Getting your Trinity Audio player ready...
|
Програмата за компенсиране на разходите на физически лица, пострадали от пожари, влезе в сила
Правителството прие „Програма за компенсиране на разходите на физически лица, пострадали от пожари на територията на Република България в периода юни – юли 2024 г.“, в която се съкращават максимално сроковете за обезщетяване на пострадалите.
Одобрената вчера от МС програма е в изпълнение на решението на Народното събрание от 19.07.2024 г. за предприемане на мерки за ликвидиране на пожарите, осигуряване на бюджетни средства за подпомагане на пострадалите от пожарите лица, както и за закупуване на необходимите средства за борба с пожарите.
От подкрепа по програмата могат да се възползват лица, които не отговарят на условията и не попадат в обхвата на другите възможности за подпомагане в т.ч. по линия на Фонд „Социална закрила“ във връзка със закупуване на обзавеждане и оборудване на пострадалите домове, по линия на помощта „de minimis” за земеделските производители и др.
Програма за компенсиране на разходите на пострадалите от пожарите
С Решение 538 на Министерски съвет от 25.07.2024, програмата бе одобрена, като подкрепата е насочена към физическите лица, които не отговарят на условията и не попадат в обхвата на допустимите за предоставяне на възстановителна помощ лица по реда на чл. 26 от Правилника за организацията и дейността на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към МС и по реда на относимата нормативна уредба, приложима за Министерството на труда и социалната политика, респективно Агенцията за социално подпомагане и Държавен фонд „Земеделие“.
Условията и редът за оказване на помощта са посочени в програмата със следния процедурен фокус:
Ежеседмично, в срок до вторник, кметовете на засегнатите от пожарите общини, изпращат в Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане и на съответния областен управител информация за предходната седмица, в която се посочва броят на засегнатите от пожарите лица, оценка на състоянието на засегнатите жилищни сгради и самостоятелни обекти в тях и списък с адресите им.
Кметът на общината внася в комисията искане за предоставяне на компенсация на пострадалите лица за направените разходи в размери относими и в рамките на параметрите на размера на помощта по реда на чл. 26 от Правилника за организацията и дейността на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет, което следва да съдържа данни за адресите, данъчните оценки, разгънатите застроени площи на засегнатите от бедствието жилища, обосновка за размера на компенсацията, копия на подадените заявления от физическите лица и декларация за липса на дублиране на компенсирането от различни източници.
Към искането на кмета на общината се прилагат и:
- копие от акт за собственост;
- декларация за наличие на други източници за финансиране/компенсиране, включително застрахователно обезщетение;
- експертиза и/или заключение за състоянието на имота;
- подробна количествена и стойностна сметка за разходите.
Комисията, в срок до една седмица след представяне на исканията, разглежда и оценява внесените искания и представя ежеседмично Протоколно решение, съдържащо обобщена информация, в Министерството на финансите. В информацията на комисията за предоставяне на компенсацията задължително се посочват: общината, на която се предоставят средствата; размерът на средствата и предназначението на средствата. Министерството на финансите, със съответната отговорна институция изготвя проекта на акт за одобряване на средствата и го внася в Министерския съвет.
Компенсирането на разходите се предоставя на пострадалите лица от кметовете на общини, като физическите лица, получатели на компенсациите, сами избират по какъв начин и как да употребят компенсацията. Предоставянето на същата не е ограничено до конкретни видове разходи, доставчици на стоки и услуги.
По думите на служебния вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова програмата отразява много добре работеща процедура, позната и на общините, като Министерството на финансите вече им е изпратило указания за прилагането й.
Допълнителни бюджетни средства за борба с пожарите
Ден преди одобрението на програмата за компенсиране, Министерски съвет с Постановление 259 от 24.07.2024 г. одобри допълнителни разходи по бюджета на МВР в размер до 2 000 000 лв., в т. ч. за горива, резервни части, възстановяване на техника и др., които Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ да разходва в борбата с нестихващите пожари. МС одобри и допълнителен трансфер по бюджета на община Стара Загора в размер на 100 000 лв. за Националната асоциация на доброволците в Република България. В същия ден с Решение 527 МС одобри и финансиране в размер 1 000 000 лв. за Министерството на отбраната за придобиване на подвесна система тип „Bambi Bucket“ за гасене на пожар с хеликоптер с окачена кофа за вода.
Съгласно решението на НС от 19.07.2024 г. предстои правителството да предприеме нужните действия за закупуване на летателна техника за гасене на пожари, като МС се задължава да внесе в парламента доклад за предприетите действия за усвояване на отпуснатите 170 млн. лв. по оперативна програма „Околна среда“ за закупуване на противопожарна техника за превенция на горските пожари.