Обредната система на всеки народ – календарна или семейна – е съществена съставка от неговата култура. Тя запазва в най-висока степен етническото му самосъзнание и способства за неговото самосъхранение и развитие… Тя е призвана да поддържа колективната памет, усета за минало и родова принадлежност. Чрез нея се осъществява връзката между поколенията, предават се традиционните културни ценности.
Р. Иванова и Т. Живков, Българските обреди
Всеки българин посреща с радост Баба Марта или Първи март и в знак на тази радост носим мартеници – символа на празника. С това ще засмеем Баба Марта, ще ни огрее слънце, ще бъдем здрави и от уроки запазени.
За българската народна вяра, вплетена в мартеницата, за митологичния образ на Баба Марта, за обреда на празника, както и за историята му, разговаряме с д-р Илия Вълев – главен асистент в Националния етнографски музей към Института за етнология и фолклористика при БАН.
Научните интереси на д-р Вълев са свързани с традиционните народни вярвания, с различни практики и средища на религиозен живот, с народната обредна и празнична система, с отделни институционални общности, с военните традиции и обичаи, с военно-историческото наследство. Той е автор и съавтор на множество музейни изложби и е част от екипа на няколко научно-изследователски и научно-приложни проекти, свързани с изследването и популяризирането на българското културно наследство.
Баба Марта – история и митология, разговор с д-р Илия Вълев