Getting your Trinity Audio player ready...
|
Зеленски на 22 април отново заяви своята опозиция срещу признаването на претенциите на Москва за суверенитет над земи, които руските сили са отнели от Украйна
Американският президент Доналд Тръмп критикува украинския президент Володимир Зеленски на 23 април, след като украинският лидер заяви, че страната му няма да признае юридически руския контрол над Крим.
Американското правителство наскоро представи предложение за прекратяване на продължаващата война между Русия и Украйна.
Белият дом все още не е потвърдил подробностите на предложението, но вицепрезидентът Джей Ди Ванс посочи, че планът би замразил бойните действия по настоящите териториални линии.
Това на практика би принудило Украйна да отстъпи част от територията, която е загубила пред Русия.
На пресконференция на 22 април Зеленски потвърди позицията си, че Украйна няма да признае юридически претенциите на Русия за каквато и да е територия, която тя е завзела от Украйна от 2014 г. насам, включително Кримския полуостров.
Руските сили първо завзеха Крим през 2014 г. Ходът дойде по време на сътресения в украинското общество, когато проруският бивш украински президент Виктор Янукович избяга от страната под натиска на тогавашно бурно протестно движение.
Руските сили продължиха да утвърждават контрола си над други области на Украйна след нахлуването в страната през 2022 г.
Зеленски осъди разговорите за отстъпване на територия.
„Няма какво да се говори тук“, каза той. „Това е против нашата конституция.“
Тръмп, пишейки в своята платформа Truth Social на 23 април, обвини украинския лидер, че вреди на мирните преговори със своите неотдавнашни коментари.
„Никой не иска Зеленски да признае Крим за руска територия, но ако иска Крим, защо не се бориха за него преди 11 години, когато беше предаден на Русия, без да бъде произведен нито един изстрел?“, написа Тръмп.
Американското правителство се опитва от седмици да посредничи за мирно споразумение между Русия и Украйна.
Понякога членове на администрацията на Тръмп са заявявали, че призивите Украйна да си върне цялата територия, която е загубила от 2014 г. насам, са нереалистични.
„Именно подобни възпламенителни изявления като това на Зеленски правят уреждането на тази война толкова трудно“, каза Тръмп в своя пост в Truth Social. „Той няма с какво да се хвали!
„Ситуацията за Украйна е отчайваща — той може да има мир или може да се бори още три години, преди да загуби цялата страна.“
Само часове след като Тръмп изрази своето разочарование, Зеленски публикува в социалната платформа X, за да представи отново своя случай пред обществеността.
Украинският лидер сподели скрийншот на декларация, издадена от Държавния департамент на САЩ по време на първия мандат на Тръмп, в която се посочва: „Съединените щати потвърждават като политика своя отказ да признаят претенциите на Кремъл за суверенитет над територия, завзета със сила в нарушение на международното право.“
Търпението на Тръмп „се изчерпва“
Това не е първият път, когато разногласие между Тръмп и Зеленски излиза на показ.
Срещата в Белия дом между двамата лидери на 28 февруари премина в спорове, докато Зеленски искаше повече американска помощ и изразяваше съмнения относно изпълнението на всяко мирно споразумение от страна на Москва.
В разговор с репортери на 23 април говорителката на Белия дом Каролин Левит обвини Зеленски, че се опитва да реши разногласията си чрез пресата.
„Това трябва да бъдат преговори при затворени врата“, каза Левит.
Левит потвърди, че Тръмп не иска Украйна да признае Крим като руска територия. Тя също така заяви, че договореното споразумение би означавало, че и двете страни ще трябва „да си тръгнат малко недоволни“.
През март американското правителство предложи 30-дневно прекратяване на огъня. Украйна изрази подкрепа за предложението. Междувременно руският президент Владимир Путин прояви интерес към плана, но се въздържа от пълното му подкрепяне.
Американското правителство предложи по-ограничено 30-дневно прекратяване на огъня, целящо да предотврати продължаващите атаки на украинските и руските сили срещу определени енергийни цели.
Прилагането на този мораториум се оказа предизвикателство, тъй като Русия и Украйна се обвиняват взаимно в продължаващи атаки срещу енергийния сектор.
Миналата седмица Тръмп предупреди, че ще прекрати усилията за посредничество за прекратяване на огъня, ако не види скорошен напредък.
„Президентът е разочарован“, каза Левит на 23 април. „Търпението му се изчерпва.“
Европейските лидери търсят следващи стъпки
Публичният спор между Тръмп и Зеленски се случи в същия ден, когато британското министерство на външните работи трябваше да проведе среща на министерско ниво с някои от водещите международни поддръжници на Киев, за да обсъдят различни предложения за уреждане на руско-украинската война.
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио трябваше да присъства на лондонската среща, но промени плановете си вечерта на 22 април.
Британският външен министър Дейвид Лами заяви, че лондонската среща ще продължи в понижен формат, с участието на външните министри на Франция, Германия и Украйна. Пенсионираният генерал-лейтенант Кийт Келог, специален пратеник на Тръмп за Украйна, замени Рубио като представител на САЩ на тези разговори на 23 април.
Други европейски лидери остават предпазливи относно подкопаването на претенциите на Украйна за Крим.
Кая Калас, ръководител на външната политика на Европейския съюз, заяви в интервю за AFP на 22 април: „Крим е Украйна.“
Калас каза, че Съединените щати не са изчерпали всички средства, с които разполагат, за да окажат натиск върху Русия за споразумение, и че би било грешка сега да се признае руската претенция към Украйна като част от мирно споразумение.
Марк Рюте, генерален секретар на НАТО, е планирал да посети Вашингтон на 24 и 25 април. Той планира да се срещне с Рубио, министъра на отбраната Пийт Хегсет и съветника по национална сигурност Майк Уолц.