Getting your Trinity Audio player ready...
|
Илон Мъск иска „SpaceX“ да бъде първата компания, която ще изгради многократно използваем космически кораб и ракета, с цел превозване на хора до Луната и Марс.
„SpaceX“ в своя пети тестови полет на космическия кораб „Starship“ в неделя улови връщащия се гигантски ускорител обратно на стартовата площадка с механични ръце.
Първата степен на ракетата – ускорителят „Super Heavy“, излетя в 7:25 ч. местно време от стартовата площадка на „SpaceX“ в Бока Чика, Тексас. Той изведе втората степен на ракетата „Starship“ към космоса, преди да се отдели на височина от около 65 километра и да започне своето връщане на земята – най-дръзката част от тестовия полет.
Ускорителят „Super Heavy“ запали отново три от своите 33 двигателя „Raptor“, за да забави бързото си спускане обратно, насочвайки се към стартовата площадка и кулата, от която беше излетял. Кулата е оборудвана с две големи метални ръце в горната си част. Със своите повече от 120 метра тя е по-висока от Статуята на свободата.
С ревящи двигатели, 71-метровият ускорител успя да се закачи обратно за стартовата кула. „Кулата улови ракетата!!“ написа главният изпълнителен директор Илон Мъск в „X“ след успешния опит.
Служителите на „SpaceX“ крещяха от радост, скачаха и размахваха ръце във въздуха. НАСА се присъедини към празненството, като администраторът Бил Нелсън изпрати поздравления.
„Продължаващите тестове на „Starship“ ще подготвят нацията за кацане на астронавти на южния полюс на Луната“, отбеляза Нелсън. Новата програма „Артемида“ на НАСА е продължение на „Аполо“, която изпрати 12 човека на Луната преди повече от половин век.
Новаторският метод за улавяне при кацане бележи последния напредък в кампанията за тестване на „SpaceX“. Целта е да се разработи напълно многократно използваема ракета, предназначена да извежда повече товари в орбита, да превозва хора до Луната за НАСА и в крайна сметка да достигне Марс – крайната дестинация, предвидена от Мъск.
Междувременно „Starship“, втората степен или горната половина на ракетната система, изстреляна от ускорителя, продължи обиколката на планетата, издигайки се на повече от 210 километра височина. Час след излитането той направи контролирано кацане в Индийския океан, добавяйки още едно постижение за деня. Камери на близък буй показаха пламъци, стрелкащи се от водата, когато космическият кораб се удари точно в целевата точка и потъна, както беше планирано.
„SpaceX“ обяви, че ще продължи с амбициозния си тестов полет на ракетата „Starship“ в събота, след като получи зелена светлина от регулаторите по въздушна безопасност.
Федералната авиационна администрация (FAA), която издава лицензи за изстрелване и връщане на ракети, одобри тестовата мисия в събота. Малко след това „SpaceX“ обяви в „X“, че се подготвя за изстрелване на „Starship“ в неделя сутринта, тъй като „30-минутен прозорец за изстрелване се отваря в 7:00 ч. местно време.“
В предишния тест през юни превозното средство осъществи първата си пълна тестова мисия около света, без да загуби нито „Starship“, нито ускорителите „Super Heavy“. Степента „Super Heavy“ постигна целите на мисията си, потапяйки се във водите на Мексиканския залив скоро след излитането и успешното отделяне от „Starship“, който след това задейства собствените си двигатели и продължи към космоса.
„Starship“ направи контролирано „меко кацане“ в Индийския океан според плана, каза Мъск тогава, „въпреки загубата на много защитни плочки и повредено крило.“
Четвъртият полет на „Starship“ продължи около 1 час. За петия тестов полет корабът получи ключови подобрения под формата на напълно преработен топлинен щит.
„Техниците на „SpaceX“ прекараха повече от 12 000 часа в подмяна на цялата система за топлинна защита с плочки от по-ново поколение, резервен абразивен слой и допълнителна защита между структурите на крилата“ казаха от компанията. „Това сериозно усилие, заедно с актуализации на софтуера на кораба за навлизане в атмосферата и кацане, ще се стреми да подобри предишния полет и да доведе „Starship“ до меко приводняване в целевата зона в Индийския океан.“
Забавяния от FAA
Въпреки по-ранните забавяния, одобрението на FAA в събота беше издадено по-рано от очакваното. Преди това регулаторът беше казал на „SpaceX“, че лицензът им за изстрелване няма да бъде издаден до края на ноември поради промени в профила на полета на „Starship“, които се нуждаеха от „по-задълбочен преглед“, включващ консултации с други агенции относно въздействието на полета върху околната среда.
„SpaceX“ критикува агенцията, заявявайки, че неефективният процес на държавната документация и „излишният екологичен анализ“ за изстрелванията на ракети „директно застрашават позицията на Америка като лидер в космоса.“ Компанията каза, че е била готова за петия си тестов полет още от първата седмица на август.
„Това ще бъде уникална операция в историята на ракетостроенето,“ казаха от „SpaceX“ относно плановете за петия тест през септември. „SpaceX“ достига до максимума си при всеки полет, за да гарантира, че докато поемаме риск за собствения си хардуер, не правим компромиси, когато става въпрос за гарантиране на обществената безопасност.“
Първите два тестови полета на „Starship“-„Super Heavy“ през април и ноември 2023 г. завършиха с експлозии на двете степени. Първият неуспешен опит остави кратер в площадката на плажа Бока Чика и последвалата експлозия изхвърли отломки, включително бетон, на стотици метри разстояние. Третият тест през март „достигна космоса“, подобрявайки предишните постижения на компанията, но „Starship“ беше загубен при връщането, тъй като „SpaceX“ изгуби контакт с космическия кораб, когато той наближи Индийския океан.
НАСА вече е поръчала два кораба „Starship“, с планове за кацане на астронавти на Луната по-късно през това десетилетие като част от програмата „Артемида“. Всеки лунен екипаж ще разчита на собствена ракета и капсула на НАСА, за да напусне Земята, но ще се срещне със „Starship“ в лунна орбита, за да се върне обратно.
Мъск казва, че планира „Starship“ в крайна сметка да замени „работния кон“ на компанията – многократно използваемата двустепенна ракета „Falcon 9“. Бизнесът с изстрелвания на „SpaceX“ вече извежда в космоса повечето от световните сателити и други търговски полезни товари.
Reuters и The Associated Press допринесоха за този репортаж.
ГЛЕДАЙТЕ: SpaceX хваща ракетния ускорител Starship обратно на стартовата площадка