Ако сте гледали спектакъла „Шен Юн“, вие определено сте преживели пътешествие до епохата на династия Тан. Обхващайки периода от VII до X в., Тан династията е била най-могъщата империя в цяла Азия. Родила е едни от най-великите императори на Китай, била е възпята от китайската поезия, и е изградила несравним просперитет, мир и международно влиание. Столицата ѝ Чанан някога е бил най-големият и най-космополитен град в света.
През годините в „Шен Юн“ сме създали много танци, вдъхновени от династия Тан, в които оживяват неукротимите императорски щитници и придворните дами в копринени рокли. Танците ни пресъздават истории от тази епоха, като приключенията на Краля маймуна и срещата на император Тайдзун с монасите от Шаолин.
Като изпълнители в „Шен Юн“ ние всеки ден влизаме и излизаме от този Златен век. Будим се с цифрови аларми, закусваме банан с овесени ядки, загряваме с блокчета за йога. Но влезем ли в истинските си роли, напълно се синхронизираме с духа на древните.
Сега ще открехнем леко завесата към истинския живот в династията Тан?
Дрехите
Дрехите за обикновените хора се произвеждали главно от коноп. Те носели широки панталони и туники, опасани с колан и сандали. В другия край на спектъра, официалната дреха на благородниците – смокинг, представлявалa копринена роба с дълги висящи ръкави. Вечерните дрехи на преидворните дами били великолепни рокли с висока талия и дори по-широки ръкави, понякога съчетани с прозрачни шалове. (Вероятно сте ги виждали на сцената на „Шен Юн“.) Аристократите често яздели кон, затова носели кожени ботуши, докато дамите – изящни бродирани равни обувки.
Коса и аксесоари
По време на Тан и мъжете, и жените били с дълги коси. Мъжете ги събирали в един кок на върха на главата. Жените обаче имали избор измежду многообразни и сложни прически. Те правили множество кокове, плитки, купчинки, спирали и осморки, използвайки декорирани гребени и фиби, за да ги захванат. Някои прически отнемали часове за да се оформят. А сега си представете как танцьорите в „Шен Юн“ имаме 45 секунди, за да сменим стила и да се преоблечем между танците?
Било обичайно жените да обръсват и преначертават веждите си. За три века десетки стилове влизали и излизали от мода – тънки, дебели, заоблени, наклонени, криволичещи или разрошени.
Бижутата в Династията Тан не били богати на блестящи камъни като диаманти. Вместо това били изработени от перли и нефрит. Нефритът бил знак за чистота, висока нравственост, мъдрост и кураж; а стабилността му символизирала безсмъртие. За перлите се вярвало, че били създадени от луната и подхранвани от слънцето, и съдържали същността и на двете. Преливащите пера от птица рибарче била друга любима и ценна инкрустация на бижутата; под различна светлина приличала на тюркоаз или лазурит.
Огледалата били изработвани от полиран бронз. От време на време тези огледала потъмнявали и трябвало да бъдат занасяни на майстор, за да бъдат ремонтирани с шлифовъчен камък. Вместо парфюми и дезодоранти, хората мятали ароматни торбички върху себе си. За да освежават дъха си, те дъвчели дъвкa от китайски маслини топени в мед или ядяли карамфил. Киснели се в ароматни вани с алое, тамян, сандалово дърво, камфор и хризантема.
Домовете
Прозорците по време на династията Тан имали дървени решетки с разнообразни геометрични шарки и барелефни резби. Някои дори имали инкрустирани минерали. Тези решетъчни прозорци били както декоративни, така и много практични, тъй като придържали витрини, направени не от стъкло, а от хартия или коприна. Основните хартиени прозорци били смазани, за да станат по-прозрачни. Луксозните копринени прозорци били боядисвани, така че светлината, проникваща през тях, да бъде оцветена и да оцветява стаята.
По време на ранния Тан хората седели с кръстосани крака на ниски дивани, подобни на платформа, без облегалки или подлакътници и използвали ниски маси. Около средата на Тан се разпространили западните столове – по-високи и с облегалки, както и табуретки и пейки. Леглата били с балдахини, а възглавниците не били меки (от пух или пера). Те били твърди – дървени, порцеланови или каменни възглавници, за да поддържат прическите, които отнемали часове. Вечер хората запалвали ароматни свещи или огнища в спалните си, за да се отпуснат за сън.
Градски живот и пазаруване
Чанан, столицата на Тан, приличал на древен Ню Йорк. Това бил един от най-големите градове в света и източния терминал на Пътя на коприната. Чанан имал голямо чуждестранно население и доста космополитна атмосфера. На пазарите се срещали екзотични неща: коне от Карашар, бокали от Византия, сребърни прибори от Персия, килими от бреговете на Червено море, боя „индиго“ и шамфастък от Самарканд, женшен и кедрови ядки от Корея, вино от Индия, танцьори от Согдия и било модерно да се обличаш като средноазиатците – с шапки с леопардова кожа!
Чанан бил оформен като шахматна дъска, с основни пътища, маркиращи 180 градски отделения. От многобройните улични търговски центрове, магазини и пазари, големи и малки, двата най-изтъкнати били Източният пазар и Западният пазар. Според историческите сведения Западният пазар имал 40 000 магазина, занимаващи се с 200 вида търговия.
