Произходът на COVID-19 все още не е уточнен поради липса на данни
На 30 декември 2024 г. Световната здравна организация (СЗО) отново отправи искане към китайския режим за споделяне на данни и достъп, които да помогнат за определяне на произхода на COVID-19, тъй като организацията отбеляза пет години от първата поява на инфекцията в централния китайски град Ухан.
„Това е морален и научен въпрос“, заяви организацията в изявление. „Без прозрачност, споделяне и сътрудничество между държавите светът не може да предотврати и да се подготви адекватно за бъдещи епидемии и пандемии.“
Досега светът оставаше в неведение за това как е избухнала пандемията в Китай, където управляващата Китайска комунистическа партия (ККП) държи под строг контрол информацията за вируса и наказва лекари, журналисти и други, които се опитват да предадат нефилтрирани факти, свързани с пандемията COVID-19.
На 2 декември 2024 г. ръководената от републиканците подкомисия за надзор публикува заключенията от двугодишно разследване, в които се подчертава, че китайският режим, заедно с американските правителствени агенции и членове на международната научна общност, се е опитал да прикрие факти за произхода на пандемията.
Дори самоличността на „нулевия пациент“ все още е забулена в мистерия. Макар че здравните власти в Ухан заявиха, че първият случай е открит на 8 декември 2019 г., медийните съобщения сочат, че най-ранният документиран пациент – мъж на 70 години – се разболява няколко дни по-рано, на 1 декември 2019 г.
Множество изтекли документи, получени от The Epoch Times, повдигнаха допълнителни въпроси относно официалната хронология, показвайки, че болниците в Ухан са започнали да лекуват пациенти със симптоми, подобни на COVID, още през септември 2019 г.
В своето отразяващо изявление СЗО припомни, че на 31 декември 2019 г. нейният офис в Китай отбелязва медийно съобщение от Общинската здравна комисия на Ухан за случаи на „вирусна пневмония“ в Ухан.
В отговор китайското външно министерство заяви, че е „споделило повечето данни и резултати от изследвания“ сред международната общност.
Мао Нин, говорител на външното министерство, каза на репортерите на брифинг на 31 декември 2024 г., че китайският режим подкрепя и участва в научните усилия да се разбере как се е появил вирусът и „твърдо се противопоставя на всяка форма на политическа манипулация“.
„Дръжте Китай отговорен“
Режимът отхвърли призивите на здравния орган на ООН за прозрачност по отношение на глобалната криза в общественото здраве. Едва през януари 2021 г. Пекин разреши на ръководен от СЗО екип от експерти да проведе четириседмично проучване в и около Ухан, да обмени информация с китайски колеги, за да проучи произхода на пандемията.
Това посещение беше ограничено до строго контролирани ангажименти, като на членовете на екипа беше забранено да контактуват с местната общност – за което китайските власти се оправдаха с мерките срещу разпространението на COVID-19. По време на тази разследваща обиколка екипът поиска достъп до данните на пациентите за 174 случая на инфекции, установени от китайските власти през декември 2019 г., но получи само резюме, според австралийския микробиолог Доминик Дуайър, който е член на екипа.
След посещението СЗО публикува доклад, в който се посочва, че болестта най-вероятно е прескочила до хората от прилепите, като определи теорията за изтичане на вируса от лабораторията като „изключително малко вероятна“. Това заключение не беше окончателно, като генералният директор Тедрос Аданом Гебрейесус отбеляза, че са необходими допълнителни проучвания и данни.
Китайският режим заяви, че не са необходими допълнителни посещения и се опита да пренасочи разследванията на ранните случаи към други държави. От началото на 2020 г. ККП се ангажира и с кампания за дезинформация, като нейното външно министерство и посолства в САЩ популяризират необосновани конспиративни теории, в които се твърди, че епидемията е възникнала на американска територия. Тази кампания се засили на фона на засилващия се контрол върху това как първоначалното прикриване на китайския режим се отрази на глобалната реакция на пандемията.
В неотдавнашен доклад на непартийна комисия, свикана от фондация „Херитидж“, се изчислява, че към декември 2023 г. икономическата цена на пандемията само в Съединените щати надхвърля 18 трилиона долара, което представлява около 13% от нетното богатство на страната за тази година.
„Изключително важно е Съединените щати да поемат водеща роля в търсенето на отговорност от Китайската комунистическа партия за едно от най-катастрофалните прикривания в човешката история“, заяви Дерик Морган, изпълнителен вицепрезидент на базирания във Вашингтон мозъчен тръст, на събитие във Вашингтон, докато представяше документа от 64 страници.
„Изминаха почти пет години от избухването на епидемията в Ухан, Китай, и не беше направено нищо, за да се потърси отговорност от Китай. Те смятат, че са се измъкнали от отговорност. Но бездействието стимулира ККП да продължава да се държи потайно, агресивно и опасно“.
Джон Ратклиф, председател на комисията и бъдещ директор на ЦРУ, заяви по време на събитието, че най-добрият начин светът да предотврати следващата пандемия е да се потърси отговорност от Пекин.
„Всички ние преживяхме … най-тежката пандемия в нашия живот“, каза Ратклиф. „Но би било грешка за всички нас да приемем, че тя ще е последната“.