Наблюдава се вълна от безпилотни летателни апарати в близост до военни бази в цялата страна
Кабинетът на Германия одобри планове на 15 януари, разрешаващи на въоръжените сили да свалят незаконни дронове.
Ходът е следствие от множество докладвания за незаконни полети над критична инфраструктура, според Министерството на вътрешните работи на страната.
Част от изявлението на германския вътрешен министър Нанси Фезер гласи:
„Дроновете като инструмент за шпионаж и саботаж могат да представляват сериозна заплаха, особено за нашата критична инфраструктура.
Особено след започването на войната на руския президент Владимир Путин срещу Украйна, видяхме, че дроновете се използват все по-често, което представлява нарастващо предизвикателство за полицията и настоящата ѝ технология.
Затова е необходимо да създадем правомощия в Закона за авиационната сигурност, които позволяват на Бундесвера [въоръжените сили на Германия] да се намесва при сериозни опасности—включително, като крайна мярка, да сваля незаконно летящи дронове.“
Министерството също заяви в изявление, че „службите за сигурност отбелязват, че докладванията за наблюдения на неконтролирани дронове над критична инфраструктура и военни обекти в Германия се увеличават.“
„Шпионаж или саботаж редовно се разглеждат като възможна причина“, се казва в изявлението.
Според планираната поправка в Закона за авиационната сигурност, местните власти биха могли да поискат военна намеса, а въоръжените сили биха могли да използват сила срещу незаконни дронове в случай на непосредствена и особено сериозна опасност.
Според настоящите разпоредби, военните могат да помагат на полицията да принудят безпилотен летателен апарат да промени посоката си или да кацне, да заплашват да го свалят или да произведат предупредителни изстрели.
Но според новите предложения, дрон може да бъде свален от армията, ако се смята, че устройството се „използва срещу живота на хора или срещу критично съоръжение“ и употребата на въоръжена сила е „единственото средство за предотвратяване на тази настояща опасност“, заяви министерството.
Германският канцлер Олаф Шолц планира да прокара поправката през Долната камара на Парламента преди федералните избори на 23 февруари, но предвид настоящото разединено състояние на германската политика, не е сигурно, че ще успее да постигне мнозинство.
Въпреки това, говорителят на германското правителство Щефен Хебещрайт каза, че приемането на закона е „напълно възможно“, защото „това, което се регулира е безспорно.“
В един от последните установени случаи е дрон, забелязан над военна база близо до Манхинг през миналия уикенд, съобщи полицията в Бавария, отбелязвайки, че разследват предполагаем руски шпионаж.
Дронове също са били забелязани близо до базата в Манхинг в продължение на три дни през декември 2024 г., се казва в изявлението, а друг неразрешен полет е осъществен през същия месец над отделна военна инсталация на около 24 киломатра разстояние в Нойбург на Дунав.
Обектът в Манхинг разполага с военен аеродрум и там се разработва изтребителят Eurofighter от Airbus..
На други места, няколко дрона наскоро са били забелязани над индустриална зона в Брунсбютел близо до Северно море и близо до американската авиобаза в Рамщайн.
През декември 2024 г. германската федерална полиция предупреди компаниите, че може да има руски саботьори сред техните служители и контрагенти.
Полицията посочи неразрешените полети на дронове над военни съоръжения, както и над или близо до терминали за втечнен природен газ и нефт, морски пристанища и логистични компании, като скорошни примери за предполагаем саботаж от руски държавни агенти.
Москва отрече всякаква намеса.
Ръководителят на германската външна разузнавателна служба Бруно Кал заяви през ноември 2024 г., че тези предполагаеми руски актове на саботаж срещу западни цели биха могли в крайна сметка да накарат НАТО да задейства член 5 от договора за взаимна отбрана на алианса.
Според член 5, ако член на НАТО бъде атакуван, останалите в алианса са задължени да му помогнат да отговори на заплахата.
Reuters допринесе за този материал.