Там са се предлагали местно произведени стоки и екзотични чужди продукти – бакалски стоки, добитък, лекарства, подправки, текстили, бижута, оръдия, музикални инструменти, настолни игри. Имало услуги като ресторанти, ханове, банки и гадатели. Дори е можело да си наемете магаре ако сте били изморени от ходене или от носене на торбите си.
Днес в Китай ходенето на пазар все още се нарича mǎi dōngxi, буквално купуване от Изтока и Запада, както са кръстени двата основни пазара на Чанан. Правителството регулирало контрола на цените и качеството, а фалшивите стоки били конфискувани. По-рано служителите прилагали и строги закони за полицейски час. Пазарите трябвало да се отварят по обяд и да се затварят по здрач. Градските и подемните порти били заключвани през нощта. Дори в случай на извънредна ситуация, цивилните трябвало да получат разрешение от нощния патрул за излизане.
Със смекчаването на законите в общностите се появили оживени нощни пазари. Било е възможно да си купите пълнени палачинки или екзотични сладкиши вечерта или да се отбиете в чайна или заведение за южноазиатска храна. Така че нощните пазари, които изпълнителите на „Шен Юн“ обичат да посещават в Тайван, Япония и Корея – и вероятно сте виждали нашите снимки на мариновани шишчета и купчини скрежина – всъщност водят началото си от династия Тан!
Парите
Валутата на Тан включвала златни и сребърни кюлчета и медни монети, които били кръгли с квадратна дупка, за да могат да се нанизват една до друга. Коприната също се използвла като разменна монета. Имало дори данък, който гражданите трябвало да плащат в копринени ролки.
Пътуване
По време на династията Тан търговците пътували през огромни търговски мрежи. Те плавали до Индия, Югоизточна Азия, Персия, Африка и стигали чак до Европа по Пътя на коприната. Пътуването до Рим и обратно отнемало 2 години. Граничният контрол по този маршрут бил строг – необходимо било разрешително за пътуване. От съображения за сигурност били забранени всякакви брони, арбалети, военни книги и дори звездни карти и астрономически инструменти.
Храмове
Будизмът процъфтявал през по-голямата част от династията Тан и се превръщал в основна религия. С времето будистките храмове и манастири се превърнали в нещо повече от място за поклонение. Из цялата империя те служели като училища, общежития и места за събирания и събития. Някои предоставяли медицинска помощ, други поддържали мелници, а в трети се съхранявали сейфове.
Игри
В наше време най-популярният спорт в света е футболът. По време на Тан династията хората се наслаждавали на стрелба с лък, лов, поло, но най-вече цудзю, което се играело от хора от всички класи. И познайте какво? Това всъщност била древна форма на футбол! Преди династията Тан цудзю топките били кожени и пълни с пера. По време на Тан е измислена модернизирана топка, пълна с въздух.
Полото пък дошло от Персия. Било любимо на благородниците и дори сред много императори.
Напитки
В днешно време витрините на супермаркетите са заредени с изворна вода, минерална вода, електролитна вода, газирана вода, артезианска вода и др. В Тан хората се отнасяли особено към водата си. Медицински текстове от Тан я класифицират в много различни видове. Например: есенната роса подобрява тена на лицето, разтопената слана разсейва вътрешната топлина, а водата, която тече през ценни минерали (нефрит или варовикови сталактити) удължава живота. И не пийте разтопен сняг през пролетта, освен ако не искате да се разболеете.
Хората в Тан сварявали, прецеждали и изсушавали плодове като фурми от хинап, ябълки и кайсии в прахообразни сокови смеси. Те ферментирали вино предимно от ориз, но също така плодове като грозде и круши.
Чаят обаче се превърнал в национална напитка, особено след като през осми век е написана първата монография „Класиката на чая“. Трактатът описва митологичния произход и историята на чая, методи и инструменти, използвани за отглеждане, приготвяне и пиене на чай, плюс стихове, обичаи и рецепти, свързани с чая.
Златният Тан
Династията Тан управлявала Китай в продължение на триста години от 618 до 907 г. Тя обхващала над 4 милиона квадратни мили, простираща се от басейна на Тарим в Синдзян до Корейския полуостров и от степите на Южна Монголия до Виетнам.
Обществото и културата на Тан били много разнообразни. Би отнело години, за да получим пълна картина на живота по време на Тан. Дори не сме засегнали поезията, сценичните изкуства, образованието, семейния живот и кухнята. Как са празнували рождени дни? И какви били уличните карнавали на императора?
Все пак се надяваме, че този материал ви е дал обща представа за живота по време на Тан. И може би следващия път, когато присъствате на представление на „Шен Юн“, ще се насладите с повече прозрение на нашия спектакъл, пресъздаващ тази древна култура.
Понякога съвременният живот и всички технологии ви карат да искате да избягате по-близо до природата и истинската си същност. Така че ако искате мини ретроспекция към старите времена, изпробвайте нещо от Тан династията – сварете си чай и му насладете, отпивайки бавно, без да вършите нищо друго; поиграйте футбол в задния двор или посетете пазар на открито, вместо да поръчвате стоки онлайн.
Насладете се на връзката си не само с реалния живот, но и със Златния век на династия Тан!
За повече информация и билети за спектакъла „Шен Юн“ проверете тук.