445 милиона души са напуснали Китайската комунистическа партия и свързаните с нея организации
Хиляди практикуващи Фалун Гонг и защитници на човешките права проведоха парад и митинг в квартал Флъшинг в Ню Йорк на 19 април, за да отбележат годишнината от ключово събитие в Китай и да подкрепят 445-те милиона души, които са напуснали Китайската комунистическа партия (ККП).
Събитието в Куинс се провежда преди 25 април, датата, на която 10 000 практикуващи Фалун Гонг се събират, за да апелират мирно за свобода на убежденията си близо до комплекса на управляващата партия в Пекин преди 26 години.
Техният апел е пренебрегнат и на 20 юли 1999 г. ККП започва насилствено преследване на практикуващите Фалун Гонг с идеята да изличи духовната практика от обществото.
Фалун Гонг, известен също като Фалун Дафа, преподава принципите на истина, доброта и търпение, както и пет медитативни упражнения. Той е представен на обществеността в началото на 90-те години и става толкова популярен, че официалните държавни оценки изчисляват броя на практикуващите в Китай на около един на всеки 13 души.
През 2004 г. The Epoch Times публикува „Девет коментара за комунистическата партия“, за да изясни историята на ККП и да помогне за разясняване на лъжите, които тя е разпространила, включително за Фалун Гонг. Сборникът от публикации води до глобалното движение „Напусни ККП“ и онлайн портал, където китайците напускат ККП и свързаните с нея организации. Повече от 445 милиона души са го направили до днес.
„Това е знак, че китайската нация се пробужда и че злите комунистически сили, които са се окопали в Китай, се разпадат. И този процес създава велика история“, заяви Уан Джъюен, председател на Глобалния сервизен център за напускане на ККП, на митинга на 19 април във Флъшинг.
Организаторите съобщиха, че повече от 3000 души са присъствали на събитието и 27 души са получили удостоверение за официално напускане на ККП.
На митинга някои практикуващи Фалун Гонг, които са участвали в историческия апел от 25 април, споделиха своите истории, а защитници на човешките права изнесоха речи.
Сред говорителите на митинга бяха Джан Ърпин – говорител на Информационния център Фалун Дафа; Марта Флорес-Васкес – лидер на район Флъшинг в Щатското събрание на Ню Йорк; Джаки Филипс – предприемач и международен говорител; Уей Либин – директор за Ню Йорк на Алианса за демокрация и човешки права в Китай; Рен Гуосян – участник в апела от 25 април; Джан Гуейин – очевидец на събитията, довели до апела; и Ан Цян – китайски гражданин, който е напуснал ККП.
Преди митинга имаше парад, включващ маршируващ оркестър, барабанни групи, група за танц на дракон, практикуващи Фалун Гонг, демонстриращи медитативните упражнения на практиката, десетки транспаранти и знамена и др.
Какво се случва на 25 април 1999 г.?
В една слънчева неделя през април 1999 г. повече от 10 000 практикуващи Фалун Гонг се събират пред комплекса Джунанхай в Пекин, където се намират висшето ръководство на режима и Държавният съвет.
ККП посочва това мащабно събиране като причина за цялостното държавно преследване на Фалун Гонг. Очевидци обаче казват, а и документални доказателства сочат, че събирането е било организирана и мирна редица от хора, възнамеряващи да направят официален апел.
Рен Гуосян, която е родена и израснала в Пекин, започва да практикува Фалун Гонг през 1998 г. По това време големи групи практикуващи Фалун Гонг медитират заедно на обществени места като паркове и площади в целия град, разказва тя по време на митинга.
Но през 1999 г. „атмосферата изведнъж стана напрегната“, спомня си Рен. През март и април имаше съобщения, че практикуващи Фалун Гонг са тормозени, а на 24 април „се случи злобен инцидент в Тиендзин, град в съседство с Пекин, където полицията би и незаконно арестува повече от 40 практикуващи Фалун Гонг.“
Рен научава от практикуващите Фалун Гонг, с които медитира в парка, че полицията им е казала, че единственият начин да обжалват арестите е да „докладват ситуацията на централното правителство“, и практикуващите предлагат да направят точно това.
