съгласила да се омъжи за Уънцай, но само при условие, че сватбената церемония премине през гроба на Шанбо и че ѝ бъде позволена да се моли и принесе жертва пред гроба. След това трябвало да изпълни обещанието си.

Чрез обмяна на писма, Уънцай припознал Интай като жена с удивителен характер. Тя не би предала любовта си към Шанбо и като образован човек Уънцай не я обвинявал за това.

В деня на сватбата Интай се появила в траурно бяло. Когато сватбената процесия преминавала покрай гроба на Шанбо, се извила буря. Под дъжда Интай ридаела пред гроба на любимия си за това, че нито в живота, нито в смъртта щели да бъдат заедно.

В този момент гръмотевици и светкавици разтресли земята, отваряйки пукнатина в гроба на Шанбо. Интай паднала в бездната. После пролуката се затворила бързо, както се и била отворила.

Докато двете семейства се борели да спасят момичето, времето изведнъж се успокоило. Две големи цветни пеперуди излетели от гроба. Във великолепие като насън двойката пърхала и се издигала все по-нагоре в небесата. Дали пеперудите не били злощастните влюбени, събрали се заедно след смъртта?

Говори се, че Ма Уънцай и баща му разказали за случката на императора, който по-късно провъзгласил Интай за жена с изключителна добродетел и я записал в официалната история.

Историята на Лян Шанбо, младият учен, посветен на чистата любов, и Джу Интай, образованата жена, която го последвала в гроба както била обещала, е израз на традиционните ценности, според които живеели древните китайци.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Премиерът на Словакия Роберт Фицо е за диалог с Русия, вместо постоянни европейски санкции. Снимка: Антонио Бронич / Reuters

Словашкият премиер Роберт Фицо подкрепя референдум за санкциите срещу Русия

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
99 / 5,000 Слънчеви панели в Нортфийлд, Масачузетс, на 22 април 2022 г. Брайън Снайдер/Ройтерс

САЩ откриха нерегистрирани комуникационни устройства в китайски соларни инвертори

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Номинираният за директор на ФБР Каш Пател свидетелства пред сенатската Комисия по съдебната власт на Капитол Хил на 30 януари 2025 г. Мадалина Василиу/The Epoch Times

Каш Пател е новият директор на ФБР

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

99 / 5,000 Слънчеви панели в Нортфийлд, Масачузетс, на 22 април 2022 г. Брайън Снайдер/Ройтерс

САЩ откриха нерегистрирани комуникационни устройства в китайски соларни инвертори

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Мощи на светеца бяха донесени от Атон в манастира "Свети Атанасий Велики" в софийското село Лозен на 4-ти май. На Гергьовден е кулминацията на тържествата, с празнична литургия и курбан за здраве. Снимка: БНТ

Кои държави и армии почитат свети Георги като свой покровител?

0
0
Как една тийнейджърка насочи вниманието към кутията на Пандора за частното събиране на данни в Китай

Как тийнейджърка насочи вниманието към кутията на Пандора – събирането на лични данни в Китай

0
0
Бори ли се китайският Си за власт? "Безпрецедентната" смяна на висши служители на ККП подхранва спекулации

Стабилна ли е властта на китайския президент Си Дзинпин?

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Следваща публикация
Хонконгският медиен магнат Джими Лай на 11 декември 2014 г. Къщата му и сградата на Next Media бяха обстрелвани със запалителни бомби на 12 януари 2015 г. Хонконгски граждани подозират, че зад атаките стои китайския режим (Ю Конг/Епок таймс)

Арестът на хонконгския медиен магнат Джими Лай предизвика безпокойство във Вашингтон

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria