Getting your Trinity Audio player ready...
|
Хиляди четоха по време на инициативата Ден на четенето – България
Първото издание на „Ден на четенето“ се проведе в България на 17 ноември, предизвиквайки огромен интерес у много хора. Над 177 000 предварително регистрирани участници се обединиха, за да реализират инициативата и да четат заедно в десетки населени места в страната. Проведоха се щафетни четения, представяния на книги, литературни двубои и куизове.
Четенето се случваше във вокални студиа, логопедични кабинети, институти по медиация, фирми за СПА оборудване, арт кафенета, сладкарници и болници. Адресите на включилите се публични институции бяха предварително нанесени върху виртуална карта, а по области бяха представени събитията, достъпни за широка публика. Инициативата беше подкрепена не само на територията на страната – а и от българи от Австрия, Великобритания, Гърция, Ирландия, Италия, Кипър, САЩ, Швейцария.
Събитието бе организирано от Фондация „Четене“, а основен двигател на проекта е Валентина Стоева. Тя е председател и основател на фондацията, а личната ѝ кауза от повече от 15 години е да насърчава четенето сред децата в България.
Мото: Четенето дава възможности!
„Мотото което избрахме за първото издание, има силата да донесе позитивна промяна и за децата, и за възрастните“ – споделя Валентина Стоева.
Зад този толкова значим проект стои над 10 годишен труд и сътрудничество между Фондация „Детски книги“ и Фондация „Четене”. Пред медия „Свободна Европа” Валентина Стоева споделя, че инициира събитието „защото ние като нация почитаме великите писатели и поети”.
Според Стоева целта на Деня на четенето е поставянето на акцент върху доброто четене и четенето с разбиране. Желанието е да постави фокуса върху значимостта на процеса на четенето, който е в основата на развитие на функционалната грамотност.
Функционалната неграмотност, която води до по-лесно манипулиране и в последствие дезинформиране, е основен приоритет за Фондация „Четене”, както и за колегите от „Детски книги”. Това споделя Валентина Стоева, като посочва, че доброто и навременно четене е сред най-добрата превенция, преди проблемите с четенето и разбирането да са налице.
Амбициозният екип на Валентина Стоева вярва, че четенето трябва да бъде поставено като основен приоритет и така в последствие да бъдат намалявани лошите статистики, при които българските деца са с лоша функционална грамотност.
Национален пакт на четенето – включете се!
В деня на четенето се полагат основите на още една инициатива – Национален пакт на четенето. Чрез него, споделя Стоева, се призовават гражданите, синдикатите, националната и местната власт да работят заедно в името на доброто четене, което да се превърне в основен приоритет.
В пакта се подчертава и необходимостта от създаване на силен съюз за четенето, като се посочва:
За да гарантираме, че всички деца и млади хора ще имат най-добри шансове за житейска реализация, като се научат да четат по качествен начин и да мислят критично, се нуждаем от широк съюз.
Искаме да укрепим установените мрежи и инициативи за подкрепа и стимулиране на четенето, да създадем нови партньорства и да обединим личности и институции от всички сфери на обществото. Това включва не само родителите, педагозите, педиатрите, психолозите, библиотекарите, академичната общност, книгоиздателите, книготърговците и медиите, които вече подкрепят децата и младите хора да се утвърдят като читатели.
В Националния пакт за четенето се надяваме да се включат националната и местната власти, лидерите на мнение, сдруженията на работодателите и работниците, бизнесът и неправителственият сектор, медийните компании, фондациите, социалните партньори, синдикатите и доброволци.
Заедно с всички тях ще разработим стратегия за осъществяване на нашата цел: Всички хора в България да развиват своята грамотност чрез четене и да имат достъп до книги, защото четенето дава възможности.
„Четенето като дейност е в основата на развитието на гражданското общество и е гарант за демокрацията” – посочва Валентина Стоева.
Организаторите на Ден на четенето вярват, че четенето ще се превърне в национална кауза.
Ден на четенето – България се организира от фондациите „Четене“ и „Детски книги“ и от сдружение „Книги и четене“ с подкрепата на „Stiftung Lesen“ – Германия. Партньори на инициативата са Фондация „Глобални библиотеки – България“, Българската библиотечно-информационна асоциация, Асоциация „Българска книга“, „Аз чета“, „Bookmark“ и „Площад Славейков“.