Критиките на президента на САЩ към неговия колега в Киев предизвикаха безпокойство в целия континент
Европейските лидери се обединиха в защита на украинския президент Володимир Зеленски, след като той бе критикуван от американския президент Доналд Тръмп на 19 февруари.
В публикация в Truth Social от 19 февруари, споделена в профилите му в X и Instagram, Тръмп нарече Зеленски „диктатор“, който върши „ужасна работа“ и е манипулирал предшественика си президента Джо Байдън „като цигулка“.
Той заяви, че украинският президент е „убедил Съединените американски щати да похарчат 350 милиарда долара за война, която не може да бъде спечелена и която никога не е трябвало да започва“.
Президентът допълни, че Зеленски „никога няма да може да приключи“ войната без Съединените щати и Тръмп.
По-късно той обясни подробно мотивите си за критиката към Зеленски по време на подкрепяната от Саудитска Арабия инвестиционна среща в Маями, Флорида, обвинявайки украинците в отказ от сделка за редки земни елементи с Америка.
Забележките на Тръмп предизвикаха безпокойство в цяла Европа и по-широкия Запад – който досега беше до голяма степен некритичен към правителството в Киев и щедро хвалеше Зеленски – и бързо се обединиха в негова защита.
Британският министър-председател сър Киър Стармър заяви, че Зеленски е „демократично избран лидер“ и че е „напълно разумно да се преустановят изборите по време на война, както Обединеното кралство направи през Втората световна война“, според изданието „Даунинг стрийт“.
При нормални обстоятелства Зеленски щеше да се яви на преизбиране миналата пролет, но украинският закон не позволява провеждането на избори по време на военно положение. Правителството в Киев непрекъснато удължава статута на военно положение от нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г.
Германският канцлер Олаф Шолц написа в публикация в X, че „е просто грешно и опасно да се отрича демократичната легитимност на президента Зеленски“.
„Фактът, че не могат да се проведат редовни избори по време на война, е в съответствие с изискванията на украинската конституция и изборните закони. Никой не трябва да твърди обратното.“
Френският президент Еманюел Макрон беше малко по-дипломатичен в публикацията си в платформата, собственост на Илон Мъск, казвайки, че Франция „стои зад Украйна“, но добави: „Споделяме целта, която е също и на президента Доналд Тръмп, да се сложи край на руската агресивна война, която продължава вече почти три години“.
Макрон продължи с очертаване на „трите принципа за мир“ на Франция, които включват: „Украйна трябва винаги да бъде включена и правата ѝ трябва да бъдат зачитани. Мирът трябва да бъде траен и придружен от солидни и надеждни гаранции. Опасенията за сигурността на европейците трябва да бъдат взети предвид“.
Шведският министър-председател Улф Кристершон определи използването на думата „диктатор“ от Тръмп за описание на Зеленски като „неправилно“.
Говорейки пред медиите в Стокхолм, Кристершон каза: „Президентът Зеленски е демократично избран. Мисля, че никой не иска избори повече от Украйна, защото изборите биха означавали, че има мир в Украйна и че те могат отново да управляват страната си.“
Полският премиер Доналд Туск не спомена Тръмп по име, но написа в X: „Принудителната капитулация на Украйна би означавала капитулация на цялата общност на Запада. С всички последствия от този факт. И нека никой не се преструва, че не вижда това.“
Извън границите на Европа, говорителят на ООН Стефан Дюжарик заяви, че Зеленски „заема поста след надлежно проведени избори“. Когато бе попитан кой е започнал войната, Дюжарик отговори, че Русия е нападнала Украйна.
Междувременно Австралия отхвърли твърденията на Тръмп за Украйна.
Австралийският министър на отбраната Ричард Марлс заяви, че „войната в Украйна трябва да бъде разрешена при условията на Украйна, защото агресорът тук е Русия“.
Зеленски каза, че Тръмп е подведен от дезинформация и подкопава усилията за дипломатическа изолация на Русия.
„Видяхме тази дезинформация“, каза Зеленски пред репортери на пресконференция на 19 февруари. „Разбираме, че идва от Русия.“
Той също предупреди срещу опити за отстраняването му от власт по време на война.
„Бих искал екипът на Тръмп да има повече истина, защото всичко това със сигурност не е от полза за Украйна. То помага за извеждането на [руския президент Владимир Путин] от изолация. И мисля, че Путин и руснаците са много доволни, че се обсъждат въпроси с тях“, каза Зеленски пред репортери.
Руският външен министър Сергей Лавров, макар и без да коментира пряко описанието на Зеленски от Тръмп, каза, че американският президент „разбира“ позицията на Кремъл.
„Той е първият и засега, по мое мнение, единственият западен лидер, който публично и високо заяви, че една от основните причини за украинската ситуация беше безсрамната линия на предишната администрация да вкара Украйна в НАТО“, каза Лавров.
Бившият руски президент Дмитрий Медведев беше по-директен, казвайки в X: „Ако ми бяхте казали преди само три месеца, че това са думите на президента на САЩ, щях да се разсмея на глас. Доналд Тръмп е 200 процента прав.“
На срещата в Маями Тръмп даде повече обяснения за критиките си към Зеленски, обвинявайки го в отказ от сделка за редки земни елементи със Съединените щати, казвайки пред публика в Маями Бийч: „Имахме сделка, базирана на редки земни елементи и други неща, но те нарушиха тази сделка. Нарушиха я преди два дни.“
Президентът повтори критиката си по време на разговор с репортери на борда на Air Force One на път обратно към Вашингтон, казвайки, че Украйна „повече или по-малко“ се е съгласила на сделка за редки полезни изкопаеми и че министърът на финансите Скот Бесент е посетил Украйна, но „е бил третиран доста грубо“, тъй като Зеленски е отказал да се срещне с него.
„Той отиде там, за да получи подписан документ и… се върна с празни ръце“, каза Тръмп. „Можем да сключим сделка с Русия, за да спрем убийствата.“
Reuters, Райън Морган и Емел Акан допринесоха за този материал.