Разпоредбите могат да доведат до „значителни отрицателни последици за доставките и цените“, предупредиха четири държави ЕС
Енергийни служители от четири държави – Съединените щати, Катар, Нигерия и Алжир – изпратиха писмо до ръководителите на Европейския съюз във вторник, с предупреждение, че прилагането на регламентите на блока за метана може да наруши регионалните доставки на нефт и газ.
През 2024 г. влезе в сила Регламентът на ЕС за метана (EUMR). Той цели намаляване на емисиите на метан, включително от глобалните вериги за доставки. Мярката задължава вносителите на енергия в блока да спазват различни изисквания за отчетност и мониторинг при внос на енергия от трети държави, като тези задължения влизат в сила поетапно между 2025 и 2030 г.
В писмото си от 23 юни четирите държави предупредиха европейските лидери, че по-голямата част от износителите, продаващи енергийни продукти на Европейския съюз, „не могат да изпълнят изискванията на EUMR за измерване, отчитане и проверка (MRV) на емисиите на метан в предвидения срок“.
EUMR беше въведен с цел контрол на емисиите на метан като част от климатичната политика на ЕС. Европейската комисия определя метана като „втория най-значим фактор за изменението на климата“.
В писмото си четирите държави посочват, че „според независим и всеобхватен отраслов анализ, почти целият внос на нефт в ЕС и значителна част от вноса на природен газ“ няма да отговарят на изискванията на EUMR от януари 2027 г.
„Дори при гъвкаво и адаптивно прилагане, значителните отрицателни последици за доставките и цените са неизбежни“, се казва в писмото.
Вносителите в ЕС вече са започнали да закупуват нефт и газ, предназначени за доставка през следващата година. Въпреки това към момента „няма реален път“ за привеждане в съответствие с изискванията на EUMR, се посочва в писмото.
Четирите държави призоваха ЕС да приеме временно отлагане на прилагането на EUMR, за да бъдат разработени необходимите механизми за съответствие, които да „работят за всички страни“. По време на този преходен период всички санкции за неспазване трябва да бъдат премахнати, настояват те.
Освен това държавите поискаха запазване на правата по договори, сключени през този период, което би позволило те да останат законово валидни и след влизането в сила на новите правила.
„Като ваши най-големи доставчици на енергия, ние сме ангажирани с укрепването на икономическото и стратегическото ни партньорство и с гарантирането на енергийната сигурност на Европа“, се казва в писмото.
„Настоятелно призоваваме за прагматичен подход при изясняване на липсващите ключови елементи на EUMR и приемане на необходимите промени, за да могат вносителите да продължат да осигуряват нефтените и газовите ресурси, от които пазарът на ЕС се нуждае.“
Според Европейската комисия, съгласно EUMR вносителите са длъжни да докажат, че въглищата, суровият нефт или природният газ, внасяни в ЕС, са произведени в юрисдикция, която разполага с „изисквания за мониторинг, отчетност и проверка, равностойни на прилаганите в рамките на ЕС“. Изискването влиза в сила на 1 януари 2027 г. и се отнася за всички договори, подписани или подновени след 4 август 2024 г.
До 5 август 2028 г. вносителите в ЕС трябва да докладват интензивността на метановите емисии при производството на вносни въглища, суров нефт или природен газ. А до 5 август 2030 г. те трябва да докажат, че тези стоки имат интензивност на метана под прага, определен от Европейската комисия.
Енергийният секретар на САЩ Крис Райт заяви на Глобалния енергиен форум на Ройтерс в Ню Йорк в сряда, че „безумните“ разпоредби на ЕС за метана правят практически невъзможен вноса на втечнен природен газ (LNG) от Съединените щати и останалите държави, подписали писмото. Той предупреди, че това излага страните от ЕС на сериозен риск.
„Съществува реална опасност от спирания на тока или затруднения с отоплението през предстоящата зима. Просто няма никакво основание за подобна ситуация“, заяви той.
В разговор с журналисти, проведен преди публикуването на писмото, Комисарят по енергетиката на ЕС Дан Йоргенсен заяви, че е готов за разговори относно облекчаване на прилагането, но няма да отстъпва от амбициите на политиката.
Метан и енергийна сигурност
Според Европейската комисия метанът притежава значително по-голяма способност да задържа топлина в атмосферата в сравнение с въглеродния диоксид (CO2). „Потенциалът за глобално затопляне“ на метана е 29,88 пъти по-висок от този на CO2 за период от 100 години и 82,5 пъти по-висок в рамките на 20 години, се посочва в документа.
„Намаляването на емисиите на метан е от съществено значение за постигането на климатичните цели на Европейския зелен пакт за 2050 г.“, заяви Европейската комисия, като добави, че една трета от емисиите на метан от човешка дейност се дължат на енергийния сектор.
В писмо от 13 април, адресирано до министрите на енергетиката на ЕС, Международната асоциация на производителите на нефт и газ отправи „спешен призив“ за изменения на EUMR. В асоциацията членуват редица от най-големите енергийни компании в света, сред които Chevron, ConocoPhillips, BP и ExxonMobil.
EUMR в сегашния си вид застрашава енергийната сигурност на ЕС, предупреждава писмото, като подчертава, че до 43 процента от вноса на природен газ и около 90 процента от вноса на суров нефт в блока е малко вероятно да отговарят на изискванията от януари 2027 г.
„Освен това Регламентът поставя значителна тежест върху вътрешните производители и инфраструктурните оператори на ЕС, като налага скъпи и непропорционални мерки, които носят малка полза или дори могат да доведат до нетно увеличение на емисиите на парникови газове (ПГ)“, заяви асоциацията.
„Това може допълнително да ускори свиването на вътрешното производство в Европа, да подкопае стратегическата й автономия и да оскъпи енергийния преход.“
Ройтерс допринесе за този материал.


















