• За нас
  • Пишете ни!
петък, 13 юни, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Култура и изкуство Традиционна култура

Животът в династия Тан

отShen Yun Performing Arts
29 януари , 2021
Животът в династия Тан

Ако сте гледали спектакъла „Шен Юн“, вие определено сте преживели пътешествие до епохата на династия Тан. Обхващайки периода от VII до X в., Тан династията е била най-могъщата империя в цяла Азия. Родила е едни от най-великите императори на Китай, била е възпята от китайската поезия, и е изградила несравним просперитет, мир и международно влиание. Столицата ѝ Чанан някога е бил най-големият и най-космополитен град в света.

През годините в „Шен Юн“ сме създали много танци, вдъхновени от династия Тан, в които оживяват неукротимите императорски щитници и придворните дами в копринени рокли. Танците ни пресъздават истории от тази епоха, като приключенията на Краля маймуна и срещата на император Тайдзун с монасите от Шаолин.

Като изпълнители в „Шен Юн“ ние всеки ден влизаме и излизаме от този Златен век. Будим се с цифрови аларми, закусваме банан с овесени ядки, загряваме с блокчета за йога. Но влезем ли в истинските си роли, напълно се синхронизираме с духа на древните.

Сега ще открехнем леко завесата към истинския живот в династията Тан?

Дрехите

1
Придворни дами, Джоу Фанг (周 昉), династия Тан (618–907)

Дрехите за обикновените хора се произвеждали главно от коноп. Те носели широки панталони и туники, опасани с колан и сандали. В другия край на спектъра, официалната дреха на благородниците – смокинг, представлявалa копринена роба с дълги висящи ръкави. Вечерните дрехи на преидворните дами били великолепни рокли с висока талия и дори по-широки ръкави, понякога съчетани с прозрачни шалове. (Вероятно сте ги виждали на сцената на „Шен Юн“.) Аристократите често яздели кон, затова носели кожени ботуши, докато дамите – изящни бродирани равни обувки.

Коса и аксесоари

По време на Тан и мъжете, и жените били с дълги коси. Мъжете ги събирали в един кок на върха на главата. Жените обаче имали избор измежду многообразни и сложни прически. Те правили множество кокове, плитки, купчинки, спирали и осморки, използвайки декорирани гребени и фиби, за да ги захванат. Някои прически отнемали часове за да се оформят. А сега си представете как танцьорите в „Шен Юн“ имаме 45 секунди, за да сменим стила и да се преоблечем между танците?

снимка 2021 01 24 192804

Било обичайно жените да обръсват и преначертават веждите си. За три века десетки стилове влизали и излизали от мода – тънки, дебели, заоблени, наклонени, криволичещи или разрошени.

Бижутата в Династията Тан не били богати на блестящи камъни като диаманти. Вместо това били изработени от перли и нефрит. Нефритът бил знак за чистота, висока нравственост, мъдрост и кураж; а стабилността му символизирала безсмъртие. За перлите се вярвало, че били създадени от луната и подхранвани от слънцето, и съдържали същността и на двете. Преливащите пера от птица рибарче била друга любима и ценна инкрустация на бижутата; под различна светлина приличала на тюркоаз или лазурит.

Огледалата били изработвани от полиран бронз. От време на време тези огледала потъмнявали и трябвало да бъдат занасяни на майстор, за да бъдат ремонтирани с шлифовъчен камък. Вместо парфюми и дезодоранти, хората мятали ароматни торбички върху себе си. За да освежават дъха си, те дъвчели дъвкa от китайски маслини топени в мед или ядяли карамфил. Киснели се в ароматни вани с алое, тамян, сандалово дърво, камфор и хризантема.

Домовете

232cd4ca5efa68c0aaacaf8a874c23ab

Прозорците по време на династията Тан имали дървени решетки с разнообразни геометрични шарки и барелефни резби. Някои дори имали инкрустирани минерали. Тези решетъчни прозорци били както декоративни, така и много практични, тъй като придържали витрини, направени не от стъкло, а от хартия или коприна. Основните хартиени прозорци били смазани, за да станат по-прозрачни. Луксозните копринени прозорци били боядисвани, така че светлината, проникваща през тях, да бъде оцветена и да оцветява стаята.

2

По време на ранния Тан хората седели с кръстосани крака на ниски дивани, подобни на платформа, без облегалки или подлакътници и използвали ниски маси. Около средата на Тан се разпространили западните столове – по-високи и с облегалки, както и табуретки и пейки. Леглата били с балдахини, а възглавниците не били меки (от пух или пера). Те били твърди – дървени, порцеланови или каменни възглавници, за да поддържат прическите, които отнемали часове. Вечер хората запалвали ароматни свещи или огнища в спалните си, за да се отпуснат за сън.

