• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 19 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Бизнес

Банките – ключ към системата за социален рейтинг?

отКевин Стоклин
3 август , 2023
Банките – ключ към системата за социален рейтинг?

Централата на JPMorgan Chase & Co. в Ню Йорк, 2 октомври 2012 г. (Spencer Platt/Getty Images)

Getting your Trinity Audio player ready...

Големите банки изглежда са в основата на движението за изграждане на система от лични социални кредитни точки.

Тази седмица британската банка Barclays стана поредната, която бе обвинена, че закрива сметките на свои клиенти по политически или религиозни причини.

През април т.г. Coutts – частна банка, собственост на британската NatWest – закри сметките и оповести личната информация на консервативния политик Найджъл Фараж, един от основните привърженици на Брекзит и поддръжник на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп.

И това не важи само за британските банки.

Мнозина твърдят, че най-големите финансови институции в САЩ също установяват политически и социални критерии за своите клиенти, както и наказвания за тези, които не се съобразяват с тях.

„Има планини от доказателства, които сочат, че много от най-големите и влиятелни американски банки дискриминират клиентите си заради техните идеологически, социални, културни, религиозни или политически възгледи“ – заяви пред The Epoch Times Джъстин Хаскинс, директор на Heartland Institute.

„Чрез различни екологични, социални и управленски (ESG) политики и рамки банките редовно отсяват клиенти, които се смятат за „рискови за репутацията“ или са смятани за част от индустрии, които са в немилост пред елитите и техните влиятелни институции“ – допълни той.

Законодатели в Обединеното кралство взимат мерки

За разлика от САЩ, където регулаторните органи не са предприели никакви действия, в Обединеното кралство министрите се намесиха, за да защитят своите избиратели от политическа дискриминация.

„Андрю Грифит, министър на икономиката на Великобритания, се срещна наскоро с някои от най-големите банки и ги накара да се ангажират с принципа на недискриминация, основан на законно изразяване на мнение“, казва Майкъл Рос, съветник на Алианса за защита на свободата (ADF), пред The Epoch Times.

Освен това в момента се разработват законодателни промени, които забраняват на банките да дискриминират клиентите си на политическа или религиозна основа.

„Мисля, че въпросът, с който всички можем да се съгласим, е, че правото на законна свобода на словото е фундаментално“, заяви миналата седмица министърът на финансите на Обединеното кралство баронеса Пен. „И когато то е поставено под въпрос чрез предоставянето на услуги, имаме основание да се притесняваме.“

Външният министър на Обединеното кралство Джеймс Клевърли заяви, че закриването на сметките на г-н Фараж е „погрешно на много нива“. „Това напълно подкопава доверието, което имаме в нашите банкови и финансови системи“, каза той.

Съгласно новите разпоредби в Обединеното кралство банките, които закриват сметки на клиенти, ще трябва да посочват причината за това, а клиентите ще имат право да обжалват решението на банката. Банките, които продължават да проявяват дискриминация, могат да загубят лиценза си.

Междувременно самите британски банки изглежда се обръщат срещу тези политики или поне срещу неблагоприятната публичност, с която се сблъскват в резултат на тях.

На 26 юли главният изпълнителен директор на NatWest Алисън Роуз подаде оставка, след като твърденията на г-н Фараж бяха потвърдени и стана ясно, че тя е обсъждала подробности за неговата личност с BBC News. Г-жа Роуз заяви, че е виновна за „сериозна грешка в преценката“.

Питър Флавел, главен изпълнителен директор на Coutts, подаде оставка на 27 юли, като заяви, че поема „крайната отговорност“ за закриването на банковите сметки на г-н Фараж.

Правителственият орган за наблюдение на данните на Обединеното кралство обеща разследване, като изпрати писмо до банките, за да им напомни, че личната информация на клиентите трябва да се пази в тайна.

„Банковото задължение за конфиденциалност е на повече от сто години – заяви Джон Едуардс, комисар по информацията на Великобритания. – Ясно е, че то не би позволило обсъждането на лична информация за клиента с медиите.“

„Доверяваме на банките парите си и личната си информация – добави той. – Всеки намек, че това доверие може да бъде предадено, ще бъде притеснително за клиентите на банката и за регулаторите като мен.“

Експерти твърдят, че банките в САЩ също дискриминират

Най-голямата американска банка JPMorgan Chase също е била обвинявана в политическа и религиозна дискриминация.

През май дългогодишният акционер в JPMorgan Chase Дейвид Бахнсен заведе акционерно дело срещу банката, твърдейки, че тя е закрила по политически причини сметките на религиозна организация, създадена от бившия сенатор и посланик с големи правомощия в САЩ по въпросите на международната религиозна свобода Сам Браунбек.

Въпреки че в крайна сметка действието не получи подкрепата на мнозинството от акционерите, г-н Бахнсен заяви: „Едно нещо, в което съм сигурен, е, че следващия път, когато банковият мениджър реши да закрие сметка на човек като посланик Браунбек, той ще се замисли дали да го направи. Това беше отразено надълго и нашироко както от лявата, така и от дясната преса, и не вярвам, че се отрази добре на JPMorgan.“

През ноември 2021 г. WePay, компания за платежни услуги, собственост на JPMorgan Chase, внезапно отмени услугите, които предоставяше на Defense of Liberty, консервативна организация, за събитие с участието на Доналд Тръмп младши. Тогава WePay заяви, че няма да обслужва никого, който насърчава „омразата, насилието, расовата нетърпимост, тероризма, финансовата експлоатация на престъпление“.

Това накара ковчежника на щата Мисури Скот Фицпатрик да заплаши, че ще спре държавния бизнес с банката.

През юли 2021 г. Семейният съвет се сблъска с подобен отказ на услуга.

„Въпреки че Семейният съвет по принцип се опитва да избягва да прави бизнес с компании като Chase, в 10:29 ч. на 7 юли 2021 г. нашият офис получи лаконичен имейл от нашия доставчик на кредитни карти – компания, собственост на J.P. Morgan Chase – в който се казваше: „За съжаление, вече не можем да поддържаме вашия бизнес“. В 10:30 ч. те прекратиха сметката ни и ние вече не можехме да приемаме дарения“, заявява Семейният съвет.

„В продължение на почти две години използвахме тази компания за обработка на даренията, които нашите поддръжници правеха на Семейния съвет и Алианса за образование чрез нашите уебсайтове…“

На 23 март финансови служители от 14 щата в САЩ написаха писмо до главния изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън, в което изразиха „загриженост, че банката е ангажирана с това, което изглежда като политически мотивирано премахване на банкирането на определени индустрии, лица и групи“.

„Голям брой от нашите пенсионни фондове са преки акционери в Chase и като управляващи инвестиционните долари на нашите щати, ние сме загрижени, че неотдавнашният модел на очевидно политически мотивирано дебанкиране от страна на компанията представлява нарушение на нейния фидуциарен дълг“, заявиха те. „Съгласно закона Вие и другите служители на компанията трябва да действате с цел максимизиране на печалбата и не трябва да подчинявате дългосрочното финансово благосъстояние на компанията на чужди лични или политически цели.“

Междувременно 19 главни прокурори на щати написаха писмо до г-н Даймън.

„Ясно е, че JPMorgan Chase & Co. упорито е дискриминирала определени клиенти поради тяхната религиозна или политическа принадлежност.

„Тази дискриминация е неприемлива – пишат главните прокурори. – Chase трябва да прекрати подобно поведение и да приведе бизнес практиките си в съответствие с антидискриминационните политики, които Chase прокламира.“

Дискриминацията може да се разпространи отвъд политиката

Експерти изразяват загриженост, че банковата дискриминация може да се разпространи отвъд политическите и религиозните възгледи до по-широка система за социален кредит, която може да включва и неща като екологично поведение и контрол върху оръжията.

„Има всички основания да се смята, че сегашните дискриминационни практики в банковото дело скоро могат да се разпространят и върху личните емисии на CO2 или покупката на оръжие“, казва г-н Хаскинс.

„Всички големи банки в САЩ, от Bank of America до Citi и Wells Fargo, заявиха, че са започнали процес на постепенно премахване на емисиите на CO2 от целия си бизнес модел, включително кредитирането и банковите услуги“, заяви той.