Заради клането на площад „Тиенанмън“ през 1989 г., тя се колебае да се замесва с режима, но също така има резерви да не прави нищо.
„Аз също съм практикуваща Фалун Гонг“, казва тя на митинга. „Имам физически и психически ползи от практикуването на Фалун Дафа. Все едно ми е даден втори живот и съм избягала от отчаяното положение, причинено от болестта. Ако бъда арестувана без причина, бих ли се надявала и други практикуващи да ми подадат ръка за помощ?“
На следващия ден Рен и още един практикуващ Фалун Гонг решават да отидат до Бюрото за писма и обаждания на Държавния съвет. Пристигайки на мястото, с изненада установяват, че много хора вече са там и полицията ги насочва да се подредят на тротоара и да обиколят Джунанхай.
„Бях малко озадачена по това време. Бюрото за писма и обаждания на Държавния съвет вътре в Джунанхай ли е?“ – казва Рен на митинга.
По-късно тя научава, че режимът възнамерява да използва ситуацията и фалшиво да твърди, че обграждането на политическата щаб-квартира е доказателство за потенциално въстание.
Рен си спомня, че се разпространила мълва, че тогавашният премиер Джу Рунджи изпраща няколко представители да разговарят с практикуващите Фалун Гонг.
„По време на процеса всички бяха много тихи“, казва Рен. „Някои практикуващи, стоящи на първия ред, четяха [книги на Фалун Гонг], докато някои практикуващи на задния ред правеха упражненията. По-възрастните, уморени от стоенето, седяха на земята, за да си починат малко.
„Въпреки че броят на апелиращите надхвърли 10 000 и продължи цял ден, от началото до края никой не скандираше лозунги, никой не държеше транспаранти, никой не произнасяше речи, никой не раздаваше листовки, никой не вдигаше шум и нямаше екстремно поведение.“
Около 9 вечерта Рен отива до близък магазин, за да се обади вкъщи и когато се връща, вижда, че практикуващите се разпръсват, тъй като полицията е заявила, че практикуващите Фалун Гонг, арестувани в Тиендзин, ще бъдат освободени, а държавата ще отговори на други въпроси след по-нататъшно обсъждане.
„Десетки хиляди практикуващи Фалун Гонг се разпръснаха по много организиран начин“, каза Рен. „Бях шокирана от скоростта, тихия ред и чистотата на сцената. Намерих го за невероятно. Как така толкова много хора се разпръснаха за толкова кратко време? Дори фасовете, хвърлени на земята от полицията, бяха вдигнати и не остана нито едно парче хартия на земята.“
Разказът на Рен е подобен на много други, които са публикувани за този ден.
24 април 1999 г.
Говорейки на митинга, лекарката Джан Гуейин си спомня, че е била очевидец, когато десетки практикуващи Фалун Гонг са били арестувани на 24 април 1999 г.
След като клеветническа статия за Фалун Гонг е публикувана в списанието на университета в Тиендзин, практикуващите Фалун Гонг в университета отиват да се срещнат с редакционния отдел на списанието на 23 април. Джан отива да окаже подкрепа.
„Нямаше лозунги или знаци и никакъв шум. Те просто чакаха тихо редакционния отдел да се срещне с тях“, каза Джан. „Около 6 следобед администрацията на Образователния колеж започна да вика през високоговорител да си тръгваме, иначе ще понесем последствията.“
Същия ден в университета присъства служител на ККП и Джан си спомня, че след като той си тръгва с кола, голяма група полицаи за борба с безредиците се нахвърлят върху практикуващите.
