„Въпреки бавния старт сега Европа стои високо, обединена“ – каза на 5 март председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. В изявление в Twitter тя акцентира върху помощта, която държавите-членки на ЕС си предлагат една на друга там, където е необходимо ограничаване на пандемията, причинена от вируса на ККП (Китайска комунистическа партия), известен като новия коронавирус.
Европейският съюз предоставя помощ и на страни извън ЕС, особено на африканските, които са твърде уязвими, тъй като „опустошителните ефекти на COVID-19 могат да се разраснат заради конфликти“, каза главният дипломат на ЕС, Жозеп Борел, на виртуална пресконференция след видеоконференцията на министрите на външните работи на ЕС на 3 март.
Европейска солидарност
Европейските пенсионирани лекари и медицински сестри се връщат на работа, ресторантите доставят храна на „изтощения медицински персонал“, а производителите на автомобили произвеждат вентилатори, съобщи фон дер Лайен. Тя също така похвали полските лекари, които заминаха за Италия, за да лекуват италиански пациенти; Чехия и Австрия – за това, че изпратиха 10 000 маски в Испания и други страни в нужда; Германия – за приемането на италиански пациенти в нейните болници, а България – за изпращане на защитна екипировка в Австрия.
Европейският съюз ще съфинансира и координира разполагането на медицински екипи от Румъния и Норвегия в Италия, както и австрийската оферта от 3000 литра (792 галона) дезинфектанти за Италия, съобщи Европейската комисия. „Това е силата на европейската солидарност“ – написа още фон дер Лайен.
„Ройтерс“ пък предаде изявление на чешкия премиер Андрей Бабиш от 5 март, че „Чехия ще лекува шестима пациенти с COVID-19 от Франция в една от големите си болници, за да помогне за намаляване на натиска върху френската здравна система“.
Европейският съюз предприема безпрецедентни мерки, за да подкрепи всички европейски бизнеси, големи или малки, по време на кризата, облекчвайки правилата си за държавна помощ. Облекчените бюджетни правила помагат на нуждаещите се по-бързо да получат помощ. ЕС и неговите държави-членки отпуснаха общо 2,8 трилиона евро за борба с пандемията.
ЕС помага на своите членове и при прибирането на гражданите им, останали в чужбина, след като много държави затвориха границите си поради епидемията от ККП вируса. „Репатрирането става все по-трудно, тъй като много авиокомпании заземяват самолетите си“ – заяви Жозеп Борел, върховен представител по външните работи и политическата сигурност на Съюза.
Обикновено ЕС координира с авиокомпаниите възможността за връщане на жителите на ЕС у дома с търговски или чартърни полети и повечето хора досега са се прибрали по този начин. Ако няма друг начин за връщане на хората, ЕС използва свой механизъм за гражданска защита като последно средство за уреждане на нетърговски чартърни полети в ЕС. Досега около 10 000 души са се прибрали у дома по този начин, каза Борел.
„Например Полша трябва да върнем хората си от Непал, докъдето Полската търговска авиокомпания не може да лети, и се надяваме, че ЕС може да помогне за връщането им обратно у дома – заяви полският министър на външните работи Яцек Чапутович на пресконференция, в отговор на въпрос на „Епок Таймс“.
Към днешна дата над 350 000 европейци са се прибрали у дома с усилията на ЕС, докато 250 000 все още се нуждаят от помощ, според Борел.
ЕС планира да подпомага своите съседи в борбата с ККП вируса
„Не е достатъчно да намерим решение на тази пандемия само у дома. Дори да се справим в Европа, ефектът няма да е дълготраен, ако не бъде решен навсякъде. Защото това може да предизвика засечка във всеки един момент“ – каза Борел.
Специална грижа според Борел изискват африканските държави, съседни на ЕС, където пандемията може да излезе извън контрол много бързо, тъй като тези страни нямат същия медицински капацитет, какъвто има Европа. Европа има 37 лекари на 10 000 жители, а Африка има само 1 лекар на 10 000 жители. Броят на леглата в болниците и броят на интензивните отделения в Африка показват подобно несъответствие, така че една и съща заплаха може да причини повече щети в Африка, отколкото в Европа. „Следователно ЕС би искал да помогне на Африка, заради собствените си интереси – обясни Борел. – Вирусът би могъл да удари особено силно районите, въвлечени понастоящем във военни конфликти, като Либия, Сирия и Йемен.“
Борел призова министрите на развитието от ЕС за среща, която ще се състои тази седмица и на която ще бъде дискутиран пакета от мерки за справяне със ситуацията с COVID-19 в Африка.
„Министрите обсъдиха подкрепата за други съседи на ЕС като Украйна, Беларус и страните от Западните Балкани, където нивото на здравеопазването е по-ниско, отколкото в ЕС“ – заяви Чапутович на пресконференция, в отговор на въпрос на „Епок Таймс“.
„Помощта за тези държави е важна и от геополитическа гледна точка поради присъствието на други заинтересовани в тези страни, но това изисква допълнителни средства – каза Чапутович. – Полша, заедно с някои други членове на ЕС, предложиха увеличение на бюджета на ЕС за тази цел, но други членове на ЕС не го подкрепиха“.
Борел също призова за примирие в световен мащаб, в подкрепа на призива на генералния секретар на ООН Антониу Гутереш за незабавно прекратяване на огъня поради глобалната пандемия коронавирус COVID-19.
„Ние настояваме всички участващи във въоръжени конфликти навсякъде по света да се включат в усилията за намиране на техните политически решения – каза Борел. – Сега е времето за международна солидарност, така че най-уязвимите хора да могат да бъдат защитени от страданието, причинено от вируса.“
Според него всички усилия и ресурси трябва да бъдат посветени на борбата срещу общия враг – пандемията от коронавирус. Той също така убеждава „всички враждуващи страни“ да осигурят на нуждаещите се безпрепятствен достъп до хуманитарна помощ.
Европейският съюз подчертава също, че що се отнася до мерките при нарушения, би трябвало да се правят изключения по отношение на хуманитарната помощ, включително медицинско оборудване и консумативи. „Обединените нации и ЕС обезпечават такива изключения и ЕС насърчава и други юрисдикции да постъпватт по този начин“, казва Борел.
В новината е използвана информация от агенция „Ройтерс“.