Getting your Trinity Audio player ready...
|
Законът е опит да се противодейства на плана на световните елити да принудят света да консумира „месо от буболечки или отгледано в блюдо на Петри“, заяви губернаторът на американския щат Флорида Рон ДеСантис.
Той превърна на 1 май в закон първия по рода си законопроект SB1084 за официална забрана на лабораторно отглежданото месо. Целта е да защити животновъдството и жителите на Слънчевия щат. Мащабният селскостопански регулаторен пакет от 81 страници официално забранява „производството с цел продажба, продажбата, съхраняването или предлагането за продажба, или разпространението на култивирано месо“ във Флорида.
Законопроектът включва още 22 мерки, от възпрепятстване на федералните регулации за станциите за електрически автомобили в щата – до ново определение на термина „екстракт от коноп“. Забраната не включва impossible meat, което е веганска алтернатива на месото, произведена на растителна основа.
В изявлението на кабинета на губернатора ДеСантис се казва, че Флорида „предприема действия, за да спре стремежа на Световния икономически форум (СИФ) да принуди света да яде лабораторно отгледано месо и насекоми“. Последният описва насекомите като „пренебрегван източник на протеини“.
ДеСантис също така обърна внимание на лицемерието на членовете на СИФ, които обикалят света с частни самолети и яхти, за да пропагандират консумацията на фалшиво месо и насекоми като средство за борба с изменението на климата.
Лабораторно отглежданото месо се създава в лаборатория, като се вземат стволови клетки от животно и се поставят в резервоари, наречени биореактори, пълни с хранителна среда, която им позволява да се размножават. Американското дружество за борба с рака признава, че биоинженерните храни могат да предизвикат реакции при хора с алергии.
Д-р Сайед Хайдер заяви пред The Epoch Times в интервю от октомври 2023 г., че самата биоинженерна храна може да бъде „токсична“ и посочи, че вече има доказателства, че тя допринася за антибиотичната резистентност, предизвиква потискане на имунитета и дори причинява рак.
Консумирането на продукти от насекоми също може да предизвика алергични реакции при хората и при животните. Консумирането на насекоми е свързано с редица рискове за безопасността на храните, като биологични агенти (бактериални, вирусни, гъбични, паразитни) и химически замърсители (пестициди, токсични метали, химикали инхибитори на горенето).
Новият закон влиза в сила на 1 юли 2024 г.