Градски живот и пазаруване

Чанан, столицата на Тан, приличал на древен Ню Йорк. Това бил един от най-големите градове в света и източния терминал на Пътя на коприната. Чанан имал голямо чуждестранно население и доста космополитна атмосфера. На пазарите се срещали екзотични неща: коне от Карашар, бокали от Византия, сребърни прибори от Персия, килими от бреговете на Червено море, боя „индиго“ и шамфастък от Самарканд, женшен и кедрови ядки от Корея, вино от Индия, танцьори от Согдия и било модерно да се обличаш като средноазиатците – с шапки с леопардова кожа!

Чанан бил оформен като шахматна дъска, с основни пътища, маркиращи 180 градски отделения. От многобройните улични търговски центрове, магазини и пазари, големи и малки, двата най-изтъкнати били Източният пазар и Западният пазар. Според историческите сведения Западният пазар имал 40 000 магазина, занимаващи се с 200 вида търговия.

4

Там са се предлагали местно произведени стоки и екзотични чужди продукти – бакалски стоки, добитък, лекарства, подправки, текстили, бижута, оръдия, музикални инструменти, настолни игри. Имало услуги като ресторанти, ханове, банки и гадатели. Дори е можело да си наемете магаре ако сте били изморени от ходене или от носене на торбите си.

3

Днес в Китай ходенето на пазар все още се нарича mǎi dōngxi, буквално купуване от Изтока и Запада, както са кръстени двата основни пазара на Чанан. Правителството регулирало контрола на цените и качеството, а фалшивите стоки били конфискувани. По-рано служителите прилагали и строги закони за полицейски час. Пазарите трябвало да се отварят по обяд и да се затварят по здрач.  Градските и подемните порти били заключвани през нощта. Дори в случай на извънредна ситуация, цивилните трябвало да получат разрешение от нощния патрул за излизане.

Със смекчаването на законите в общностите се появили оживени нощни пазари. Било е възможно да си купите пълнени палачинки или екзотични сладкиши вечерта или да се отбиете в чайна или заведение за южноазиатска храна. Така че нощните пазари, които изпълнителите на „Шен Юн“ обичат да посещават в Тайван, Япония и Корея – и вероятно сте виждали нашите снимки на мариновани шишчета и купчини скрежина – всъщност водят началото си от династия Тан!

Парите

5

Валутата на Тан включвала златни и сребърни кюлчета и медни монети, които били  кръгли с квадратна дупка, за да могат да се нанизват една до друга. Коприната също се използвла като разменна монета. Имало дори данък, който гражданите трябвало да плащат в копринени ролки.

Пътуване

6

По време на династията Тан търговците пътували през огромни търговски мрежи. Те плавали до Индия, Югоизточна Азия, Персия, Африка и стигали чак до Европа по Пътя на коприната. Пътуването до Рим и обратно отнемало 2 години. Граничният контрол по този маршрут бил строг – необходимо било разрешително за пътуване. От съображения за сигурност били забранени всякакви брони, арбалети, военни книги и дори звездни карти и астрономически инструменти.

Храмове

7

Будизмът процъфтявал през по-голямата част от династията Тан и се превръщал в основна религия. С времето будистките храмове и манастири се превърнали в нещо повече от място за поклонение. Из цялата империя те служели като училища, общежития и места за събирания и събития. Някои предоставяли медицинска помощ, други поддържали мелници, а в трети се съхранявали сейфове.

Игри

В наше време най-популярният спорт в света е футболът. По време на Тан династията хората се наслаждавали на стрелба с лък, лов, поло, но най-вече цудзю, което се играело от хора от всички класи. И познайте  какво? Това всъщност била древна форма на футбол! Преди династията Тан цудзю топките били кожени и пълни с пера. По време на Тан е измислена модернизирана топка, пълна с въздух.

Полото пък дошло от Персия. Било любимо на благородниците и дори сред много императори.

Напитки

В днешно време витрините на супермаркетите са заредени с изворна вода, минерална вода, електролитна вода, газирана вода, артезианска вода и др. В Тан хората се отнасяли особено към водата си. Медицински текстове от Тан я класифицират в много различни видове. Например: есенната роса подобрява тена на лицето, разтопената слана разсейва вътрешната топлина, а водата, която тече през ценни минерали (нефрит или варовикови сталактити) удължава живота. И не пийте разтопен сняг през пролетта, освен ако не искате да се разболеете.

Хората в Тан сварявали, прецеждали и изсушавали плодове като фурми от хинап, ябълки и кайсии в прахообразни сокови смеси. Те ферментирали вино предимно от ориз, но също така плодове като грозде и круши.

Чаят обаче се превърнал в национална напитка, особено след като през осми век е написана първата монография „Класиката на чая“. Трактатът описва митологичния произход и историята на чая, методи и инструменти, използвани за отглеждане, приготвяне и пиене на чай, плюс стихове, обичаи и рецепти, свързани с чая.

