От „Времеубежище“ до „Илон Мъск“, от Принц Хари до Кралицата на глюкозата – за всеки вкус и предпочитания
Изминалата година донесе голямо разнообразие на предложения от българския книжен пазар. Произведения на чужди и български автори украсяваха витрините на книжарниците и ни примамваха от тях. Мемоари, романи, финанси, мистика, здраве – огромното разнообразие се опита да удовлетвори всеки вкус. Наблюдаваше се голямо оживление по книжните базари и панаири, а опашката извила се пред щанда, който предлагаше „Времеубужище” на Георги Господинов, си заслужаваше да се види.
Представяме ви някои интересни книги, а всеки ще прецени кое му допада най-много.
Ще започнем, разбира се, с „Времеубежище” на Георги Господинов (изд. „Жанет 45”). Романът на Господинов по стара традиция поляризира обществото и докато едни го заклеймяваха – други бяха горди от наградата, която донесе на страната ни. „Времеубежище” бе награден с престижната награда „Букър”. Романът се занимава с важни теми за съвременна Европа – с носталгия по отминалите времена и тема като престорения патриотизъм.
Още един български роман бе сред най-търсените тази година и това е „Рана” на Захари Карабашлиев (изд. „Сиела”).
Романът също е с награда – отличен е със „Златен лъв” от Асоциация „Българска книга”. „Рана” ни подканя към размисъл и ни тласка в двата емоционални спектъра. История, война, спомени – книгата обхваща теми, от които можем да бъдем силно разтърсени.
Биографичната книга „Илън Мъск” от Уолтър Айзъксън (изд. Simon & Schuster) привлече сериозно внимание. Не е лесно да се пише за Мъск. Авторът обаче е опитен в разказването на истории за значими личности. В това четиво той ни представя Мъск като иноватор със своите мега проекти (Tesla и Space-Х), но навлиза и в по-дълбокото, като разнищва почти всички особености на характера му. Четем за детство, за насилие и се опитваме да оправдаем и разберем понякога странното поведение на милиардера предприемач.
Биографията на Принц Хари „Резервният” (изд. „Рива”) е създадена с помощта на биографичния писател Джон Джоузеф Мьорингер (J. R. Moehringer), а когато става дума за принц, винаги е пикантно и интересно. Животът на принц Хари вълнува хората още от най-ранната му детска възраст. Още докато беше жива неговата майка лейди Даяна, всички искаха да знаят всичко за него. Моментът настъпи. Тази книга наистина разкрива цялостно живота му. От болката да останеш рано без майка , до това да понасяш всички предразсъдъци и обидни думи, заради съпругата си, актрисата Меган Маркъл. Книгата разказва още за омразата на принц Хари към папараците и за спасението, което получава с постъпването си в Британската армия. „Резервният” е вълнуваща лична история със златен кралски привкус.
Матю Пери и неговата книга „Приятели, любовници и голямото ужасно нещо” (изд. „Рива”) предизвика интереса и на българските читатели. Чандлър Бинг е един от най-обичаните герои от ситкома на всички времена „Приятели”. За съжаление животът му не е така забавен, каквато е ролята му на Чандлър. Загубихме Пери тази година едва на 54 годишна възраст. Четем изключително човешка история за борба с едни от най-тежките пороци – алкохол и наркотици. „Върховете бяха високи, паденията ниски”, споделя Пери за себе си. След изпадането си в кома, когато е на 49 години и когато лекарите не дават надежда, той се възстановява и успява да разкаже историята си. И въпреки тъжния финал, в книгата се откриват много забавни и закачливи реплики от Пери, с които почитателите му ще го запомним.
„Пътят на подправките” от Мая Ибрахим (изд. „Лютиче”) е разказ за митичните земи на град Калия. Скрита от света, там расте подправката магимна. Благодарение на нея седемнадесетгодишната Имани се превръща в необикновен войн, който се сражава със зли духове и необикновени чудовища. Попада в капан от чувства и тревоги, и разкъсвана между дълг и любов, тя трябва да взема важни решения. Всичко е заплетено в мистика и до последно нищо не е ясно, и най-вече безопасно.
Здраве
„Методът на Глюкозната богиня” от Джеси Инчауспе (изд. „Колибри”) заинтригува и българските читатели. След световния бестселър „Глюкозна революция”, французойката Инчауспе, по настояване на своите читатели, създава „Методът на Глюкозната богиня”.
Простите правила на хранене, които ни споделя младата биохимичка, са ключ към здравословния начин на живот. Повишаването на кръвната захар, като един от най-сериозните здравни проблеми на съвремието ни, може да се овладее само с правилно хранене, което спомага и за успешното поддържане на желаните килограми. Авторката предлага 100 рецепти за стабилизиране на глюкозата в кръвта, с което да повишим качеството си на живот. Книгите й са преведени на 30 езика.
Психология
Книгата, която тази година зарадва общността на психолозите и психотерапевтите у нас беше новото издание на „Палач на любовта“ на Ървин Ялом.
Ървин Ялом е роден през 1931 година във Вашингтон, той е професор по психиатрия, смята се за един от създателите на груповата психотерапия, използва и обогатява метода на екзистенциална психотерапия. Автор е на десетки книги, като в много от тях представя реални психотерапевтични истории от практиката си.
Според Пламен Димитров, психолог, екзистенциален терапевт и личен познат на Ялом, той е един от най-креативните автори в света на психотерапията.
„Тук са разказани десет приказки за психотерапия, те са за това през колко жизнеутвърждаващи трансформации могат да преминат хората. Влиянието на Ялом е огромно, благодарение на романите му психотерапията стана ежедневие.“ – казва Пламен Димитров.
Детски книги
„Приказка за Лотоса” от Людмила Орел с прекрасните илюстрации на Екатерина Бабок излезе от печат и в България. Пътешествието на малкия лотос е първата от серия приказки за доброто, което побеждава злото.
Малкият лотос винаги си спомня за важните ценности Истина, Доброта и Търпение. Благодарение на тях успява да премине всички трудни изпитания по пътя си. Авторката има за цел да положи добра основа в детските сърца, така че децата сами да разпознават доброто и злото. Книжката вдъхва надежда, че с прилагането на универсалните принципи истинност, доброта, търпение – всяко дете ще бъде изпълнено с добродетели и ще се радва на добри приятели.
„Истории за звездното небе” от Гертруде Кийл (изд. „Изток-Запад”) е забавна детска книжка за малки и не толкова малки деца. Малкият Вилям заминава при леля си по неволя. Споходилата го скука той превръща в истинско приключение. Леля му Гунвор го пренася в различни и чудни светове благодарение на своите увлекателни разкази. Историите в книгата са поднесени свежо и с чувство за хумор.
Океанът от нови интереси книги е безкраен. Представеното е съвсем малко част, целящо да посее зрънце на любознателност или да предостави идея за хубав подарък. Колкото и да се модернизира светът и колкото новите технологии да ни завладяват, книгата ще остане вечна ценност. Тя е най-сигурният и приятен начин да откриваме себе си и светове извън нас!