Getting your Trinity Audio player ready...
|
Целта е „да се възпре ККП от предприемане на рисковани военни действия срещу Япония, в Южнокитайско море и Тайванския проток“
На 7 май Германия изпрати два военни кораба в Индо-Тихоокеанския регион, като не изключи възможността да пресече Тайванския проток. Предвижда се също така германските сухопътни сили да проведат съвместни учения с Япония.
Според китайски наблюдатели това са най-значимите германски военни операции от десетилетия насам, които очевидно са насочени към китайския комунистически режим в отговор на нарастващата му агресия в региона.
Снабдителният кораб „Франкфурт на Майн“ отплава от Вилхелмсхафен, Германия, а фрегатата „Баден-Вюртемберг“ напусна испанското пристанище Рота. Те ще се срещнат в морето и след това ще отплават към Халифакс, Канада и Индо-Тихоокеанския регион.
Нарастващите военни заплахи на китайския режим в Тайванския проток и експанзията му в оспорваното Южнокитайско море доведоха до повишаване на напрежението в региона.
Федералният министър на отбраната Борис Писториус заяви от базата на военноморските сили на Северна Германия във Вилхелмсхафен преди отплаването на корабите, че това напрежение оказва натиск върху свободата на корабоплаването и свободното преминаване по търговските пътища.
„Да гледаме в друга посока и да не показваме присъствие в Индо-Тихоокеанския регион в подкрепа на международния ред, основан на правила – това не е опция за Германия“, каза той. „Присъствието е от значение.“
Около 40% от външната търговия на Европа преминава през Южнокитайско море. Воденият от САЩ алианс патрулира в Южнокитайско море и Тайванския проток.
По отношение на това дали германските военни кораби ще преминат през Тайванския проток, Писториус заяви: „Тъй като няколко съюзнически военни кораба са преминали през Тайванския проток, това очевидно е възможност. Но все още не е взето решение.“
Германският министър на външните работи Аналена Бербок заяви пред репортери по време на посещението си в Нова Зеландия на 4 май, че германски военни кораби могат да преминат през Тайванския проток.
През 2021 г. германски военен кораб навлезе в Южнокитайско море за първи път от почти 20 години, участвайки в съвместно военно учение с други западни съюзници, включително САЩ.
Според Писториус германската армия трябва да проведе съвместни учения със Силите за сухопътна самоотбрана на Япония през следващата година. Това ще бъде първото официално съвместно учение между сухопътните сили на двете страни от Втората световна война насам.
Генерал-майор в оставка Ю Цун-чи в Тайван заяви пред китайското издание на The Epoch Times на 8 май: „Това също така символизира, че Германия официално е приключила подготовката за военен съюз с Япония за първи път след Втората световна война. Разбира се, очевидно е, че то е насочено към ККП [Китайската комунистическа партия]“.
Той заяви, че целта е „да се възпре ККП от предприемане на рисковани военни действия срещу Япония, в Южнокитайско море и Тайванския проток“.
По отношение на неотдавнашните военни действия на Германия Су Цзеюн, директор на отдел „Отбранителна стратегия и ресурси“ в Института за изследване на националната отбрана и сигурност в Тайван, заяви пред изданието на 8 май: „Главно заради продължаването на руско-украинската война Европа постепенно установи, че ККП стои зад Русия. Това, разбира се, ще се отрази на европейската сигурност.“
Промяна на стратегията
През юли 2023 г. германското правителство публикува първата в историята си всеобхватна стратегия за Китай, променяйки най-основната външна и икономическа политика на страната през последните няколко десетилетия спрямо Китай, която е „промяна чрез търговия“.
„Китай се промени и следователно ние трябва да променим подхода си“, се казва в доклада.
В него се посочва, че „отношенията на Китай с Русия, особено след руската агресивна война срещу Украйна, са непосредствена опасност за сигурността на Германия“.
В него се посочва също, че нелоялните търговски практики на китайския режим „могат да имат отрицателно въздействие върху нашата сигурност, суверенитет и просперитет“.
„Трябва да се справим с тази заплаха в Германия и на европейско равнище, с подходящи средства“, се казва в доклада.
Су заяви за стратегията на Германия за Китай: „Това е най-важната стратегическа повратна точка“.
Това беше огромна промяна, но по онова време малко хора ѝ обърнаха внимание.
„След като политиката е променена, ще има планове за нейното прилагане по-късно“, каза той, като отбеляза, че изпращането на германските военни кораби има за цел „да предотврати промяната на статуквото в Тайванския проток“.
„Тайванският проток е спасителното въже на световната икономика. Германия смята, че ККП продължава да упражнява натиск в Тайванския проток и да направлява Филипините в Южнокитайско море. Ето защо изпращането на военните кораби в региона от германското правителство е официална позиция“.
За този репортаж допринесоха Чън Дзин, Луо Я и Ройтерс.