Златният Тан

8

Династията Тан управлявала Китай в продължение на триста години от 618 до 907 г. Тя обхващала над 4 милиона квадратни мили, простираща се от басейна на Тарим в Синдзян до Корейския полуостров и от степите на Южна Монголия до Виетнам. 

Обществото и културата на Тан били много разнообразни. Би отнело години, за да получим пълна картина на живота по време на Тан. Дори не сме засегнали поезията, сценичните изкуства, образованието, семейния живот и кухнята. Как са празнували рождени дни? И какви били уличните карнавали на императора?

Все пак се надяваме, че този материал ви е дал обща представа за живота по време на Тан. И може би следващия път, когато присъствате на представление на „Шен Юн“, ще се насладите с повече прозрение на нашия спектакъл, пресъздаващ тази древна култура.

Понякога съвременният живот и всички технологии ви карат да искате да избягате по-близо до природата и истинската си същност. Така че ако искате мини ретроспекция към старите времена, изпробвайте нещо от Тан династията – сварете си чай и му насладете, отпивайки бавно, без да вършите нищо друго; поиграйте футбол в задния двор или посетете пазар на открито, вместо да поръчвате стоки онлайн. 

Насладете се на връзката си не само с реалния живот, но и със Златния век на династия Тан!

За повече информация и билети за спектакъла „Шен Юн“ проверете тук.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Страхил Ангелов говори пред централата на ГЕРБ, останала на 12-ти юни празна заради протеста. Снимки: Свободна Европа

Пореден протест срещу еврото в София: ГЕРБ го посрещна с празна централа

0
0
Бившият македонски премиер Любчо Георгиевски, основател на ВМРО-ДПМНЕ (вдясно) заяви лично подкрепата си за Любчо Георгиевски от Битоля на 21 май 2025 г., по време на последното съдебно заседание по делото, обвиняващо основателя на културния клуб "Иван Михайлов" в расизъм. Снимки: Личен архив на Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски получи в РСМ условна присъда заради пробългарските си възгледи

0
0
Симеон Танчев

Да виждаш отвъд маските: разговор със Симеон Танчев за „Менажерията“

0
0
Национален ученически кинофестивал "Ученически обектив" 2025 (https://www.mon.bg/)

„Ученически обектив“: 51 училища в България създадоха национален кинофестивал

0
0
МОСВ (https://www.moew.government.bg/)

Постигнато е съгласие за реализацията на автомагистрала „Струма“ извън Кресненското дефиле

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0
“Събуждането на Психе от целувката на Любовта” - скулптура на Антонио Канова (1787-1793 г.) (снимка: greekreporter.com)

Ерос и Психея: най-красивата любовна легенда в гръцката митология

0
0

Свързани Публикации

Симеон Танчев

Да виждаш отвъд маските: разговор със Симеон Танчев за „Менажерията“

0
0
Свети Лука Кримски защитава православието насред тежкия атеизъм по времето на комунизма в Русия. Снимка: Съюз на православните журналисти в България

Църквата чества паметта на Свети Лука Кримски – лекар и изповедник

0
0
Постановката "Хеда Габлер" в Народния театър

„Хеда Габлер“ – премиера в Народен театър „Иван Вазов“

0
0
"Опера в парка" 2025

Летен фестивал на Софийска опера и балет с представления за малката публика

0
0
Фортисимо със специална програма за Деня на детето

Софийската филхармония с музикален маратон, посветен на Деня на детето

0
0
Симеон Танчев

Да виждаш отвъд маските: разговор със Симеон Танчев за „Менажерията“

0
0
Свети Лука Кримски защитава православието насред тежкия атеизъм по времето на комунизма в Русия. Снимка: Съюз на православните журналисти в България

Църквата чества паметта на Свети Лука Кримски – лекар и изповедник

0
0
Българският президент Румен Радев в разговор с журналиста от CNN Ричард Куест. Снимка: Прес служба на президентската институция

Румен Радев в интервю за CNN: От санкциите срещу Русия най-много печели Китай

0
0
България представи космически храни и нови сортове растителни култури на ЕКСПО 2025 в Осака, Япония (снимка: https://www.mzh.government.bg/bg/)

Български космически храни и нови сортове растителни култури на ЕКСПО 2025 в Осака, Япония

0
0
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов на съвместен брифинг с министъра на правосъдието Георги Георгиев, Варна, 10 юни 2025 г. (https://mlsp.government.bg/)

Министър Гуцанов: Няма да спрем, докато и последният незаконен обект за настаняване на възрастни не бъде намерен

0
0
Следваща публикация
Жена минава покрай знака на  China Unicom в Пекин на 17 август 2017 г. (снимка: Грег Бейкър/AFP през Getty Images)
Логото на China Unicom в Пекин, 17.08.2017г. (Greg Baker/AFP via Getty Images)

Китай масово наблюдава мобилните потребители в САЩ

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria