• За нас
  • Пишете ни!
събота, 17 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Начин на живот

Как безжичните слушалки увреждат слуха ни

отМарина Джан
16 юни , 2024
Пътници използват мобилните си телефони в метрото в Ню Йорк. (Tada Images/Shutterstoc)

Пътници използват мобилните си телефони в метрото в Ню Йорк. (Tada Images/Shutterstoc)

Getting your Trinity Audio player ready...

Те изолират шума, могат да се носят дълго време и са безжични – слушалките може да са удобни, но удобството си има цена

През последните няколко години все по-голям брой млади хора търсят лекарска помощ заради загуба на слух и шум в ушите. Това споделя Джули Прутсман, аудиолог и основател на американския център за слухови проблеми Sound Relief.

Тя коментира пред The Epoch Times, че основният проблем не се крие в това какви слушалки използват хората, а в едно общо явление: прекомерното им използване. Предпоставки за него са удобната безжична функция на слушалките, способността им да изолират шума и да предоставят много по-добро качество на звука.

Появата на безжичните слушалки AirPods на Apple бе съпроводена със забележими последици. През ноември 2019 г. на страницата на форума на Apple Community се появи нов тренд „AirPods причиняват шум в ушите?“.

Младежите използват много повече безжични слушалки от по-възрастното поколение. Най-разпространени сред тийнейджърите днес са AirPods и други слушалки на Apple. През 2021 г. слушалките на Apple бяха класирани на първо място на пазара на слушалки в САЩ. Проучване на инвестиционната компания Piper Sandler от 2022 г., което анкетира повече от 7000 тийнейджъри е установило, че 72% от тях притежават AirPods.

„Това се превръща в истински проблем“, тревожи се Джули Прутсман, „и за съжаление, те не са образовани какво може да стане.“

Висока „доза“ и продължителна употреба

Американската остеопатична асоциация изчислява, че 20% от днешните тийнейджъри в САЩ ще получат загуба на слуха, което отчасти се дължи на използването на слушалки. Изследване, публикувано в специализираното издание International Journal of Audiology е установило, че при около 6% до 60% от потребителите на слушалки се наблюдават симптоми на загуба на слуха, включително слухови затруднения и шум в ушите.

В същото време дори децата използват слушалки. През февруари проучване на Мичиганския университет е анкетирало родители на 5-12-годишни младежи, в което две трети от тях са съобщили, че децата им използват слушалки.

Повечето хора знаят, че силните звуци могат да увредят ушите. Но бразилският оториноларинголог д-р Кларис Саба предупреждава, че продължителното слушане на слаб звук също може да доведе до увреждане.

Хората носят слушалки на работа, вкъщи и дори по време на сън. Дори и звуците да не са винаги силни, употребата на слушалки в продължение на часове може да доведе до претоварване на ушите, посочва специалистът.

Кохлеята (охлювът, cochlea) е част от вътрешното ухо на човека. Тя представлява канал с форма на черупка на охлюв в костния лабиринт (labyrinthus osseus) на вътрешното ухо, който съдържа сетивния орган на слуха – Кортиев орган (орган на Корти). Направена е от куха кост и е разделена на две камери с мембрана. Кохлеята се намира зад тъпанчето на ухото и отговаря за превръщането на звуковите вълни в електрически сигнали, които след това се предават на мозъка. Продължителното използване на слушалките натоварва и уврежда клетките на кохлеята. Ако някои от тях загинат, може да се стигне до загуба на слуха.

image?url=https%3A%2F%2Fimg.theepochtimes.com%2Fassets%2Fuploads%2F2024%2F05%2F15%2Fid5650656 graph S
Кохлеята се намира зад тъпанчето на ухото и превръща звуковите вълни в електрически сигнали, които след това се предават на мозъка. (Илюстрация от The Epoch Times, Shutterstock)

Джули Прутсман уточнява, че уврежданията, причинени от шума зависят от неговото количество и се натрупват. Проучване от 2021 г., публикувано в медицинското издание Medicine е установило, че сред тийнейджърите, които използват слушалки повече от 80 минути на ден в шумна среда, всеки пети страда от някаква степен на загуба на слуха. Рискът е 4,7 пъти по-висок, отколкото при тези, които използват слушалки за по-кратки периоди от време.

image?url=https%3A%2F%2Fimg.theepochtimes.com%2Fassets%2Fuploads%2F2024%2F05%2F15%2Fid5650659 graph2 S
Използването на слушалки за 80 минути или повече увеличава риска от загуба на слуха почти пет пъти. (Илюстрация от The Epoch Times, Shutterstock)

В зависимост от тежестта на увреждането, човек може да получи намалена чувствителност към звук, проблеми с различаването на звука, шум в ушите и дори загуба на слуха.

Постоянната употреба на слушалки в ушните канали може също така да доведе до запушване и овлажняване на ушната среда, които способстват появата на ушни инфекции. Те също така създават по-голямо налягане в ушите в сравнение със слушалките, които се поставят върху ушите.

