• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 19 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало САЩ

САЩ: Приет законопроект срещу CBDC за предотвратяване на финансовото наблюдение на гражданите

отНавин Атрапули
15 юни , 2024
САЩ: Приет законопроект срещу CBDC за предотвратяване на финансовото наблюдение на гражданите

Печатът на Федералния резерв на САЩ (Alex Wong/Getty Images)

Getting your Trinity Audio player ready...

За разлика от децентрализираните криптовалути, CBDC е цифрова валута, която се емитира и контролира от правителство и чрез която то може да следи транзакциите на гражданите, и да потиска нежелана политическа дейност чрез финансови ограничения и манипулации

Камарата на представителите на САЩ прие законопроект, който не позволява на правителството да емитира цифрова валута на централната банка (Central Bank Digital Currency – CBDC), която би могла да позволи наблюдение, подобно на това, използвано от Китайската комунистическа партия (ККП).

HR 5403 или „Законът за борба с държавното наблюдение на CBDC“ беше представен от републиканеца Том Емър през септември миналата година.

Законопроектът забранява на централната банка на САЩ – Федералния резерв, да „предлага продукти или услуги директно на физическо лице, да поддържа сметка от негово име на физическо лице или да емитира цифрова валута на централната банка (т.е. цифров долар) директно или индиректно на физическо лице“. Освен това „на Съвета на управителите на Системата на Федералния резерв е забранено да използва цифрова валута на централната банка за осъществяване на паричната политика или да емитира цифрова валута на централната банка“.

В края на миналия месец Камарата на представителите прие HR 5403 с 216 гласа „за“ и 192 „против“. В прессъобщение от 23 май републиканецът Емър посочи, че за разлика от децентрализираните криптовалути като биткойн, CBDC е цифрова версия на суверенна валута, която се проектира, емитира и контролира от правителство.

Тъй като подлежи на централен контрол и може да се програмира от контролиращия го субект, CBDC не разполага със защитата на личните данни, която предоставят парите в брой. В този смисъл, ако CBDC бъде наложен в САЩ, федералното правителство ще има правомощието да следи транзакциите на американските граждани.

Освен това то може да потиска политическа дейност, която управляващата партия счита за проблематична, чрез финансови ограничения и манипулации.

През 2022 г. администрацията на Байдън издаде изпълнителна заповед, с която подкрепи проучването и разработването на CBDC.

„Това усилие дава приоритет на участието на САЩ в експерименти с много държави и гарантира водещата роля на САЩ в международен план за насърчаване на развитието на CBDC, което е в съответствие с американските приоритети и демократични ценности“, се казва в издадения тогава информационен бюлетин на Белия дом.

Докладите, публикувани от Федералния резерв, както и от други агенции, очертават интереса на администрацията на Байдън към „CBDC в стил наблюдение“, заяви депутатът от Републиканската партия.

Том Емър отбеляза, че чужди правителства вече са показали готовност да използват финансовата система срещу своите граждани, като посочи Китай. ККП използва CBDC за „наблюдение и контрол на навиците за разходване на финансовите средства на гражданите“.

В Канада администрацията на Трюдо замрази банковите сметки на стотици граждани, участвали в протеста на шофьорите на камиони през 2022 г., които демонстрираха срещу задължителното поставяне на ваксината COVID-19.

Законопроектът предотвратява подобни инциденти в Съединените щати, като блокира възможността Федералният резерв да издава CBDC. Законодателството предлага гаранция, че Федералния резерв никога няма да се превърне в обикновена банка, която събира лична финансова информация на гражданите.

Ако федералното правителство на САЩ се стреми да създаде цифров американски долар, то може да го направи само след като получи „изрично разрешение“ от Конгреса.

„Каквото и да се разработи в крайна сметка, то трябва да имитира основните принципи на парите в брой. Казано по-просто: всяка цифрова валута, емитирана от правителството, отново трябва да бъде отворена, без разрешения и частна“, заяви Том Емър.

„Тя не може да бъде използвана по начина, по който китайците използват своя цифров юан, за да създават социални кредитни оценки на своите граждани въз основа на техните покупки и поведение.“ В публикация в социалните мрежи от 23 май републиканецът Майк Флуд подчерта необходимостта от предотвратяване на създаването на CBDC в САЩ.

„Представете си, че политикът, когото най-много не харесвате, има правомощията да следи, ограничава или дори спира финансовите транзакции на своите политически опоненти. Това е ужасяваща мисъл и тя стига до сърцевината на причината, поради която трябва да отхвърлим CBDC на дребно в тази страна“, пише той.

Маршал Хейнър, главен изпълнителен директор на Metallicus – компания, изграждаща мрежа за банкиране на цифрови активи с помощта на блокчейн технология, предложи ако САЩ не се сдобият с CBDC, тогава „банките и кредитните съюзи да създадат свои собствени частни счетоводни книги на базата на споделен консенсус и да токенизират щатския долар“.

Глобална мрежа на CBDC

Глобални институции са обсъждали въвеждането на CBDC в световен мащаб. Миналата година Международният валутен фонд (МВФ) обяви, че работи по платформа, която ще позволи на CBDC, издадени от различни правителства, да си взаимодействат в глобален мащаб.

По време на събитие в Мароко на 19 юни управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева заяви, че CBDC „не трябва да бъде фрагментирано национално предложение … За да имаме по-ефективни и по-справедливи трансакции, се нуждаем от системи, които да свързват държавите – нуждаем се от оперативна съвместимост.“

В интервю за телевизионното предаване „American Thought Leaders“ на EpochTV авторът и бизнесмен Аарон Дей предупреди, че глобалното приемане на CBDC ще тласне света към „глобална тирания, в тази единна световна форма на управление, основана на страх, централизация и пълен авторитарен контрол“.

Съществуват и опасения, че CBDC може да представлява заплаха за традиционната банкова система. В доклад на Банката на Канада от февруари 2024 г. се предупреждава за такива последици. В него се отбелязва, че CBDC ще се конкурират пряко с банковите депозити на пазара. По този начин CBDC биха могли да намалят пазара на банкови депозити, като по този начин окажат отрицателно въздействие върху рентабилността на банките и подкопаят финансовата стабилност на страната.

Ако CBDC се окаже добър заместител на депозиране на парични средства в частни банки, всеки стрес на финансовия пазар може да накара хората бързо да преместят депозитите си в CBDC, посочи пред The Epoch Times Стив Амблър, почетен професор по икономика в Университета на Квебек в Монреал.

Според него „Това [CBDC] би могло по някакъв начин да насърчи масово теглене на депозити от банките, което иначе не би могло да се случи“.

По време на предизборната си кампания в Ню Хемпшир по-рано тази година, президентът Доналд Тръмп се зарече, че „никога няма да позволи създаването на цифрова валута на централна банка.“ и предупреди, че „такава валута би дала на федералното правителство абсолютен контрол върху вашите пари“.

ВИЖТЕ СЪЩО
Американски банкноти от по един долар с пред графика на стоковата борса в илюстрация, направена на 8 февруари 2021 г. (Дадо Рувич / Ройтерс)
Виртуалната валута крие риск за гражданските свободи, алармира конгресмен от САЩ
13
Страните от Г-20 въвеждат цифрови валути и документи за самоличност
Кристин Андерсън говори за 15-минутните градове
Кристин Aндерсън: 15-минутните градове целят „пълен контрол“
konferencija 2
Международна конференция 2023 „Либерал-екстремизъм: заплаха за демокрацията и основните човешки права“
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Премиерът на Словакия Роберт Фицо е за диалог с Русия, вместо постоянни европейски санкции. Снимка: Антонио Бронич / Reuters

Словашкият премиер Роберт Фицо подкрепя референдум за санкциите срещу Русия

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
99 / 5,000 Слънчеви панели в Нортфийлд, Масачузетс, на 22 април 2022 г. Брайън Снайдер/Ройтерс

САЩ откриха нерегистрирани комуникационни устройства в китайски соларни инвертори

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
На 31 май в Бургас ще се проведе Държавното брейк първенство.

Бургас е домакин на държавното брейк първенство

0
0
Логото на СИФ в Конгресния център по време на годишната среща на Световния икономически форум (СИФ) в Давос на 18 януари 2023 г. (Фабрис Кофрини/AFP чрез Getty Images)

Голямото гладно зануляване: Няма да притежавате нищо и ще гладувате 

0
0

Свързани Публикации

Сградата на Капитолия на САЩ във Вашингтон на 5 май 2025 г. Мадалина Василиу/The Epoch Times

Камарата на представителите прие законопроект срещу насилственото отнемане на органи от последователи на Фалун Гонг в Китай

0
0
(Вляво) Президентът Доналд Тръмп; (Вдясно) водещият от HBO Бил Мар. Майкъл Ковач/Гети изображения за J/P Haitian Relief Organisation; Maндел Нган/AFP чрез Getty Images

Известен либерален телевизионен водещ разказва за вечерята си с Доналд Тръмп в Белия дом

0
0
Илюстрация от The Epoch Times, Getty Images

САЩ имат предимство пред Пекин в конфронтацията с митата

0
0
Директорът на Балтиморската имиграционна и митническа служба на САЩ Мат Елистън слуша по време на брифинг в Силвър Спринг, Мериленд, на 27 януари 2025 г. Алекс Брандън/AP Photo

Китайски граждани ще бъдат депортирани от САЩ заради кражба на самоличност за 1,2 милиона долара

0
0
Президентът Доналд Тръмп държи подписана изпълнителна заповед за реципрочни мита по време на събитие в Розовата градина в Белия дом на 2 април 2025 г. Саул Лоуб/AFP чрез Getty Images

Седем извода от въвеждането на реципрочните мита на Доналд Тръмп

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Следваща публикация
Пътници използват мобилните си телефони в метрото в Ню Йорк. (Tada Images/Shutterstoc)

Как безжичните слушалки увреждат слуха ни

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria