Китайският комунистически режим спира издаването на паспорти на китайски граждани като мярка за борба с падемията. На 4 август, по време на пресконференция на Държавния съвет на Китай, Лиу Хайтао – директор на отдел „Управление на граничната инспекция“ в имиграционната администрация на Китай, заяви: „Китай ще засили управлението при влизане и излизане от пристанищата и границите, ще предотврати привнасянето на епидемии и ще увеличи ефективността на редица мерки.“
Една от мерките е „строго да се ограничат трансграничните пътувания, които не са абсолютно наложителни“. Лиу заяви: „Имиграционната администрация временно няма да издава паспорти и други разрешителни за влизане и напускане на страната освен по причини, които са от първостепенно значение, или са свързани със спешно напускане на страната.“
Същевременно режимът не уточни кога ще поднови издаването на паспорти.
Някои китайски граждани твърдят, че строгият контрол на паспортите всъщност е започнал няколко месеца преди официалното съобщение и вече е засегнал живота на китайците.
Още през април гражданин от континенталната част на страната публикува в популярния китайски уебсайт Douban съобщение, че е получил отказ да актуализира паспорта си, за да работи в чужбина.
Според Радио „Свободна Азия“ (RFA) спирането на издаването на паспорти представлява всеобща забрана, тъй като не е уточнено как се дефинират понятията „съществен“ и „спешен“ или „несъществен“ и „неспешен“, и че всички заявления за издаване на паспорти, основани на различни причини, се отхвърлят.
На китайските граждани в чужбина също се отказва подновяването на паспорта. Пример за това е китайското консулство в Лос Анджелис.
Някои експерти смятат, че предотвратяването на пандемията е само повод режимът да засили още повече контрола си върху китайското общество.
Китайският коментатор по актуални въпроси Фан Юен заяви пред RFA, че спирането на издаването на документи за влизане и излизане от страната, които не са спешни, може и да има нещо общо с пандемията, но в никакъв случай не е основната причина. Той смята, че режимът разглежда това като средство за контрол, необходимо за насочване на ресурсите за справяне с икономическата война със Съединените щати.
Тън Биао, юрист в САЩ, заявява, че действията на имиграционното бюро на китайския режим нарушават законодателството на страната, което защитава основните права на гражданите, включително правото да пътуват. Според него предотвратяването на пандемията е само повод за правителството да засили контрола върху движението на хората и да предотврати проникването на западни идеологии в Китай.
През юни „Уолстрийт джърнъл“ съобщи, че китайският режим е взел решение да удължи трансграничните ограничения с още една година, за да избегне евентуални рискове за Зимните олимпийски игри в Пекин и 20-ия национален конгрес на Китайската комунистическа партия през 2022 г.