3-те книги във футляр ни просветляват за това чии наследници сме и какво национално богатство притежаваме
200 години след отпечатването през 1824 г. на първото издание на „Буквар с различни поучения“ от Петра Хаджи Беровича, известен като „Рибен буквар“, издателство „Нитон“ ни предоставя безценната възможност да разгърнем неговото седмо непреиздавано и най-пълно фототипно издание с коментар и транспониране на съвременен български език. В него четем:
Каквото не знаеш, нито го хвали, нито го кори.
По-добре да си сам, отколкото с развратен човек.
Не отвръщай на злото със зло.
Почитай всеки му както му прилича.
Който не познава доброто, често изпада в злото.
Който оправдава неправедните, онеправдава праведните.
Всеки обича този, който му прилича.
Който себе си хвали, себе си кори.
Мъдрият с мълчанието си казва повече от безумния, който бълнува.
Благороден е доброделецът, а не болярецът.
Който с неправда се издига, скоро осиромашава.
Птичките се познават по чуруликането, а хората – по говоренето.
Никога не казвай нищо, преди да го обмислиш.
Който закриля по-слабите, закрилят го по-силните.
Който има наука, никога не изпада.
Мързеливият човек напразно яде хляба.
Сред лукави хора, и добрият човек става лукав.
Отбягвай лошо съдружие, защото то разваля добрите нрави.
Скърбите са стълбица, по която човек възхожда към небето.
Страданията и гоненията биват за човека голяма наука.
Началото на спасението е осъзнаване на греховете.
Струвай милост, да намериш милост.
Салона попитаха на един събор, безумен ли е, че мълчи, или няма какво да каже, а той отговори: възможно ли е да мълчи безумен човек?
Агезилая попитаха: мъжеството ли е по-важно или праведността, а той отговори: ако бяхме всички праведни, нямаше да ни трябва мъжество.
Попитаха Аристотел: какво спечели от философията? А той отговори: да правя от само себе си неща, които другите правят от страх.
Солона попитаха, как може да се удържи едно царство, а той отговори: ако гражданите се покоряват на началниците, а началниците – на законите.
Попитаха Антистена: кога падат градовете и царствата, той отговори: когато вече не почитат добрите хора и не преследват лукавите.
За първи път се отпечатва от издателство „Нитон“ в превод на български език, ведно с фототипно възпроизвеждане на френския й оригинал, монографията „Произход на единствената човешка двойка: разпръсване на потомците й“, която е част от 7-томовия труд на д-р Петър Берон. „В съчинението ясно се диференцират трите основни социално-антропологични теми, които ангажират вниманието на българския натур-философ – произход и оформяне на човека като социално същество, възникването и развитието на обществения живот и ролята на езика като инструмент за изграждането на културата. От особен интерес за нас е отношението на натурфилософа и просветител Петър Берон към богословието с подчертаване в научните му съчинения неговото значение за светогледното оформяне на всеки човек не само в „Произход на единствената човешка двойка“ – предмет на настоящото издание, но и навсякъде, където предмет на изследванията му е човечеството, както предпотопното, така и следделувиалното. Проф. Стаматов дава следната великолепна и научно-коректна характеристика по въпроса: „За него религията и науката не са две сестри, а два клона на едно и също дърво, създадено от върховното същество.“, пише д-р Петър Граматиков, съставител и редактор на изданието, в предговора към него.
Монографията „Без повече пожари в градовете“ на д-р Петър Берон, също отпечатана за първи път в това юбилейно издание, представлява система, одобрена от английското и представена на белгийското правителство, за да бъде практически въведена.
Снимката на корицата на футляра е дигитално обработен портрет на д-р Петър Берон от студентските му години в Германия по надписана с почерка на художника Николай Павлович скица от фонда на Народна библиотека „Иван Вазов“ – Пловдив. Д-р Петър Берон не е позволявал да бъде рисуван или фотографиран и към днешна дата има само два категорично доказани негови портрета от Н. Павлович, което е упоменато на корицата.
Юбилейното издание „Д-р Петър Берон“ на издателство „Нитон“ обогатява семейната ни библиотека. „Буквар с различни поучения“, „Произход на единствената човешка двойка: разпръсване на потомците й“ и „Без повече пожари в градовете“ могат да станат настолни книги на всяко поколение, даряващи му знание и мъдрост за това как да живее в мир и благоденствие.