• За нас
  • Пишете ни!
събота, 25 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Начин на живот Здраве

Д-р Даскалова: Планирайте бременността и не пропилявайте възможностите си

отКалина Иванова
26 септември , 2022
Д-р Даскалова: Планирайте бременността и не пропилявайте възможностите си

Д-р Даскалова - лекар и преподавател в катедра „Анатомия, хистология и ембриология“ на Медицински университет – Пловдив участва в телевизионно предаване (стоп кадър)

В месеца на сексуалното здраве се обърнахме към д-р Мариела Даскалова, практикуващ лекар и преподавател в Катедра „Анатомия, хистология и ембриология“ на Медицински университет – Пловдив, съучредител и медицински консултант на сдружение „Зачатие“ и защитник на правата на пациентите в областта на репродуктивното здраве, за да коментира какви са най-честите сексуални и репродуктивни проблеми в обществото ни и какъв е пътят за решаването им.


ЕТ: Д-р Даскалова, чия е инициативата за кампанията „Месец на сексуалното здраве“ и какво цели тя?

Д-р Даскалова: Това е ежегодна инициатива на международната здравна общност, която се провежда през септември и цели да обърне внимание на сексуалното здраве във всичките му аспекти – профилактика и превенция, информация и образование, консултиране и лечение.

Ноември е „Movember“ – месец на мъжкото здраве, а през декември насочваме общественото внимание към хората, живеещи с ХИВ.

ЕТ: Обръща ли внимание българинът на сексуалното си здраве и имат ли тези кампании положителен ефект в България?

Д-р Даскалова: В България е прието да се ходи на лекар само при наличие на оплаквания. Липсата на профилактична медицина внушава на хората, че на лекар не се ходи когато си здрав, а само когато си болен. Това е много далеч от разбиранията на съвременната наука и практика да се откриват не само заболяванията, но и предразположенията към тях и рисковите фактори. С други думи, не е нужно да чакаме един човек да развие диабет, а можем да открием хората, които са предразположени към това заболяване и да им дадем съвети за начин на живот, хранене и движение, а понякога и лекарства, за да не се стигне до заболяване.
Затова се радвам в своята тясна област на професионално развитие, че има все повече млади мъже, които се обръщат за съвет и се грижат за своето здраве, дори преди да имат желание за деца. Това е много позитивна тенденция в последните години.

ЕТ: Заговорихте за желанието за деца. Можем ли да поставим знак за равенство между сексуалното и репродуктивното здраве?

Д-р Даскалова: Не, макар да се припокриват частично.

Здравето е състояние на пълно физическо, психическо и социално благополучие, а не просто отсъствие на болест или недъг. Репродуктивното здраве е насочено към репродуктивната системата, процеси и функции на всички етапи от живота. То означава, че хората са в състояние да имат отговорен, удовлетворяващ и безопасен сексуален живот, както и че имат способността да се възпроизвеждат и свободата да
решат дали, кога и колко често да го правят.

В кабинета на репродуктивния специалист стандартно попадат мъже, които са в млада възраст и тяхното сексуално здраве е отлично. Въпреки това част от тях имат сериозни репродуктивни проблеми, които се откриват при спермограмата или от прегледа при специалист. Огромно е тяхното учудване, че човек без каквито и да било физически оплаквания, който се чувства здрав и сексуално активен, може да има трудности по пътя на бащинството. Част от тях изобщо не произвеждат сперматозоиди или качеството им е твърде лошо.

От друга страна, част от мъжете се притесняват да потърсят здравна помощ, когато не настъпва бременност при партньорката им, точно защото смятат, че ще се открият проблеми в тяхното сексуално здраве и това ще засегне мъжкото им достойнство.

ЕТ: На какво могат да се дължат тези проблеми при мъжете?

Д-р Даскалова: Най-вероятните причини са: разширени вени в областта на тестисите – варикоцеле; употребата на цигари, наркотици и анаболни стероиди; наднормено тегло и неправилно хранене; работа в седнало положение и недостатъчна физическа активност; излагане на гонадотоксини от страна на професията и околната среда; хормонални проблеми и неправилна работа на ендокринната система; инфекции, предавани по сексуален път; наследствени заболявания и фамилна обремененост или прием на
лекарства, увреждащи сексуалните и репродуктивни функции и т.н. Често има и комбинация между тях.
Затова, ако искаме да сме отговорни към нашето сексуално и репродуктивно здраве, добре е да се информираме за тези причини и начините за предпазване.

ЕТ: А какви са най-честите проблеми при жените?

Д-р Даскалова: При жените проблемите са идентични както и при мъжете, по отношение на начина на живот и работа, но тук специално бих искала да обърна внимание на един важен и силно подценяван проблем – това е възрастта. И докато към мъжете природата е по-милостива и техните фертилни способности спадат по-плавно и след по-късна възраст, при жената биологичният часовник върви на забързани обороти.

Затова активно съветваме жените да не отлагат майчинството, а тези, навършили 35 години, да оценят яйчниковия си резерв.

Тук има и друг проблем, който прави силно впечатление на медицинската общност и това са статиите в медии, които разказват за жени, станали майки в напреднала репродуктивна възраст. Винаги е интересно да четеш за някоя известна личност на 50-годишна възраст например, но зад завесата остават фактите – бременността е постигната с донорска яйцеклетка, със сурогатно майчинство или жената е осиновила
детето. Това създава фалшивото усещане при жените, че могат да забременеят на всяка възраст, а също е сфера на спекулации от псевдолечители, които продават напразни надежди.

ЕТ: Коя е най-добрата профилактика за двойки, които биха искали да имат дете?

Д-р Даскалова: Първо, да планират бременността, т.е. да се подготвят за нея, да направят предварителни изследвания, за да се уверят че са здрави или, ако не са, да проведат лечение. Защото по време на бременност жената може да боледува от всичко, но ние не можем да приложим целия арсенал от лекарства, тъй като част от тях са противопоказани при бременност.

Второ, да не отлагат родителството твърде дълго.

И трето, да търсят помощ навреме, без да се подвеждат от клишето “Успокой се и ще стане“. Спокойствието върви с навременна диагностика и лечение, а не с пропиляване на възможностите.

ЕТ: Кои са най-често срещаните репродуктивни проблеми на обществото ни като цяло?

Д-р Даскалова: По отношение на репродуктивното здраве ние не сме по-различни от населението на други държави. При нас основните трудности по пътя към изясняване и лечение на репродуктивните проблеми са няколко:
 Труден достъп до репродуктивни специалисти – концентрирани в няколко
големи града;
 Малко на брой конкретен вид специалисти – тези, които трябва да се занимават
с мъжкото сексуално и репродуктивно здраве;
 Неправилни здравни практики, включително и от лица без медицинско
образование и недостатъчен контрол от страна на държавата спрямо тях;
 Недостатъчна профилактика в тази сфера;
 Законодателни пропуски.
Все още се борим със стигмата и дискриминацията, които са пречка по пътя на диагностиката и лечението. 

ЕТ: Какви са причините, които водят до тези проблеми и какво може да направи всеки от нас, за да станем по-отговорни?

Д-р Даскалова: Причините са комплексни. Една причина е липсата на подходящо за отделните възрастови групи сексуално и репродуктивно образование. В тази връзка преди няколко години от сдружение „Зачатие“ организирахме инициативата „Бъди в час по репродуктивно здраве“. Тя е насочена към подрастващите и се провежда от доброволци, като сме написали и разпространяваме две малки образователни книжки – за момчета и за момичета. В тях сме се опитали да разкажем за най-често допусканите здравни грешки при двата пола, които могат да навредят на тяхното сексуално и репродуктивно здраве. Предложението ни към Министерството на образованието, което среща мълчалив отказ, е в училище да се провежда поне един час по репродуктивно здраве.

Нашето здраве е наша отговорност. Това трябва да ни е ясно и да не чакаме някой друг да се погрижи. В този смисъл е добре да се настоява пред отговорните за здравето ни институции да допълнят сферите, в които са длъжници на българските граждани и да адаптират здравната помощ към съвременните постижения на науката.

ЕТ: Кои са принципите, които Ви водят в практиката Ви?

Д-р Даскалова: Винаги съветвам и лекувам пациентите си така, както съветвам и лекувам най-близките си хора. Това е лесно приложим критерий за почтеност.

ЕТ: А какво Ви вдъхновява?

Д-р Даскалова: Детските усмивки.

ЕТ: С какво не бихте направили компромис?

Д-р Даскалова: Не правя компромис с правилата за добра медицинска практика, макар понякога пациентите да ми се сърдят за това.

ЕТ: Какво бихте посъветвали читателите ни като специалист с дългогодишен опит в тази сфера? 

Д-р Даскалова: Не отлагайте посещението при лекар.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

3D илюстрация на тяло с чревен полип. (peterschreiber.media/Shutterstock)

Необходима ли е колоноскопията – данни от ново проучване

0
0
1 AwZYleKkeTa96VFkdawTPw scaled

За смисъла на прошката

0
0
периодично гладуване

Предимства на периодичното гладуване – фастинг диета

0
0
Момиче ходи по улицата, гледайки в телефона си (снимка: shutterstock)

Как социалните мрежи влияят на мозъка на подрастващите

0
0
Човек получава доза от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer-BioNTech в Ню Йорк, 21 октомври 2021 г.  (Michael M. Santiago/Getty Images)

Новият вариант на Омикрон XBB.1.5 – най-заразният до момента

0
0
NK-клетка унищожава ракова клетка. NK-клетките са гранулирани лимфоцити, които са част от първата линия на защита срещу ракови клетки и заразени с вируси клетки (Alpha Tauri 3D Graphics/Shutterstock)

Как ни разболяват емоциите според нашия психотип

0
0
Стокова снимка на ракова клетка в човешкото тяло. (Shutterstock)

Експерти: Раковите клетки могат да бъдат уморени от глад

0
0
Изследванията показват, че има какво да направите, за да предотвратите бъдещи фрактури. (Shutterstock)

Проучване: Зеленолистните зеленчуци укрепват костите и намаляват риска от фрактури

0
0
Старт на маратона в Лос Анджелис на стадион Dodger на 9 март 2014 г. (Хари Хау/Getty Images)

Опасни химикали са открити в дрехите на известни спортни марки

0
0
3Д илюстрация на увреден черен дроб (3d illustration/crystal light/Shutterstock)

Каква е функцията на черния дроб и как да го запазим здрав

0
0
(снимка:SeventyFour/Shutterstock)

Изненадващи ползи за здравето от ходенето пеша

0
0
Възрастни господа се приготвят за колоездачен приятелски излет в планината (снимка: Томас Баруик/Getty Images)

Защо някои хора не се заразяват от COVID, дори да са в досег с него?

0
0
Следваща публикация
Китайският лидер Си Дзинпин присъства на срещата на върха на лидерите на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС) в Самарканд, Узбекистан, на 16 септември 2022 г. ( снимка: Сергей Бобильов/Sputnik/AFP чрез Getty Images)

Отсъствието на Си Дзинпин подхранва спекулации

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.