Пациентът е в стабилно състояние, заявиха официални лица
Френските власти потвърдиха на 24 юни първия случай на ебола във Франция, свързан с продължаващата епидемия в Африка.
Министерството на здравеопазването, семейството, автономността и хората с увреждания на Франция съобщи в изявление, че мъж лекар е дал положителен тест след завръщане от хуманитарна мисия в Конго.
Според министерството лекарят е бил незабавно изолиран при пристигането си във Франция и е преместен в охранявана болнична зона, за да се предотврати разпространението на вируса. Състоянието му е стабилно.
Официалните лица съобщиха, че провеждат епидемиологично разследване с цел установяване на хора, които може да са контактували с пациента. Всички установени контактни лица ще бъдат поставени под 21-дневна домашна изолация и ще се наблюдават за симптоми.
Симптомите на ебола включват треска, главоболие, диария, необяснимо кървене и състояние на объркване. Вирусът се предава чрез контакт с телесни течности на заразени животни и хора.
Френските власти препоръчаха на пътуващите да избягват засегнатите от епидемията райони, а ако не могат – редовно да мият ръце и да не влизат в близък контакт с хора с треска. Освен това беше заявено, че пътниците, завръщащи се от райони с активно разпространение на вируса, трябва да измерват температурата си ежедневно в продължение на 21 дни и при поява на треска в рамките на този период да се свържат с властите.
„За завръщането на френските хуманитарни работници на националната територия е въведена специална система за наблюдение“, заяви министерството.
Епидемията е съсредоточена в Конго – централноафриканска страна. Към 21 юни са регистрирани 1 048 потвърдени случая и 267 потвърдени смъртни случая, съобщи тази седмица Министерството на комуникациите на Конго.
Уганда, която граничи с Конго, е регистрирала 20 случая и двама починали.
Това вече е третата по мащаб епидемия от ебола в историята и най-голямата, причинена от вируса Бундибугьо – рядък представител на еболавирусите. Към момента няма одобрени лечения или ваксини срещу вируса Бундибугьо, въпреки че изследователи работят по клинични изпитания на експериментални препарати.
Досега никой случай на ебола в Европа не е бил свързан с тази епидемия, за която се смята, че е започнала в началото на годината и е открита през май. Изключение прави американски лекар, заразил се с вируса по време на работа с пациенти в Конго, който беше транспортиран по въздух за лечение в Германия.
Тестът на този лекар излезе отрицателен през май и оттогава той е изписан и се е прибрал у дома.
Европейският център за превенция и контрол на заболяванията оцени риска от заразяване с ебола като много нисък.
