Слушалките вътре в ухото се трият в деликатната кожа на ушите. Ако човек по невнимание одраска вътрешността на ухото си, докато поставя слушалките, това може да доведе до микроразкъсвания на кожата, които от своя страна водят до инфекция. За тази опасност предупреждава оториноларингологът д-р Майкъл Сейдман пред The Epoch Times.

Освен това някои хора може да не почистват редовно слушалките си и замърсителите по тях могат да увеличат риска. Слушалките също така възпрепятстват проникването на кислород към по-голямата част от канала, което нарушава здравето на ушния микробиом.

Изолиране на шума

През последните години на пазара се появиха все повече слушалки, които изолират шума. Това предоставя на хората така необходимото уединение от околните. Въпреки всичко, шумизолирането има някои недостатъци.

Тъй като тези слушалки заглушават звуците от околната среда, продължителната им употреба може да доведе до хиперакузис. Това е състояние, при което поносимостта на мозъка към звука намалява, така че дори нормални звуци от обкръжаващата среда, като кашляне или писане по клавиатурата, могат да предизвикат стресова реакция.

Шумът в ушите и хиперакузисът обикновено са свързани, посочва Прутсман. Проучване сочи, че около 20% от хората с шум в ушите имат и хиперакузис.

Тя добавя, че хората погрешно си мислят, че предпазват слуха си със слушалките, но това, което в крайна сметка правят, е да накарат цялата си нервна система да реагира прекомерно на нормалните нива на звука.

Изследвания демонстрират, че хроничният шум в ушите е тясно свързан със загубата на слух и мозъчна хиперактивност. Повечето пациенти с шум в ушите имат увреждане на слуха и мозъкът губи звуково възприятие на определени височини. Едно от тях е показало, че шумът в ушите се дължи на опитите на мозъка да компенсира тази загуба, като пресъздава липсващия звук.

Хората с лек шум в ушите може дори да не го забележат, когато едва доловими външни шумове заглушават шума в техните уши. Високите тонове обаче могат да бъдат по-осезателни, когато човек е в тиха среда, носи защита на ушите или използва шумоизолиращи слушалки.

image?url=https%3A%2F%2Fimg.theepochtimes.com%2Fassets%2Fuploads%2F2024%2F05%2F14%2Fid5649892 shutterstock 2319572407 S
Шумоизолиращи слушалки (Sorbis/Shutterstock)

45-годишният лондончанин Райън Едуардс разказва пред The Epoch Times, че шумът в ушите му се е влошил, след като е преминал от AirPods към AirPod Pros – обновена версия с функция за изолиране на шума. Преди това шумът в ушите му наподобявал на тих шъшкащ звук. Но с новите AirPod Pros започнал да чува втори звук – по-силен и подобен на аларма. Той нарушавал съня и дори концентрацията му през деня. Едуардс споделя опита си в Tinnitus Talk, онлайн форум за пациенти с шум в ушите.

„Всичко, което блокира чуването на естествени външни звуци, може да предизвика по-силен шум в ушите“, посочва Прутсман.

Безжична радиация

Безжичните слушалки, включително AirPods, излъчват много по-ниски нива на радиация от стандартите на Федералната комисия по комуникациите в САЩ от 1,6W/kg.

Настоящите насоки в САЩ за безжичната радиация  са приети през 1996 г. и са създадени с цел да се ограничи радиацията от телефоните. Три десетилетия по-късно обаче безжичните устройства, които излъчват радиация стават все по-разпространени и някои експерти започват да изразяват опасения, че радиацията, излъчвана от смартфони, Bluetooth продукти и Wi-Fi модеми, може да носи повече вреди, отколкото се смяташе досега.

Предполага се, че мобилните телефони не причиняват вреда, тъй като излъчват нейонизиращо лъчение, което не може да уврежда ДНК и да дестабилизира клетките, както прави йонизиращото лъчение (например рентгеновите лъчи). Макар това да е вярно, нейонизиращата радиация може да предизвика окисление в клетките, което води до потенциално възпаление и клетъчно увреждане.

Понастоящем обаче няма преки доказателства, че Bluetooth може да навреди на ушите или клетките. Единственото проучване, изследващо потенциалните ефекти на Bluetooth върху ушите, е рандомизирано контролирано проучване с 12 пациенти. Изследователите са установили, че излагането на Bluetooth не е повлияло на ушните нерви на участниците, въпреки че излагането на мобилен телефон е повлияло.

Някои хора са по-чувствителни към радиацията, излъчвана от безжични устройства, отколкото други. Това е известно като електромагнитна свръхчувствителност. Хората с това състояние могат да изпитат умора, безсъние, шум в ушите и главоболие, когато са изложени на тази форма на радиация.

image?url=https%3A%2F%2Fimg.theepochtimes.com%2Fassets%2Fuploads%2F2024%2F05%2F14%2Fid5649896 shutterstock 2386835391 S
Безжичните устройства, които излъчват радиация стават все по-популярни. (Kaтарина Сипайлова/Shutterstock)

Прутсман посочва, че Bluetooth слушалките изглежда наистина предизвикват шум в ушите на някои пациенти. Част от тях съобщават, че шумът е по-омекотен, когато преминат на кабелни слушалки. Тя обяснява, че шумът в ушите прави централната нервна система на хората по-чувствителна.

Лечение и профилактика

Аудиологът дава съвет хората да използват слушалки с максимална сила на звука 85 децибела, което е почти колкото силата на звука на пасатор за храна или натоварен градски трафик. По този начин може да се предотврати увреждането на слуха.

От друга страна, д-р Саба препоръчва на хората редовно да свалят слушалките си на интервали от около два часа, дори когато се използват при ниска сила на звука. Хората със загуба на слуха и шум в ушите все пак могат да използват слушалки, ако ограничат времетраенето.

Д-р Сейдман препоръчва на тези, които се притесняват от ушни инфекции, да носят слушалки с накрайници. В сравнение със слушалките, които се поставят върху ушите и тези, които се слагат в ушите, последните се намират близо до тъпанчетата, така че могат да създадат и по-голямо налягане в ушния канал, което може да влоши загубата на слуха и да причини главоболие.

Като алтернатива може да се използват колонки.

Въпреки че шумът в ушите често е смятан за нелечим, съществуват терапии, които да помогнат за контролиране на симптомите.

Клиниката на Прутсман предлага „превъзпитаваща“ терапия, при която пациентите носят слушалки за звукотерапия, които възпроизвеждат звука, загубен от увреждането на слуха, като помагат за успокояване на свръхактивния мозък. Високият звук се възпроизвежда на фона на релаксиращи, нежни звуци като океан или инструментална музика. Терапията отнема от 6 до 12 месеца.

От съществено значение за пациентите с шум в ушите е също така да идентифицират причинителите. Шумът в ушите може да бъде провокиран от субективни дразнители, които влошават състоянието на нервната система, включително кофеин, лош сън, стрес, инфекции и силни шумове. Специалистката споделя, че дори е имала случай, при който миризмата на лук е предизвикала шум в ушите на пациент.

Значение имат и здравословният начин на живот и хранене. Д-р Сейдман следи дали премахването на кофеина, захарта и алкохола помага за облекчаване на шума в ушите на пациентите. Той докладва за случай, когато пациентът е съобщил за значително намаляване на шума в ушите, след като е престанал да пие кафе.

Слуховите апарати могат да лекуват загубата на слуха. Стероидите, които се инжектират и медикаментите, които разширяват кръвоносните съдове могат да помогнат за възстановяване на слуха в случаите на внезапен шум в ушите и загуба на слуха.

Въпреки че слушалките могат да причинят увреждане на слуха – те имат и положителна страна: възможно е и да подпомогнат слуха. Благодарение на опциите за персонализиране на AirPod Pros, някои потребители са открили, че те могат да служат като нискобюджетни слухови апарати.

Д-р Седман споделя, че гинко билобата, която подобрява кръвообращението, също може да помогне на пациентите с шум в ушите, при условие че се дава правилната доза.

ВИЖТЕ СЪЩО
frustrated child 700x420 1
Какво е виртуален аутизъм или синдром на екранните деца
id5230946 woman holding phone shutterstock 12c8f1020ca8 47c83814615c072777ad41c6 870x522 1
Седем начина да контролираме телефона, вместо той – нас
opasnost ot pornografija
Децата и интернет порнографията
img 0848
Защо Apple празнува унищожението?
id5648351 gettyimages 530686234 1080x720 1
Зрителният контакт задълбочава връзката между хората
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0
woman working her sustainable greenhouse

Алелопатия и съжителство на зеленчуците: тайните взаимоотношения в градината

0
0
Джао Ксингонг - новият световен шампион по снукър

Джао Синтун от Китай – от дебютант до световен шампион

0
0
Как се празнува Гергьовден в България - традиции и обичаи

Гергьовден – народна вяра и традиция

0
0
Алберт Попов след победата си на 8 януари 2025 г. в Мадона ди Кампильо, Италия

Алберт Попов – слаломистът с голямо сърце

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Докато Турция домакинства мирните преговори между Украйна и Русия, Тръмп обмисля да се отбие

Мирните преговори между Украйна и Русия в Турция могат да бъдат посетени и от Доналд Тръмп

0
0
След забележителен конгрес, ПКК потвърждава решението си да прекрати бунта срещу Турция

Историческо решение: ПКК на кюрдите в Турция прекратява десетилетната си въоръжена борба

0
0
Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Следваща публикация
Хънтър Байдън, син на президента Джо Байдън, и съпругата му Мелиса Коен Байдън излизат от J. Caleb Boggs Federal Building в Уилмингтън, Делауеър, на 7 юни 2024 г. (Кевин Дич/Getty Images)

Президентът Джо Байдън няма да помилва сина си

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria