Getting your Trinity Audio player ready...
|
Коя страна е дарител №1 и къде сме ние?
България се нарежда на 133-то място в класацията на Световния дарителски индекс на КАФ 2023 (CAF World Giving Index), с коефициент от 23% от общо 142 държави по света. Това ни съобщава Фондация Bcause ежегодно, която е българският партньор в мрежата на CAF. CAF World Giving Index е едно от най-авторитетните проучвания, което показва дарителската ангажираност на хората по света. Този анализ се основава на данни от световното проучване на „Галъп“, реализирано сред близо 2 млн. души в 119 страни, които съвместно представляват около 90% от населението на света.
Настоящият доклад демонстрира значителна тенденция на понижаване на щедростта и емпатията на българите. В предходния доклад страната ни е била на 54-то място от 119 страни. През 2022 година 44% от българите са заявили, че са помогнали на непознат, 21% са дарили пари, а в отделено време за доброволен труд са се ангажирали едва 5% от сънародниците ни. В сравнение с предишни години България се е върнала към нивото си от 2017- 2019 г. От 2019 г. до последните проучвания индексът на страната ни е вървял във възходяща позиция и България се е нареждала на 6-то място по темп на развитие в световен план.
Нашите собствени анализи демонстрират малко по-различни резултати от тези на Световния дарителски индекс. Към 2022 г. Българският дарителски форум показва ръст при дарителството. През същата година се наблюдават високи нива на помощ за непознати, дарителство и доброволчество. Тези данни може би са повлияни от COVID пандемията през 2020 г., подкрепа на бежанската вълна от Украйна след нахлуването на Русия на 24 февруари 2022 г. и след наводненията в Карловско. Според същите анализи се наблюдава умора и спад на даренията от физически лица и завръщането към кампанийния календар на благотворителността.
Анкетираните са били запитани дали са дарявали в предходния месец. Проучване, направено през летните месеци, отчита ниски показатели,тоест слабо дарителство. Наблюдава се устойчиво висок дарителски индекс в държавите, в които тази ангажираност е част от традиционното поведение и култура на обществото и не зависи в толкова голяма степен от природни и обществени катаклизми.
По света
Глобалният индекс за 2023 г. е 39, само един пункт по-нисък от предходната година. През анализирания период (2022 г.), 72% от населението на света се е включило в различни кампании или е дарявало индивидуално. Това са 4.2 млн. души от 142 държави.
Призьорите
Ето кои страни са на челните места в класацията на CAF World Giving Index 2023 г. по даряване и съпричастност:
- Индонезия
- Украйна
- Кения
- Либерия
- САЩ
- Мианмар
- Кувейт
- Канада
- Нигерия
- Нова Зеландия
Изводът
Индонезия запазва лидерството си в тази класация години наред. Както много ясно се вижда в подредбата, най-силно развитите икономики в света са слабо представени в първата десетка. Напротив, Либерия, която е една от най-бедните държави в света се нарежда на 4-то място. Прави впечатление, че войните (в случая Украйна) са катализатор на голяма съпричастност.
Установено е, че хора със силни религиозни убеждения са готови да даряват повече и да се включват в повече кампании и различни благотворителности. В Европа религиозността не оказва значение при потребността от съпричастност. Народи, които оценяват живота си като пълноценен и щастлив са по-склонни да проявят благотворителност под формата на парично дарение – като Швеция, Дания, Нидерландия, Исландия.
Интересна се оказва и тенденцията, че имигрантите са по-склонни да даряват, за сметка на гражданите на страната, в която пребивават, особено тези в Европа, Близкия изток, Северна Африка. Родените в други държави регистрират по-висок индекс на дарителство, отколкото местните граждани в дадените региони.
Дарениено, доброволният труд и всякакъв вид съпричастност си остават висша форма на емпатия. Емпатията е безценно качество във все по-объркания и хаотичен свят. Състраданието е черта, която подлежи на непрестанно усъвършенстване. Така че, нека изберем кауза и смело да я подкрепим, а състраданието ще донесе щастие по естествен начин и на получаващия, и на даващия помощ.