Getting your Trinity Audio player ready...
|
Министерството на търговията заяви, че компании за производство на слънчева енергия в четири азиатски държави получават субсидии от китайския комунистически режим
Министерството на търговията на САЩ обяви в понеделник планове за налагане на мита до 3521% върху вноса на слънчеви клетки от четири югоизточноазиатски държави с цел ограничаване на нелоялните търговски практики.
Ходът следва жалба, подадена от американски производители миналата година, в която се твърди, че китайските производители на слънчеви панели, работещи в Камбоджа, Малайзия, Тайланд и Виетнам, продават соларно оборудване на американския пазар на несправедливо ниски цени и получават субсидии, причинявайки материални щети на американската индустрия за слънчева енергия.
В изявление, американското министерство заяви, че неговите разследвания на вноса на кристални фотоволтаични клетки — ключови компоненти в слънчевите панели — установяват, че компаниите в четирите държави получават субсидии от китайския комунистически режим.
„Това са сред първите CVD [компенсаторно мито] разследвания, при които Търговското министерство установява, че компаниите получават транснационални субсидии“, се посочва в изявлението.
Обявените в понеделник митнически тарифи варират значително в зависимост от компанията и държавата. Сред компаниите, засегнати от митата, са Jinko Solar, Trina Solar и Solar Long PV-Tech, които са свързани с китайски организации.
Комбинираните мита за дъмпинг и компенсаторни мита върху продуктите на Jinko Solar от Малайзия са сред най-ниските – 41,56%. Продуктите на конкурента Trina Solar от операциите ѝ в Тайланд са изправени пред мита от 375,19%, според окончателните митнически определения на министерството.
Продуктите от Камбоджа ще се сблъскат с мита от над 3521%, защото тамошните производители са избрали да не сътрудничат на американското разследване.
Митата все още изискват одобрение от Международната търговска комисия, която има срок до 2 юни да издаде окончателното си решение за щетите. Няма да бъдат издадени заповеди, ако комисията се произнесе отрицателно, заяви министерството.
Американският алианс за търговския комитет по производство на слънчева енергия, коалиция от американски производители на слънчева енергия, водеща делото, приветства окончателните решения за митата като „решителна победа“ за американската индустрия за слънчева енергия.
Тим Брайтбил, главен адвокат на коалицията, каза, че решението на министерството потвърждава, че „соларните компании със седалище в Китай мамят системата, подбиват цените на американските компании и струват на американските работници препитанието им“.
„Прилагането на нашите търговски закони не е просто правен въпрос — то е от съществено значение за възстановяването на нашата индустриална база, осигуряването на нашата енергийна независимост и защитата на американските работни места“, каза Брайтбил в изявление.
Окончателните решения дойдоха на фона на хода на президента Доналд Тръмп да наложи минимално 10% мито на всички търговски партньори, заедно с по-високи налози на около 60 държави, определени като „най-лошите нарушители“ в търговския дисбаланс със Съединените щати.
Администрацията на Тръмп по-късно предостави 90-дневна пауза на повечето държави, с изключение на Китай, който е изправен до 245% мита върху вноса в Съединените щати „в резултат на ответните му действия“.
Китай увеличи митата върху американския внос от 84% на 125%, след като Тръмп обяви 145% мита върху целия китайски внос. Китайският режим също така преустанови износа на определени редкоземни метали за Съединените щати като част от ответните си мерки.
Тръмп заяви пред репортери в Овалния кабинет на 17 април, че китайски служители са се свързали с неговата администрация, за да преговарят в разгара на продължаващата битка с митата.
„Вярвам, че ще имаме сделка с Китай, а ако нямаме, все пак ще имаме сделка, защото ще поставим определена цел и това ще бъде всичко“, каза той.
През август 2023 г. Министерството на търговията на САЩ установи, че определени китайски производители на слънчева енергия изпращат своите продукти през Камбоджа, Малайзия, Тайланд и Виетнам за незначителна обработка в опит да заобиколят митата, които биха се приложили за китайския внос.
Американският колумнист и автор Гордън Чанг заяви, че митата на Тръмп ще затворят тази вратичка и ще попречат на други държави да помагат на Китай да ги заобикаля.
„Китай беше много добър в избягването им. Това не са само фалшивите товарителници, за които говорихме, но и изграждането на заводи в други страни, след което производство и доставка в Съединените щати,“ каза Чанг в интервю за The Epoch Times от 7 април.
Джейкъб Бург, Алдгра Фредли и Ройтерс допринесоха за този материал.