„Независимо дали бяха млади или стари, жени или деца, полицията ги биеше и риташе“, спомня си Джан. „По това време една възрастна дама на 60-ина години със сива коса беше бутната и жестоко бита от полицията. След известно време старата дама припадна. Четирима полицаи вдигнаха друга стара дама, двама за краката и двама за ръцете. … Голият й гръб беше влачен по земята, и я влачиха от училището до извън портата и я изхвърлиха.“
Практикуващите Фалун Гонг живеят според принципите на истината, състраданието и толерантността, каза Джан, и затова когато се сблъскват с такова насилие, те мирно казват на полицията защо са там и се опитват да ги убедят да вършат добро. Насилието продължи. Джан си спомня млад мъж, който се намесва, след като млада жена е жестоко бита; полицията размазва лицето му в стена. Противно на тези събития, китайските държавни медии съобщават, че никой не е бит или арестуван.
Джан каза, че по-късно научили, че общо 45 практикуващи Фалун Гонг са били арестувани без причина, и тя и други практикуващи са били насочени към общинското правителство на Тиендзин, където са подали петиция за освобождаването им. Казали им да „отидат в Пекин“ и да подадат петиция до Държавния съвет.
Напускане на ККП
Ан Цян пристига в Съединените щати през юли 2023 г. като бежанец. Той е напуснал ККП и на митинга каза, че иска да сподели защо.
„Още когато бях ученик, бях промит мозъчно от Комунистическата партия и възпитан, че не би имало нов Китай без Комунистическата партия, и ние сме наследниците на комунизма“, каза Ан.
Докато е в началното училище, един ден по път за вкъщи, той се сблъсква с възрастна практикуваща Фалун Гонг, която му дава диск.
„Имаше надпис „Freegate върху него“, спомня си той.
Оказва се, че това е софтуер, който позволява на потребителя да заобиколи стената за интернет цензура на ККП. В резултат на това Ан в крайна сметка научава за кървавата история на ККП, включително Големия глад и други големи събития, при които режимът е причинил десетки милиони смъртни случаи и след това ги е премълчал или обвинил природни бедствия, каза той.
Ан казва, че не само китайският народ е бил физически смазан от ККП, но и мислите им са били „изкривени“ от режима, включително чрез подбуждане на омраза срещу други нации като Съединените щати и Япония, след като тези страни са предоставили различни форми на помощ.
„Под управлението на ККП добрите хора в обществото са станали обект на потисничество, докато злите хора са спокойни“, каза той.
„Имаше и период на изолация по време на епидемията, когато бях заключен и почти умрях от глад. Дойдох в Съединените щати да търся убежище, а [агенти на ККП] отидоха в дома ми, за да заплашват баща ми и семейството ми.“
Уан насърчи всички китайци, които са членове на ККП и свързаните с нея групи, да се оттеглят от тези организации. Уан е също президент на базираната в САЩ нестопанска Световна организация за разследване на преследването на Фалун Гонг. Групата е публикувала повече от 600 доклада, детайлизиращи престъпленията срещу човешките права на ККП.
Той каза, че апелът от 25 април е емблематичен за това как практикуващите Фалун Гонг са реагирали пред лицето на преследването оттогава.
„В историята, когато се изправят пред потисничество от мощна тирания, хората или са се надигали и са използвали сила, за да сложат край на тиранията“, каза той, „или са го понасяли мълчаливо и са му позволявали да ги унищожи и опустоши.
„Изправени пред бруталното преследване от ККП, практикуващите Фалун Дафа нито са се съпротивлявали насилствено, нито са го понасяли мълчаливо. Вместо това [те се стремят] да изяснят истината, да разкрият злото и да спасят всички живи същества от опасност.“
За да отбележат 26 години от 25 април 1999 г., утре българските Фалун Дафа практикуващи ще проведат мирен апел пред посолството на КНР в София от 15:30 до 17:30 часа. (бел. ред.)
Сара Лу и Линда Лин допринесоха за този доклад.