Група американски законодатели, водени от сенатор Роджър Маршал (републиканец от Канзас), се обърнаха към президента Джо Байдън на 11 декември, призовавайки го да се противопостави на предложение на ООН, което според тях би могло да засили селскостопанската позиция на Китай, докато отслабва тази на САЩ.
Миналия месец генералният директор на Организацията по прехрана и земеделие на ООН Цю Донгю представи предложение за повишаване профила на своята служба. По-специално, той предложи удължаване на максималния срок на позицията от осем на десет години, увеличаване на заплатата и надбавките от около 300 000 долара и даване на повече правомощия на позицията при оформянето на глобалните стандарти и цели за храните и земеделието на различни нива. Предложението ще подлежи на гласуване от съвета, в който САЩ има място, преди да може да бъде прието.
Цю е служил като заместник-министър на земеделието и селските райони на Китай, преди да се присъедини към ООН. Позицията на генерален директор е изборна, и Цю беше избран през 2019 г. като девети ръководител на Организацията по прехрана и земеделие на ООН и преизбран за втори мандат през 2023 г. Като такъв той има основна роля в управлението на Световната продоволствена програма.
Предложението посочва, че Цю е направил много за модернизирането на Организацията по прехрана и земеделие на ООН от встъпването си в длъжност през 2019 г., с инициативи като откриване на регионални офиси, създаване на Служба за иновации и длъжността Главен учен, както и създаване на Цели за устойчиво развитие.
След нахлуването на Русия в Украйна – основен износител на зърнени храни и месо за Европа – Цю беше критикуван от други членове на ООН за омаловажаване на войната.
17-те законодатели казаха, че националността на Цю не би била притеснителна, но откакто е встъпил в длъжност през 2019 г., броят на китайските назначения на високи позиции във ФАО почти се е удвоил. Те също отбелязаха, че агенцията се е стремяла да постигне цели, които облагодетелстват Китай за сметка на приоритетното справяне с глобалната продоволствена криза.
„Америка не може да си позволи да седи със скръстени ръце – дори във време на политически преход – докато Китай се позиционира да разшири влиянието си върху организация, към която принадлежи нашата нация“, написаха законодателите.
Те призоваха Байдън „да отхвърли всяко предложение, което би могло да подкопае ефективността в организациите, свързани с храните и земеделието, да засили позицията на Китай или да отслаби лидерството на Америка на световната сцена“.
В допълнение, те настояха президентът „да позиционира американските фермери, животновъди, лесовъди и селскостопански производители като глобален лидер в храните и земеделието и да представлява производството и идеалите на нашата страна по целия свят“.
Писмото беше подписано от представителите Трейси Ман (републиканец от Канзас), Брад Финстад (републиканец от Минесота), Джон Мууленаар (републиканец от Мичиган), Остин Скот (републиканец от Джорджия), Дъсти Джонсън (републиканец от Южна Дакота), Дейвид Раузър (републиканец от Северна Каролина), Рони Джаксън (републиканец от Тексас), Мери Милър (републиканка от Илинойс), Дъг ЛаМалфа (републиканец от Калифорния), Трент Кели (републиканец от Мисисипи), Марк Алфорд (републиканец от Мисури), Ашли Хинсън (републиканка от Айова); и сенаторите Маршал, Бил Хагърти (републиканец от Тенеси), Джони Ърнст (републиканка от Айова), Джеймс Риш (републиканец от Айдахо) и Рик Скот (републиканец от Флорида).