В годишната класация за свобода на медиите на „Репортери без граници“(RSF) за 2024 г. България се класира на 59-о място и се изкачва с 12 позиции по-нагоре в класацията. Това стана ясно на 3 май, а поводът е световният ден на свободата на печата. Този мониторинг се осъществява в 180 държави. Страната ни остава на дъното и в рамките на ЕС, където се е изкачила с една позиция нагоре до 23-то място, а след нас остават Унгария, Кипър, Малта и Гърция.
Според „Репортери без граници” подобряването на медийната среда в страната ни се дължи на факта, че през 2023 г. правителството на Николай Денков е демонстрирало желание да осъществи реформи в областта на свободата на пресата. В доклада на RSF се посочва още, че българските институции са реагирали сравнително бързо, когато е имало насилие над журналисти.
Въпреки по-добрият рейтинг на медийната среда у нас, от международната организация отправят критика към управляващите у ни, че не са успели да въведат системни мерки и така да се справят с нарастващия брой на делата шамари (SLAPP).
Политически натиск
Глобалната оценка на RSF за свободата на печата през 2024 г. е, че се наблюдава влошаване на заплахите и натиска, идващи от политически лица на световно ниво. От всички пет индикатора, които формират класацията (икономически, политически, правен, социален контекст и сигурност), през тази година политическият се срива най-много – средно с 7.6 точки на глобално равнище. Анализаторите алармират за свиване на подкрепата към медийната независимост и посочват, че съществува риск от увеличение на натиска от страна на държавни и политически играчи.
През 2024 г. повечето от половината свят ще отиде до урните, RSF наблюдава тревожна тенденция в Световния индекс за свобода на печата и спад в политическия показател. Държавите и другите политически фактори все по-малко и рядко се застъпват за свободата на словото, без то да е техен приоритет. Това подкопава ролята на журналистите и понякога превръща медиите в инструмент за кампании за тормоз или дезинформация. Това споделя Ан Боканде, редакционен директор на „Репортери без граница”.
Войната в Газа е белязана от рекорден брой нарушения сред журналисти и медии. Това е факт, който тревожи RSF и това, че липсва политическа воля от страна на международната общност да приложи принципите за защита на журналистите. В Газа над 100 палестински журналисти са били убити от израелската армия, а има данни за 22-ма, загубили живота си, докато упражняват професията си.
Разместване по върховете
Дори триото, които са на чело на световния индекс за свобода на печата не могат да отстояват общият политически показател и той се е понижил. При все че запазва първата си позиция, Норвегия е страна, в която се наблюдава спад по отношение на политическия контекст.
Азия
Миналогодишните азиатски държави, които бяха на дъното на класацията – Виетнам, Китай и Северна Корея, тази година отстъпват на Афганистан, Сирия и Еритрея, чиито политически резултати са се сринали.
В заключение от „Репортери без граници” алармират, че тази година се очаква силен натиск във всички региони на света, където се очаква да има избори. От организацията посочват за пример Словакия, където непосредствено преди изборите тази пролет бе разпространен генериран с изкуствен интелект аудио запис с гласа на журналиста Моника Тодова, а целта е манипулирането на изборните резултати. Според RSF подобни случаи могат да се очакват и от други държави с цел предизборна дезинформация.
Източник: Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ)