Getting your Trinity Audio player ready...
|
За разлика от децентрализираните криптовалути, CBDC е цифрова валута, която се емитира и контролира от правителство и чрез която то може да следи транзакциите на гражданите, и да потиска нежелана политическа дейност чрез финансови ограничения и манипулации
Камарата на представителите на САЩ прие законопроект, който не позволява на правителството да емитира цифрова валута на централната банка (Central Bank Digital Currency – CBDC), която би могла да позволи наблюдение, подобно на това, използвано от Китайската комунистическа партия (ККП).
HR 5403 или „Законът за борба с държавното наблюдение на CBDC“ беше представен от републиканеца Том Емър през септември миналата година.
Законопроектът забранява на централната банка на САЩ – Федералния резерв, да „предлага продукти или услуги директно на физическо лице, да поддържа сметка от негово име на физическо лице или да емитира цифрова валута на централната банка (т.е. цифров долар) директно или индиректно на физическо лице“. Освен това „на Съвета на управителите на Системата на Федералния резерв е забранено да използва цифрова валута на централната банка за осъществяване на паричната политика или да емитира цифрова валута на централната банка“.
В края на миналия месец Камарата на представителите прие HR 5403 с 216 гласа „за“ и 192 „против“. В прессъобщение от 23 май републиканецът Емър посочи, че за разлика от децентрализираните криптовалути като биткойн, CBDC е цифрова версия на суверенна валута, която се проектира, емитира и контролира от правителство.
Тъй като подлежи на централен контрол и може да се програмира от контролиращия го субект, CBDC не разполага със защитата на личните данни, която предоставят парите в брой. В този смисъл, ако CBDC бъде наложен в САЩ, федералното правителство ще има правомощието да следи транзакциите на американските граждани.
Освен това то може да потиска политическа дейност, която управляващата партия счита за проблематична, чрез финансови ограничения и манипулации.
През 2022 г. администрацията на Байдън издаде изпълнителна заповед, с която подкрепи проучването и разработването на CBDC.
„Това усилие дава приоритет на участието на САЩ в експерименти с много държави и гарантира водещата роля на САЩ в международен план за насърчаване на развитието на CBDC, което е в съответствие с американските приоритети и демократични ценности“, се казва в издадения тогава информационен бюлетин на Белия дом.
Докладите, публикувани от Федералния резерв, както и от други агенции, очертават интереса на администрацията на Байдън към „CBDC в стил наблюдение“, заяви депутатът от Републиканската партия.
Том Емър отбеляза, че чужди правителства вече са показали готовност да използват финансовата система срещу своите граждани, като посочи Китай. ККП използва CBDC за „наблюдение и контрол на навиците за разходване на финансовите средства на гражданите“.
В Канада администрацията на Трюдо замрази банковите сметки на стотици граждани, участвали в протеста на шофьорите на камиони през 2022 г., които демонстрираха срещу задължителното поставяне на ваксината COVID-19.
Законопроектът предотвратява подобни инциденти в Съединените щати, като блокира възможността Федералният резерв да издава CBDC. Законодателството предлага гаранция, че Федералния резерв никога няма да се превърне в обикновена банка, която събира лична финансова информация на гражданите.
Ако федералното правителство на САЩ се стреми да създаде цифров американски долар, то може да го направи само след като получи „изрично разрешение“ от Конгреса.
„Каквото и да се разработи в крайна сметка, то трябва да имитира основните принципи на парите в брой. Казано по-просто: всяка цифрова валута, емитирана от правителството, отново трябва да бъде отворена, без разрешения и частна“, заяви Том Емър.
„Тя не може да бъде използвана по начина, по който китайците използват своя цифров юан, за да създават социални кредитни оценки на своите граждани въз основа на техните покупки и поведение.“ В публикация в социалните мрежи от 23 май републиканецът Майк Флуд подчерта необходимостта от предотвратяване на създаването на CBDC в САЩ.
„Представете си, че политикът, когото най-много не харесвате, има правомощията да следи, ограничава или дори спира финансовите транзакции на своите политически опоненти. Това е ужасяваща мисъл и тя стига до сърцевината на причината, поради която трябва да отхвърлим CBDC на дребно в тази страна“, пише той.
Маршал Хейнър, главен изпълнителен директор на Metallicus – компания, изграждаща мрежа за банкиране на цифрови активи с помощта на блокчейн технология, предложи ако САЩ не се сдобият с CBDC, тогава „банките и кредитните съюзи да създадат свои собствени частни счетоводни книги на базата на споделен консенсус и да токенизират щатския долар“.
Глобална мрежа на CBDC
Глобални институции са обсъждали въвеждането на CBDC в световен мащаб. Миналата година Международният валутен фонд (МВФ) обяви, че работи по платформа, която ще позволи на CBDC, издадени от различни правителства, да си взаимодействат в глобален мащаб.
По време на събитие в Мароко на 19 юни управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева заяви, че CBDC „не трябва да бъде фрагментирано национално предложение … За да имаме по-ефективни и по-справедливи трансакции, се нуждаем от системи, които да свързват държавите – нуждаем се от оперативна съвместимост.“
В интервю за телевизионното предаване „American Thought Leaders“ на EpochTV авторът и бизнесмен Аарон Дей предупреди, че глобалното приемане на CBDC ще тласне света към „глобална тирания, в тази единна световна форма на управление, основана на страх, централизация и пълен авторитарен контрол“.
Съществуват и опасения, че CBDC може да представлява заплаха за традиционната банкова система. В доклад на Банката на Канада от февруари 2024 г. се предупреждава за такива последици. В него се отбелязва, че CBDC ще се конкурират пряко с банковите депозити на пазара. По този начин CBDC биха могли да намалят пазара на банкови депозити, като по този начин окажат отрицателно въздействие върху рентабилността на банките и подкопаят финансовата стабилност на страната.
Ако CBDC се окаже добър заместител на депозиране на парични средства в частни банки, всеки стрес на финансовия пазар може да накара хората бързо да преместят депозитите си в CBDC, посочи пред The Epoch Times Стив Амблър, почетен професор по икономика в Университета на Квебек в Монреал.
Според него „Това [CBDC] би могло по някакъв начин да насърчи масово теглене на депозити от банките, което иначе не би могло да се случи“.
По време на предизборната си кампания в Ню Хемпшир по-рано тази година, президентът Доналд Тръмп се зарече, че „никога няма да позволи създаването на цифрова валута на централна банка.“ и предупреди, че „такава валута би дала на федералното правителство абсолютен контрол върху вашите пари“.