• За нас
  • Пишете ни!
петък, 18 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Европа

Иновациите в съвременния свят (Част II)

отГергана Костова
2 април , 2025
Иновациите в съвременния свят (Част II)

Проф. д-р Лилия Терзиева

Разговор с проф. Лилия Терзиева от Хагския университет за приложни науки

Към Част I

Трансформацията не е просто промяна

„Започвайки работа в Университета за приложни науки в Бреда, Нидерландия преди 13 години, работeх за магистърската програма „Трансформационна промяна“. Трансформацията е на разстояние една стъпка до, а понякога дори предхожда иновацията. Не ми се иска да свеждам трансформацията до промяна. Промяната е процесът на придвижване от т. А до т. Б, без да бъдем сигурни в края, че е налице промяна в поведението, докато при трансформацията става дума за устойчивост при настъпилия преход.

Ще дам пример с консултантската дейност. Често при проблем в дадена организация наемаме консултант, който идва и казва: „Нека установим какъв е проблемът“. Запретват се ръкави, сяда се пред компютри и се правят изчисления. Накрая се изготвя издържан доклад, който фирмата след няколко месеца поставя в някое чекмедже и забравя.

Подходът на възприемане на дадена организация посредством „оценяване на наличното“ в консултантската дейност

В тази магистърска програма студентите учат, че организацията най-добре познава себе си (процесите, взаимоотношенията, процедурите и т.н.), а консултантът е външен елемент. Обучават студентите, че те трябва да се появят в нея и да кажат не какъв е проблемът, а да попитат как при всички проблеми, пред които се изправя, тази организация продължава да съществува, каква е магията? С други думи, да започнат от силните страни. Не говорим за „розови очила“. Във всяка организация има т.нар. живителни сили, корени, които трябва да бъдат събудени. Това е подходът за възприемане на организацията посредством оценяване на наличното.

Какво наблюдаваме, когато го прилагаме? Служителите изведнъж си казват: „О, нашият глас е от значение! Някой ни пита. Ние можем да допринесем“. И започват да дават различни формули, отговори, задават си въпроси върху наличните проблеми. Нашият стратегически иновационен специалист–трансформатор е обучен и притежава техники и компетентности, с които да преценява и напътства процесите така, че служителите сами да стигнат до заключението как биха могли да разрешат проблемите си. Накрая резултатът не е негова собственост, а глас на цялата организация. Три месеца по-късно няма да бъде поставен в чекмеджето и забравен, а ще бъде изпълняван, защото всеки е дал част от себе си за разработването му.

Покрай тази магистърска програма се запалих силно по темата за иновациите, а след това – и по изследователската работа, свързана с темата. Занимавайки се с това в продължение на 11 години в Университета  за приложни науки на Бреда, вече бях разбрала, че такъв период от време на едно място за мен е прекалено дълъг.

Професионален път и увличане по иновациите

Професионалният ми път започна от България и продължи в Пекинския университет за международни изследвания в Китай, в Университета на Малта, с участията ми в редица европейски проекти във Виетнам и в Нидерландия. 11 години на едно място за мен беше шок. Казах си, че колкото и да ми харесва и да е различно всеки ден, т.е. да не е рутинно, за да изляза от това, аз трябва да предизвикам себе си.

Не знаех как точно ще се осъществи това, но възможността се появи с молбата на една завършила при мен студентка да разпространя обява за работа, която тя смяташе, че ще заинтригува интересни хора, с които съм свързана в Linkedin. Приех да я разпространя, но й хвърлих един поглед, за да знам какво препоръчвам. Беше за професура в Хага. Стори ми се интересна и реших, че самата аз бих могла да кандидатствам. След 11 години на едно място не знаех дали ще бъда приложима на пазара на труда, но се явих на конкурса и го спечелих.

Вече 2 години се занимавам с иновационни мрежи и мрежи за добавената стойност. Така пътят ми ме отведе още по-близо до иновациите. Ръководя изследователска група от 18 души. Работим върху проекти, свързани с иновациите в областта на мрежите. Обикновено, когато говорим за мрежи, подразбираме информационни технологии. Тук обаче става дума за взаимодействие между различни видове страни: общини, провинции, бизнес, образование, изследователска дейност, неправителствен сектор, които почти винаги, при всеки комплексен проблем би следвало да участват заедно в разрешаването му.

Опитваме се на база разработки на различни методи и инструменти да подпомагаме тази работа с цел хората посредством мултидисциплинарни подходи много по-адекватно да вземат решения и да си взаимодействат. Това може да се сравни с клъстер или с „лаборатории на живите преживявания“. Работим в сферата на земеделието, водите, в областта на управлението на свободното време и креативните дейности, на градоустройството и строителството. Подходът ни е приложим не само в конкретен сектор.

Най-забележителната иновация в живота на проф. д-р Лилия Терзиева

„Това е дъщеря ми. Появи се, когато бях 38-годишна. След културния шок, преживян от мен в Китай, където живях 2 години на 19-годишна възраст, нито един подобен не би могъл да ме разтърси така. Преживяла бях и много сблъсъци, предизвикателства от всякакъв характер. Не вярвах на всички, които ме предупреждаваха, че след раждането на детето, животът ми ще се промени из основи. „Та това е само едно малко създание“, мислех си. Днес съм убедена, че най-голямата иновация е начинът, по който едно дете преоткрива света. Всеки път, когато си помисля, че дадена фаза от развитието й ми е позната и че знам какви методи трябва да приложа за справяне с определена ситуация, се оказва, че съм абсолютно неподготвена и започвам отначало.

Друга голяма иновация е необятността на света и начинът, по който човек може да прилага различни подходи, когато го опознава. Китай например беше и продължава да бъде за мен нещо невероятно. Казват, че човек или се влюбва в него, или изобщо не го харесва. Аз определено се влюбих. И то към светоусещането на хората там. Опитвала съм се, макар и трудно, да привнасям елементи от него тук.

Гордея се с българските си корени и винаги мисля за България. Но смятам, че в съвременния свят ние не принадлежим само към една общност, а се превръщаме в съвкупност от всичко, което сме възприели и научили. Иновация е да можем да използваме методи, приложими на различни места, и да ги адаптираме към различни действителности. Това дори е голяма иновация, защото тогава се смиряваме и разбираме, че онова, което е приложимо някъде и сме приели като дълбока нагласа, дори предразсъдък, изведнъж става на пух и прах и трябва да го съградим отново, използвайки различни тухлички и блокчета, симбиоза от различни цветове и нагласи, в които съществува от всичко по малко. Така създаваме нови реалности.

Опитвам се и в личен план да предавам тази иновация на следващото поколение. За децата днес това е много по-лесно и по-разпознаваемо. Те живеят в свят, в какъвто ми се е искало и аз да живея. В училищата тук, когато учат за океана, класната стая се превръща в океан, а учителите са риба-щука и октопод. В книгите за отглеждане на деца ни съветват да не им разказваме как е било при нас, защото те не можели да си го представят. Но на мен ми се иска децата да осъзнаят, че това, което преживяват, е подарък от живота – и на нас ни се е искало да го имаме, но е трябвало да си го създадем сами. Смятам, че много неща се дават наготово на днешните деца, включително досегът с различните форми на изкуствен интелект. Децата трябва да знаят, че те имат смисъл само, когато им задаваме правилните въпроси и в последствие осмисляме какво са успели да извлекат от човешкото знание, с което разполагат и което имат възможността по-бързо от нас да преработват.

Проф. д-р Лилия Терзиева завършва Първа английска езикова гимназия и като частна ученичка – 91 Немска езикова гимназия „Проф. Константин Гълъбов“ в София. Тя е магистър и доктор по Международен туризъм в УНСС. Специализирала е в Пекинския университет за международни изследвания. Работила е в Българската търговско-промишлена палата, в Българската асоциация за развитие на мениджмънта и предприемачеството, в Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. Самата тя е била предприемач – заедно с приятели и съмишленици създава консултантска фирма, действаща и днес, и туристическа агенция, организираща обучителни пътувания за бизнеса в Китай. Преподавала е в Международното висше бизнес училище в Ботевград, в Университета на Малта и в Университета за приложни науки в Бреда. Понастоящем е професор по иновационни мрежи в Хагския университет за приложни науки.

