• За нас
  • Пишете ни!
петък, 9 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Наука и технологии

„SpaceX“ улови гигантски ракетен ускорител с механични ръце

отМелани Сун
16 октомври , 2024
SpaceX улавя гигантския ускорител на Starship с механични ръце

Ускорителят „Super Heavy“ е захванат на стартовата площадка близо до Бока Чика, Тексас, на 13 октомври 2024 г., по време на петия тестов полет на космическия кораб „Starship“. Сейджио Флорес/AFP via Getty Images

Getting your Trinity Audio player ready...

Илон Мъск иска „SpaceX“ да бъде първата компания, която ще изгради многократно използваем космически кораб и ракета, с цел превозване на хора до Луната и Марс.

„SpaceX“ в своя пети тестови полет на космическия кораб „Starship“ в неделя улови връщащия се гигантски ускорител обратно на стартовата площадка с механични ръце.

Първата степен на ракетата – ускорителят „Super Heavy“, излетя в 7:25 ч. местно време от стартовата площадка на „SpaceX“ в Бока Чика, Тексас. Той изведе втората степен на ракетата „Starship“ към космоса, преди да се отдели на височина от около 65 километра и да започне своето връщане на земята – най-дръзката част от тестовия полет.

Ускорителят „Super Heavy“ запали отново три от своите 33 двигателя „Raptor“, за да забави бързото си спускане обратно, насочвайки се към стартовата площадка и кулата, от която беше излетял. Кулата е оборудвана с две големи метални ръце в горната си част. Със своите повече от 120 метра тя е по-висока от Статуята на свободата.

С ревящи двигатели, 71-метровият ускорител успя да се закачи обратно за стартовата кула. „Кулата улови ракетата!!“ написа главният изпълнителен директор Илон Мъск в „X“ след успешния опит.

Служителите на „SpaceX“ крещяха от радост, скачаха и размахваха ръце във въздуха. НАСА се присъедини към празненството, като администраторът Бил Нелсън изпрати поздравления.

„Продължаващите тестове на „Starship“ ще подготвят нацията за кацане на астронавти на южния полюс на Луната“, отбеляза Нелсън. Новата програма „Артемида“ на НАСА е продължение на „Аполо“, която изпрати 12 човека на Луната преди повече от половин век.

Новаторският метод за улавяне при кацане бележи последния напредък в кампанията за тестване на „SpaceX“. Целта е да се разработи напълно многократно използваема ракета, предназначена да извежда повече товари в орбита, да превозва хора до Луната за НАСА и в крайна сметка да достигне Марс – крайната дестинация, предвидена от Мъск.

2
Ускорителят „Super Heavy“ след успешното му завръщане на стартовата кула. Sergio Flores/AFP via Getty Images

Междувременно „Starship“, втората степен или горната половина на ракетната система, изстреляна от ускорителя, продължи обиколката на планетата, издигайки се на повече от 210 километра височина. Час след излитането той направи контролирано кацане в Индийския океан, добавяйки още едно постижение за деня. Камери на близък буй показаха пламъци, стрелкащи се от водата, когато космическият кораб се удари точно в целевата точка и потъна, както беше планирано.

„SpaceX“ обяви, че ще продължи с амбициозния си тестов полет на ракетата „Starship“ в събота, след като получи зелена светлина от регулаторите по въздушна безопасност.

Федералната авиационна администрация (FAA), която издава лицензи за изстрелване и връщане на ракети, одобри тестовата мисия в събота. Малко след това „SpaceX“ обяви в „X“, че се подготвя за изстрелване на „Starship“ в неделя сутринта, тъй като „30-минутен прозорец за изстрелване се отваря в 7:00 ч. местно време.“

В предишния тест през юни превозното средство осъществи първата си пълна тестова мисия около света, без да загуби нито „Starship“, нито ускорителите „Super Heavy“. Степента „Super Heavy“ постигна целите на мисията си, потапяйки се във водите на Мексиканския залив скоро след излитането и успешното отделяне от „Starship“, който след това задейства собствените си двигатели и продължи към космоса.

„Starship“ направи контролирано „меко кацане“ в Индийския океан според плана, каза Мъск тогава, „въпреки загубата на много защитни плочки и повредено крило.“

Четвъртият полет на „Starship“ продължи около 1 час. За петия тестов полет корабът получи ключови подобрения под формата на напълно преработен топлинен щит.

„Техниците на „SpaceX“ прекараха повече от 12 000 часа в подмяна на цялата система за топлинна защита с плочки от по-ново поколение, резервен абразивен слой и допълнителна защита между структурите на крилата“ казаха от компанията. „Това сериозно усилие, заедно с актуализации на софтуера на кораба за навлизане в атмосферата и кацане, ще се стреми да подобри предишния полет и да доведе „Starship“ до меко приводняване в целевата зона в Индийския океан.“

3
Корабът „Starship“ на „SpaceX“ излита при петия си изпитателен полет в Бока Чика, Тексас, на 13 октомври 2024 г. Кейли Грийнли Бил/Reuters

Забавяния от FAA

Въпреки по-ранните забавяния, одобрението на FAA в събота беше издадено по-рано от очакваното. Преди това регулаторът беше казал на „SpaceX“, че лицензът им за изстрелване няма да бъде издаден до края на ноември поради промени в профила на полета на „Starship“, които се нуждаеха от „по-задълбочен преглед“, включващ консултации с други агенции относно въздействието на полета върху околната среда.

„SpaceX“ критикува агенцията, заявявайки, че неефективният процес на държавната документация и „излишният екологичен анализ“ за изстрелванията на ракети „директно застрашават позицията на Америка като лидер в космоса.“ Компанията каза, че е била готова за петия си тестов полет още от първата седмица на август.

„Това ще бъде уникална операция в историята на ракетостроенето,“ казаха от „SpaceX“ относно плановете за петия тест през септември. „SpaceX“ достига до максимума си при всеки полет, за да гарантира, че докато поемаме риск за собствения си хардуер, не правим компромиси, когато става въпрос за гарантиране на обществената безопасност.“

Първите два тестови полета на „Starship“-„Super Heavy“ през април и ноември 2023 г. завършиха с експлозии на двете степени. Първият неуспешен опит остави кратер в площадката на плажа Бока Чика и последвалата експлозия изхвърли отломки, включително бетон, на стотици метри разстояние. Третият тест през март „достигна космоса“, подобрявайки предишните постижения на компанията, но „Starship“ беше загубен при връщането, тъй като „SpaceX“ изгуби контакт с космическия кораб, когато той наближи Индийския океан.

4 1
Космическият кораб от ново поколение „Starship“ на „SpaceX“ набира височина върху мощната ракета-носител „Super Heavy“ при третото си изстрелване от стартовата площадка Бока Чика по време на изпитателен полет без екипаж близо до Браунсвил, Тексас, на 14 март 2024 г. Cheney Orr/Reuters

НАСА вече е поръчала два кораба „Starship“, с планове за кацане на астронавти на Луната по-късно през това десетилетие като част от програмата „Артемида“. Всеки лунен екипаж ще разчита на собствена ракета и капсула на НАСА, за да напусне Земята, но ще се срещне със „Starship“ в лунна орбита, за да се върне обратно.

Мъск казва, че планира „Starship“ в крайна сметка да замени „работния кон“ на компанията – многократно използваемата двустепенна ракета „Falcon 9“. Бизнесът с изстрелвания на „SpaceX“ вече извежда в космоса повечето от световните сателити и други търговски полезни товари.

Reuters и The Associated Press допринесоха за този репортаж.

