Getting your Trinity Audio player ready...
|
Най-добрите, най-интересните и най-вълнуващите книги за деца и юноши от последната година
В предпразничната еуфория, в която деца и възрастни се подготвят за 1 юни – Международния ден на детето, предлагаме на вниманието на читателите ни отличените книги с националната награда „Бисерче вълшебно“.
„Бисерче вълшебно“ е първата награда за книги за деца и тийнейджъри в България, чието жури са децата от 3 до 16 години, като гласувалите са част от читателските клубове в мрежата „Бисерче вълшебно“. Организатор на наградата е фондация „Детски книги“, която с обновен регламент подкрепя децата в развитието на личните им критерии за качество на книгите.
Отличени или номинирани – всички заглави в селекцията заслужават читателско внимание заради своите интересни текстове и илюстрации, разнообразни жанрове и стил на писане, както и увлекателен сюжет, показващ, че книгите никак не са скучни!
Номинации
Националната годишна награда „Бисерче вълшебно“ включва пет възрастови категории (художествени произведения) и една допълнителна категория за нехудожествени заглавия.
Тази година в надпреварата за детските гласове участваха 90 издания, селектирани от 141 първоначални номинации, които влизат в така наречения „дълъг списък“ с номинации. „Краткия списък“ на наградата оформиха 7 експерти и панел от 223 деца. Заедно те избраха от 9 до 12 книги във всяка категория за художествени заглавия и 28 в категория „Нещотърсачи“.
Номинираните книги за Националната годишна награда „Бисерче вълшебно“ 2024 като най-добри издателски проекти за 2023 г. можете да разгледате в следните категории:
- Буболечета (3-5 г.)
- Откриватели (5-7 г.)
- Изследователи (8-10 г.)
- Мечтатели (11-13 г.)
- Майстори (14-16 г.)
- Нещотърсачи (нехудожествени)
Отличени
На 22 май 2024 г. фондация „Детски книги“ огласи победителите в дванадесетото издание на Националната награда „Бисерче вълшебно“, като правото си на глас упражниха 10 835 млади читатели от цялата страна.
Тази година е специална с големия брой български автори, като отличените заглавия в съответните категории са следните:
Буболечета
„Раче Юначе“ от Цвета Брестничка (изд. „Фют“) спечели сред книгите за най-малките, като подгласници са „Лисан и Малкия Жорж“ от Тибо Прюн (изд. „Ентусиаст“) и „Дузина понички“ от Кари Финисън (изд. „Меченосец“).
Откриватели
Първото място зае „Чудните приказки на баба“ на Карин-Мари Амио (изд. „Ентусиаст“), като изключително харесвани се показаха и „Дани и личното пространство“ от Кристиан Джоунс (изд. „Клевър Бук“) и „Перото на Сами“ от Събина Георгиева (изд. „Меченосец“).
Изследователи
„Най-най-голямото приключение на малкото таласъмче“ на Никола Райков (изд. „Геймтейл“) спечели най-много гласове, като след нея се нареждат „Тото – брой 1: Който ви разсмива“ от Франк Жирар и Серж Блок (изд. „Хеликон“) и „Татко ме избра“ от Анета Дучева (изд. „Сиела“).
Мечтатели
Първото място по брой гласове спечели „Сузи, внучката от къщата на № 4 и времето на скритите еврейски звезди“ на Биргита Бер (изд. „Културни перспективи“), след нея са „Разкрий ме, ако можеш“ от Владимир Караджов (изд. „Фабер“) и „Бърканица от бели – Любов, захар и магия 3“ от Ана Мериано (изд. „Лютиче“).
Майстори
Първото място зае „Слънчеви лъчи в мрака“ от Изабел Овчарова(изд. „Сиела“), като на втора и трета позиция са „Възход“ от Николай Пашалийски (изд. „Книги за всички“) и „12 писма до дванайсетокласниците“ от Колектив (изд. „Жанет 45“).
Нещотърсачи
Любимата нехудожествена книга на българските деца е „На гости на пчелите“ на Петра Бартикова (изд. „Софтпрес“). Предпочитани заглавия са и „Голяма книга за дълбините“ от Ювал Зомер (изд. „Ракета“) и „Величествените рецепти за сладкиши на Ванилия“ (изд. „Рибка“).
Повече за отличените с наградата „Бисерче вълшебно“ през годините можете да прочетете тук, като можете да изтеглите каталога с всички заглавия, номинирани в награда „Бисерче вълшебно“ 2023 и юбилейния каталог с победителите в изминалите 10 години от тук.
Награда „Бисерче вълшебно“ 2024 се организира от фондация „Детски книги“ с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Кампанията е частично финансирана от Програма „Култура“ на Столична община за 2024 г. Сред партньорите са Българската библиотечно-информационна асоциация, фондация “Глобални библиотеки – България”, Асоциация “Българска книга” и Асоциация „Родители“. Медийни партньори на „Бисерче вълшебно“ са сайтовете Аз чета, НПО портал, Данибон, Академия за родители, Големите и малките.
Хвърчащи хора от ново поколение
Освен с националната награда „Бисерче вълшебно“, този месец фондация „Детски книги“ отличи с приза „Хвърчащите хора“ учители и библиотекари, които насърчават четенето сред децата, въвеждайки ги с търпение, мъдрост и внимание в света на книгите.
Името на отличието е вдъхновено от творчеството на Валери Петров – кръстник и на „Бисерче вълшебно“. Неговото едноименно стихотворение „Хвърчащите хора“ описва много точно работата на тези просветители, като плакетите и грамотите на отличените бяха връчени от Анна Хаджимишева – внучка на Валери Петров, с чието съгласие отличието носи своето вдъхновяващо име.
Хвърчащите хора на 2024 г. са:
- Светлана Петкова – училищен библиотекар в 39. СУ „Петър Динеков“ – София
- Силвия Марушкина – учител в 81. СУ „Виктор Юго“ – София
- Неделка Ралчева – училищен библиотекар в ОУ „Марин Дринов“ – Панагюрище
- Даниела Цветкова – училищен библиотекар в 131. СУ „К. А. Тимирязев“ – София
- Атанас Дянков – дългогодишен председател на Обществения съвет при Пето ОУ „Митьо Станев“ – Стара Загора
- Айля Чолак – учител в с. Самуил, обл. Разград
Повече за всички дейности и инициативи на фондация „Детски книги“, която създава работещи решения за насърчаване на грамотността чрез четене, можете да намерите тук.