ВИЖТЕ СЪЩО
prof doktor lilia terzieva
Иновациите в съвременния свят (Част I)
todor krastev
Отказът на България да домакинства на сесия на ЮНЕСКО – следствие с последствия (Част I)
DeepSeek AI приложението демонстрира пристрастност и влияние в полза на ККП
AI приложението DeepSeek извършва цензура в полза на ККП
universiteta na minesota
Запознайте се с новите китайски институти „Конфуций“ – работилниците за обучение „Лубан“
Peter Dimitrov IMG adecbca5d71e1f8d61652f5d2eef665d V
Как да „изплуваме“ от дълбокия сняг – иновативният отговор на Петър Димитров
tania belichenova
Здравният туризъм в България очаква своето процъфтяване (Част III)
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Протестът в София на 16 юли срещу Пеевски, Борисов и Сарафов, както и в защита на кмета Благомир Коцев (снимка: Епок Таймс България)

София, Варна и Русе се вдигнаха на протест срещу Пеевски, Борисов и Сарафов и в защита на кмета Благомир Коцев

0
0
МЕУ (https://egov.government.bg/wps/portal/ministry-meu/home)

Гражданите вече имат достъп до първата справка от електронното досие на автомобилите

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
Бившият президент Барак Обама говори на Националната конвенция на Демократическата партия през 2024 г. в Чикаго на 20 август 2024 г. Джон Фредерикс/The Epoch Times

Барак Обама иска демократите да се „стегнат“

0
0
Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Новото румънско правителство отстоя плана си за покачване на данъците и устоя на вота на недоверие

Новото румънско правителство защити плана си за повишаване на данъците и оцеля след вота на недоверие

0
0
I notice that both the original text and the Bulgarian translation you've provided only contain "top-article-image", which appears to be an image placeholder or HTML element rather than actual text content. Could you please provide the actual text content that needs to be reviewed and edited? I'd be happy to help improve the Bulgarian translation once I have the full text to work with.

Десет години след историческото „Ще се справим“ на Меркел – поглед назад към решението, което промени всичко

0
0
I notice that both the "Original Text" and "Bulgarian translation" you've provided just say "top-article-image" - this appears to be an image placeholder or HTML element rather than actual text content to translate or edit. Could you please provide the actual Bulgarian text that you'd like me to review and improve? I'm ready to help make it sound more natural and fluent once I have the proper text content.

Берлин, вече не си същият

0
0
I notice that both the original text and the Bulgarian translation you provided simply say "top-article-image" - this appears to be an image placeholder or HTML element rather than actual text content that needs translation or editing. Could you please provide the actual text content that you'd like me to review and improve in Bulgarian? I'm ready to help make it sound more natural and fluent once I have the proper text to work with.

Европейският парламент гласува вот на недоверие срещу фон дер Лайен

0
0
Германия повика китайския посланик заради лазерно облъчване на военен самолет в Червено море

Германия привика китайския посланик заради лазерно прицелване по военен самолет над Червено море

0
0
Доц. Григор Сарийски

Доц. Григор Сарийски: Ето как да спасим лева

0
0
Президентът Доналд Тръмп в Овалния кабинет на Белия дом на 5 юни 2025 г. Анна Мънимейкър/Getty Images

Доналд Тръмп обяви 30-процентни мита за Европейския съюз и Мексико

0
0
Ножаро-ковашки събор „Огън и искри“,Стара Загора, 5-6 юли, 2025 г. (снимка: Георги Христозов)

Ножаро-ковашкият пленер „Огън и искри“ в Стара Загора възроди духа на българската традиция

0
0
Илюстрация от The Epoch Times, Getty Images, снимка на AP, Freepik

Затворът „Алигатор Алкатраз“ е депортационен център сред 30 000 алигатора

0
0
Световна титла – българските волейболистки на върха

Световна титла – българските волейболистки на върха

0
0
Следваща публикация
UNESCO - организацията на ООН за образование, наука и култура, работеща за опазване на културното наследство на нациите

Отказът на България да домакинства на сесия на ЮНЕСКО – следствие с последствия (Част II)

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria