Предупреждения бяха обявени в цяла Европа, като Испания отбеляза най-горещия юни в историята си
Гореща вълна обхвана Европа. Няколко държави издадоха предупреждения, а през уикенда и изминалия понеделник избухнаха горски пожари във Франция и Турция. Очаква се температурите да останат високи до средата на седмицата.
През последните дни във Франция, Испания, Италия, Португалия, Великобритания, Германия и Нидерландия издадоха предупреждения за екстремни горещини, тъй като температурите се повишиха в целия континент.
Пожарникари се бориха с горски пожари във Франция и Турция. На 30 юни в Турция евакуираха над 50 000 души.
В западната турска провинция Измир горски пожари бушуваха няколко дни. Евакуации на населението проведоха в пет области, според турската агенция за управление на бедствия и извънредни ситуации AFAD.
Около 42 000 души бяха евакуирани в Измир, според AFAD.
Във Франция горски пожари избухнаха на 29 юни в югозападния департамент Од. На 30 юни температурите надхвърлиха 40 градуса по Целзий. Изгоряха 400 хектара земя и се наложи евакуация на платки и в жилищен комплекс, съобщиха местните власти.
Пожарите са под контрол, но не са потушени.
Метеорологичната служба Метео Франция обяви оранжева тревога за гореща вълна в 84 от 101-те департамента на страната от 30 юни до средата на седмицата. Очаква се температурите да достигнат връх на 2 юли.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви в публикация в социалната мрежа X, че екстремните температури са новата норма.
„Екстремната жега вече не е рядко явление – тя се превърна в новата норма“, написа той.
Гутериш публикува поста си от Севиля, Испания, където температурите достигнаха 42 градуса по Целзий, според AccuWeather.
Д-р Ханс Клуге, ръководител на европейския офис на Световната здравна организация, също направи изявление: „Палещи горещини обхващат европейския регион на СЗО в момента – чупят рекорди, натоварват здравните системи и излагат на риск безброй животи.“
„Тя [жегата] мълчаливо заплашва хората, които най-много се нуждаят от защита: възрастните, децата, работещите на открито и всички с хронични заболявания“, написа той.
Клуге обвини „климатичните промени“ за покачването на температурите и заяви, че това означава, че горещите вълни „вече не са рядкост“ и „стават все по-интензивни, по-чести и по-опасни.“
Температурите на някои места в континента бяха с 5 до 10 градуса по-високи от обичайните за това време от годината, съобщи британската метеорологична служба.
В Лондон тенис турнирът „Уимбълдън“ преживя най-горещия си първи ден. Максималните температури достигнаха 32,9 градуса на 30 юни, според британската метеорологична служба.
Организаторите на турнира дадоха на играчите пакети с лед и студени кърпи, за да се справят с жегата по време на паузите между геймовете, съобщи Би Би Си.
Правилата позволяват на играчите 10-минутна почивка, когато температурата надхвърли 30,1 градуса по Целзий по време на мач. Това обаче не беше приложено по време на игрите на 30 юни.
Един мач между защитаващия титлата си испански шампион Карлос Алкарас и италианския ветеран Фабио Фонини беше прекъснат за 15 минути, след като на зрител му прилоша по време на петия и решителен сет, който испанецът спечели.
На 1 юли италианското министерство на здравеопазването издаде червена тревога за 17 града, което означава „извънредни условия с възможни неблагоприятни последици“ за хората.
Испания отбеляза най-горещия юни в историята си, съобщи на 1 юли националната метеорологична служба AEMET. Средната температура е била 23,6 градуса по Целзий.
„През следващите дни, поне до четвъртък, интензивната жега ще продължи в голяма част от Испания“, заяви Рубен дел Кампо, говорител на метеорологичната агенция.
Гай Бърчъл и Ройтерс допринесоха за настоящия материал.