„Това ще отнеме няколко десетилетия, но ако тези банки осъществят плановете си, хората и компаниите, които разчитат на изкопаеми горива – почти всички днес – ще бъдат силно засегнати.“

„Политиките, които те използват, за да направят това, са много експанзивни, като например „риск за репутацията“ или „политически изложено лице“ – каза г-н Рос от ADF. „Всъщност там няма критерии и можем да видим, че са насочени към всеки политически опонент или към всеки, който има възгледи, които активисти или дори правителствени служители смятат за непопулярни.“

„Само през миналата седмица те дебанкираха няколко лекари, които говорят за неефективността на ваксините [COVID-19] … и банката все още не е обяснила защо – заяви г-н Шепард директор в Националния център за изследване на обществената политика.

Някои твърдят, че като частни компании банките са свободни да правят бизнес с които клиенти си изберат. Тази позиция обаче се оспорва с мотива, че финансовите услуги са от решаващо значение за способността на хората и организациите да функционират в съвременното общество.

„Особено банките получават много помощи и публични облаги от правителството и от данъкоплатците тук“, каза г-н Рос. „Те правят това, за да могат да служат на обществото.“

„Така че, когато се обърнат и започнат да използват тези финансови услуги като оръжие, за да отрязват хората с възгледи, които не им харесват, те нарушават общественото доверие“, отбеляза той.

„Американските банки, които изглежда са водещи в тези политики на дебанкиране и дискриминация, са банките, които са твърде големи, за да фалират“, каза г-н Шепард. „Ако сте обезпечени от американските данъкоплатци, можете да запазите печалбите си, но ние покриваме загубите ви – не можете да дискриминирате гледната точка на нито един американец.“

Представители на JPMorgan Chase, NatWest и Barclays не отговориха до пресата на молбата на The Epoch Times за коментар.

ВИЖТЕ СЪЩО:

Конспирация ли е „Големият рестарт“?
Джеймс Линдзи: ESG е глобалистка измама, целяща да въведе глобално правителство
Измама ли е инвестирането въз основа на ESG и ще помогнат ли предложените изменения?
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Премиерът на Словакия Роберт Фицо е за диалог с Русия, вместо постоянни европейски санкции. Снимка: Антонио Бронич / Reuters

Словашкият премиер Роберт Фицо подкрепя референдум за санкциите срещу Русия

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
99 / 5,000 Слънчеви панели в Нортфийлд, Масачузетс, на 22 април 2022 г. Брайън Снайдер/Ройтерс

САЩ откриха нерегистрирани комуникационни устройства в китайски соларни инвертори

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
На 31 май в Бургас ще се проведе Държавното брейк първенство.

Бургас е домакин на държавното брейк първенство

0
0
Логото на СИФ в Конгресния център по време на годишната среща на Световния икономически форум (СИФ) в Давос на 18 януари 2023 г. (Фабрис Кофрини/AFP чрез Getty Images)

Голямото гладно зануляване: Няма да притежавате нищо и ще гладувате 

0
0

Свързани Публикации

САЩ и Китай намаляват митата за 90 дни

САЩ и Китай намаляват митата за 90 дни

0
0
Клаус Шваб подаде оставка като председател на Световния икономически форум

Клаус Шваб подаде оставка като председател на Световния икономически форум

0
0
Китай увеличава митата върху вноса от САЩ до 125 процента

Китай вдига до 125% митата за внос от САЩ

0
0
Българската агенция за инвестиции към Министерството на иновациите и растежа връчи на 2 април наградите "Инвеститор на годината" 2024 (Снимка: МИР)

Българската космическа компания EnduroSat получи наградата „Инвестиция в иновативен бизнес“

0
0
Тайланд нарежда разследване на свързана с Китай сграда, която се срути при земетресение

Тайланд нарежда разследване на свързана с Китай сграда, която се срути при земетресение

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Следваща публикация
Логото на СИФ в Конгресния център по време на годишната среща на Световния икономически форум (СИФ) в Давос на 18 януари 2023 г. (Фабрис Кофрини/AFP чрез Getty Images)

Голямото гладно зануляване: Няма да притежавате нищо и ще гладувате 

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria