След двугодишна пауза фестивалът за екстремен начин на живот “Дни на предизвикателствата“ се завърна в София. Той стартира на 29 март със смайващо предизвикателна филмова програма в емблематичната и уютна зала на кино „Люмиер“, НДК.
Главният организатор на фестивала е Любомир Попйорданов, председател на асоциацията на планинските водачи „Планини и хора“, а водещ тази година е Костантин Таквор, завършил специалност актьорско майсторство за куклен театър в НАТФИЗ „Кр. Сарафов“. Организаторите канят жителите и гостите на София и на фестивалната програмата „на открито“, като пълна информация за събитията можете да прочетете тук.
„Да спасим Кресненското дефиле за България“
С тези думи Любомир Попйорданов обяви и гражданската инициатива в памет на Боян Петров – подписка за кампанията “Да спасим Кресна“. Призовавайки гостите на фестивала да подкрепят петицията във фоайето на киното или онлайн, той сподели, че целта на проекта е да се запази не само Кресненския пролом за местните хора, но и заради неговите ценни хабитати, екосистеми и уникален ландшафт. „Нищо няма да се случи в България, нищо няма да се случи в Кресна, нищо няма да се случи в нашия живот, без да вземем нашия живот на сериозно и без да участваме в решенията, които ни касаят“ – заяви той.
Откриването на фестивала Любомир Попйоранов завърши с думите: „Тук сме заради нашата общност и заради хората, които имат какво да споделят“.
Преди старта на филмовия маратон „Дни на предизвикателството“ на сцената излезе Момчил Панайотов, председател на Българската асоциация по ски – свободен и екстремен стил, съосновател на Българската лавинна асоциация и планински спасител. Ведно с встъпителна лекция с ключови факти за лавинна безопасност, която представи пред публиката, Момчил насочи вниманието и към издадената през 2020 г. книга “Лавините в България“, в съавторство с д-р Бенжамен Ментешев и д-р Севдалина Михайлова. Изданието заедно с много други обогатяваше книжния кът във фоайето на кино Люмиер.
Изключително вдъхновяващата филмова програма в първия ден на фестивала стартира с филм за алпинизъм и екстремни ски на Вивиан Брюше – феноменалният гид от Шамони Монблан, Франция, който прави близо 100 премиерни маршрути. Филмът със заглавие ENTRE LES LIGNES/ T’ES PAS BIEN LA завладя публиката със своите „Между линиите“ – няколко спиращи дъха маршрути в Алпите, както и с хумористичния разказ на скиора, интерпретиращ понятието „страх“ сред кадри от алпийско изкачване със ски и сплит борд и спускане по екстремни каменно-снежни линии с главозамайващи наклони.
Дунав Ултра
Следващият разказ по линиите на приключенското вдъхновение и упорита целенасоченост с кауза сподели на живо с публиката на фестивала Борис Бегъмов, основател на велосипедно предизвикателство – Дунав Ултра – най-дългият туристически веломаршрут в България. Каузата на проекта, спечелил Голямата награда “Иновация на годината в туризма”, е свързана с устойчивото регионално развитие. Борис Бегъмов призова гостите на фестивала „да посетят района и да приключенстват по маршрута“, като за всеки зрител имаше осигурена карта на маршрута. Той свързва най-северозападното населено място на страната с. Куделин (общ. Брегово) с най-североизточното населено място с. Дуранкулак на Черно море, преминавайки през 119 населени места. Идеята се заражда 2014 г., като с още трима приятели, Борис преминава маршрута от 740 км за 53 часа, като следващата година маршрутът е преминат за 45 часа с велосипеди без скорости. Дунав Ултра следва поречието на реката по алтернативни пътища, като може да бъде избран маршрут за шосейни колела, мотор, кемпер или автомобил, както и такива по-близки до брега. Проектът има свое безплатно приложение, което помага на приключенците в отличната ориентация по маршрута. Организаторите предоставят и карта на регистриралите се участници, която дава отстъпки за ползването на определени места на настаняване и хранене, както и всеки завършил маршрута Дунав Ултра, може да получи своя почетен приключенски сертификат за успешно изминатите километри в опознаване и подпомагане развитието на района.
Ком-Емине за шест дни
Сред гостите на фестивала бяха вдъхновяващите със своята издръжливост, хумор и атлетичен вид Цветан Иванов (София) и Димитър Михайлов (Габрово), които разказаха за своята победа в състезанието с колела RedBull Bike The Balkan в края на август 2021 г. Те са преминали 600-километрово трасе, част от което за първи път, без предварителни тренировки по него.
Победителите в състезанието всяваха възхищение в аудиторията, споделяйки за препятствията, мотивацията и премеждията си в допълнение на вдъхновяващия филм за състезанието. Зрителите на феста съпреживяха за близо половин час трудностите по емблематичното трасе, споделени от колоездачите на 13-те стартиращи мъжки и един женски отбора, само осем от които стигат морето. Един от неуспелите сподели във филма, че е по-трудно да се откаже, отколкото да продължи – но все пак „Успяхме да се откажем“, каза той с широка усмивка, която бе подета от залата в кино „Люмиер“ в смях и още вълни от въпроси към победителите.
Ултра крос триатлон
Следващият участник на фестивала представи сдружение „Лъвско сърце“, който организира инициативата ултра крос триатлон ЛЪВСКО СЪРЦЕ. Триатлонът ще се проведе и тази година на 3 септември със стартова точка Приморско. “Лъвско сърце” е състезание, което търси безграничните човешки възможности сред природните богатства на Странджа планина и културното наследство на Приморско.
Главният координатор от екипа на организаторите сподели: „Много често ме питат защо организираме „Лъвско сърце“ и какво значи то за нас… но след 7 години, 10 състезания и над 2000 атлети, голяма част от които станаха и близки приятели, разбрах едно. Това, което привлича хората на състезанията на „Лъвско сърце“ е поривът да си поставят абсурдно висока цел и да я размажат“. Екипът на „Лъвско сърце“ е изграден около идеята за свръх постижения. Всички участници в него са заслужили мястото си с труд и желание, като дружеството не разпределя дивиденти, а участието в „Лъвско сърце“ и другите проекти на сдружението е доброволно.
В заключение публиката на фестивала бе приканена да участва в тези уникални български инициативи, включващи и късия маратон Утопия в Росенец, както и крос полу-маратон с партньор Adidas Runners, като може да се участва по три начина: като атлет, като доброволец и като спонсор. Миналата година за пръв път организаторите са наградили хората, които са били всичките три неща. Зрителите в залата бяха помолени да аплодират всички доброволци, които помагат на „Лъвско сърце“, а организаторът завърши с думите: „Елате и станете част от семейството на доброволците, които раждат това събитие с всички усилия на света“.