Час удоволствие от гледане на светлини за хората е цяла вечер стрес за животните, който дори може да отнеме и живот
В дните преди Нова година големите градове приличат на военни зони с гърмежи от употребата на фойерверки, бомбички, ракети и други пиротехнически изделия. Жертвите на неразумната употреба на пиротехника запълват спешните отделения на болниците, като все повече хора се замислят какво причинява тя и на дивите и домашните животни.
В тази връзка от фондация „Четири лапи“ създават проект 2040, посочвайки, че употребата на фойерверки в България ще затихне през 2040 година.
Създадохме ДВИЖЕНИЕТО 2040, за да превърнем стремежа ни към по-добро в цел. Целта утре да се превърне в днес. Целта гръмкият смях да заеме мястото на гърмежите, а жалното скимтене в ъгъла да се превърне в бегъл спомен. Нощната смяна в болницата да бъде по-лека, а следващият ден да не идва с тежестта на въздуха. Целта всяко дете, всяко животно, вкъщи и навън, да има правото на спокойни празници.
Многобройните вреди от пиротехниката
От фондацията информират, че зад шума от пиротехниката стоят множество вреди, които имат критични последици като посочват няколко от тях.
Страдание за хиляди животни
Животните имат много по-изострени сетива от хората. Силният шум от гърмежите, ярките светлини и острата миризма от използваната пиротехника се усещат много по-силно от повечето животни, отколкото от хората. Резултатът е, че стотици хиляди животни са жертви на неимоверен стрес, паника и объркване по време на празничната заря.
Използването на пиротехника е основна причина много домашни любимци да се губят именно по празниците и завладяни от стрес и загуба на ориентация – да не намират пътя до дома.
Паниката, дезориентацията и инстинктивното желание да намерят бързо познато убежище карат много животни да губят представа за останалите опасности, които иначе ежедневно преодоляват. Птици се удрят фатално в жилищни сгради или намират смъртта си от задушливи газове. Изплашени кучета, котки и диви животни излизат на натоварени пътища, падат в дълбоки ями или се качват на места, от които не могат да слязат и така изпадат в още по-голяма паника, която често завършва с фатален скок.
Пиротехниката може да доведе до частична или пълна загуба на слух и зрение при животните и птиците, както и поведенчески и психични проблеми. Тя може да причини сериозни физически наранявания, особено при бездомните или дивите животни, нетретирани раните водят до агония и дори смърт.
Възрастни и децата – жертва на пиротехниката
Стотици хиляди деца са засегнати от пиротехниката. Тя носи опасност както за слуха, така и за психиката. С най-висок риск са децата с увеличена чувствителност към шумове, като например тези на аутистичния спектър. При тях може да доведе до тревожност, силен стрес и дори паник атаки.
Стотици инциденти годишно са причинени от неправилно използване на пиротехника или некачествена такава. Инцидентите могат да доведат до изгаряния, загуба на пръсти и увреждания на очите и слуха.
Прахово замърсяване и опасност от пожар
Хиляди тонове фини прахови частици годишно се отделят във въздуха по време на празничната заря. Това замърсяване застрашава както хората с респираторни заболявания, така и всички останали. Опасността от пожар също е висока.
В допълнение милиони левове са похарчени годишно за пиротехника. В тях не са включени разходите за почистване на града след голяма заря и тези вследствие на щети върху имуществото и инциденти.
Алтернативи за празнуване
Към момента в Наредбата за обществения ред на територията на Столична община действа регулацията, че се забранява използването на открито на пиротехнически изделия (фойерверки от категория F2 и F3), освен след изрично разрешение, което се издава от кмета на района. Забраната обаче не се прилага за периода от 18.00 ч. на 31 декември до 02.00 ч. на 1 януари. Предвид, че няма законови или подзаконови ограничения за новогодишната нощ, от фондация „Четири лапи“ апелират:
„Нека тази новогодишна нощ е различна. Откажете се от фойерверките, заменете ги с по-смислени начини за отбелязване на празника…“
Те предлагат няколко алтернативи, които ще разнообразят празничната нощ:
От фондацията „Четири лапи“ заключават:
„Вместо да излагаме себе си, домашните си любимци и огромен брой диви и улични животни на опасност, да отворим бутилка шампанско, а с останалите пари, които бихме дали за пиротехника, да зарадваме някого в нужда, било то човек или животно, и така да завършим годината с добро дело!“
Екипът на Епок Таймс се присъединяваме към апела за спокойна новогодишна нощ без пиротехника!