ГЛЕДАЙТЕ: SpaceX хваща ракетния ускорител Starship обратно на стартовата площадка

ВИЖТЕ СЪЩО
img 8900
Софийски планетариум „Андромеда“ – космосът е по-достъпен от всякога
Полярис Доун: SpaceX изстрелва милиардер в космоса за първата частна космическа разходка
SpaceX изстрелва милиардер в космоса
Слънчевата светлина и облаците, а не CO2, движат климата на Земята, установява ново проучване
Слънчевата светлина и облаците влияят на климата, а не въглеродният диоксид
Джордан Питърсън и Илон Мъск в Гигафабриката на Тесла в Тексас
Илон Мъск: Подмамиха ме да разреша смяната на пола на сина ми
id942228 moon surface gettyimages 79736033 900x506 1
NASA: Китай се опитва да превземе Луната за наблюдение и военни цели
knigi 1
10 Интересни книги за четене или подарък
Споделете тази статия
Tags: Илон Мъск новини

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Споделено родителство (снимка: Национална асоциация "Поход за семейството")

Обединеният законопроект за въвеждане на споделеното родителство създава рискове и правна неяснота

0
0
спектакъла „Хубавата Елена“ – опера-буфа от Жак Офенбах

Учебният музикален театър към НМА „Проф. Панчо Владигеров“ отбелязва 60 години от създаването си

0
0
Кехлибар от Алем Кетема, Етиопия

Художникът Иван Саздов: Водещото при мен е любовта ми към древната смола кехлибар

0
0
Робърт Францис Превост избран за първи американски папа

Робърт Франсис Превост избран за първи американски папа

0
0
Сградата на Капитолия на САЩ във Вашингтон на 5 май 2025 г. Мадалина Василиу/The Epoch Times

Камарата на представителите прие законопроект срещу насилственото отнемане на органи от последователи на Фалун Гонг в Китай

0
0
Суданци се редят на опашка, за да получат благотворително ястие „Ифтар“ в Омдурман, 19 март 2025 г., по време на Рамазана. Ебрахим Хамид/AFP via Getty Images

Войната на ОАЕ срещу Судан навлезе в нова и много опасна фаза         

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Ужасяващият начин, по който измамниците клонират гласа ви, за да измамят вашето семейство

Телефонни измамници клонират гласа ви, за да излъжат семейството ви

0
0
Зелен пазар (25 - 27 април 2025 г.)

Oчакайте първото събитие на „Зелен пазар“ за тази година

0
0
Мулчирането включва покриване на почвената повърхност с различни органични материали като слама, окосена трева, компост, дървесни стърготини и листа.

Мулчиране – изкуството да се отглеждат зеленчуци без плевели

0
0
Нидерландският премиер повдига въпроса за забраната за износ на ASML по време на разговори с гостуващия китайски вицепремиер

Премиерът на Нидерландия повдигна въпроса за забраната за износ на ASML в разговори с гостуващия китайски вицепремиер

0
0
DeepSeek AI приложението демонстрира пристрастност и влияние в полза на ККП

AI приложението DeepSeek извършва цензура в полза на ККП

0
0
Джао Ксингонг - новият световен шампион по снукър

Джао Синтун от Китай – от дебютант до световен шампион

0
0
Мощи на светеца бяха донесени от Атон в манастира "Свети Атанасий Велики" в софийското село Лозен на 4-ти май. На Гергьовден е кулминацията на тържествата, с празнична литургия и курбан за здраве. Снимка: БНТ

Кои държави и армии почитат свети Георги като свой покровител?

0
0
Как се празнува Гергьовден в България - традиции и обичаи

Гергьовден – народна вяра и традиция

0
0
Изучаване на религия в училищата

За и против религията в училище

0
0
Посланик Дмитрой Любински е дипломат от кариерата в Руската федерация от 1989 г. Пълномощен посланик в Русия от 2015 г. Снимка: Риа Новости

Дмитрий Любински, посланик на Руската федерация в Австрия: Ние сме готови за диалог по всяко време

0
0
Следваща публикация
radev kursanti veterani 1

България чества Деня на авиацията

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria