• За нас
  • Пишете ни!
четвъртък, 12 юни, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Начин на живот

Как да оцелеем по празниците – наръчник за интроверти

отРанди Татано
26 декември , 2023
Как да оцелеем по празниците – наръчник за интроверти

(Biba Kayewich/The Epoch Times)

Getting your Trinity Audio player ready...

Празничната покана, която сте получили по пощата, ви подлудява от дни. Тя седи на бюрото ви или е залепена отстрани на хладилника и ви напомня за събитие, което предпочитате да избегнете, но наистина трябва да посетите. Само при мисълта за него стомахът ви се свива на възел.

Ако сте интровертен, срамежлив или и двете, последното нещо, което вероятно искате да направите, е да отидете на празнично парти. Ако имате избор, по-скоро бихте си останали вкъщи, свити край огъня с хубава книга или гледайки нещо по Netflix.

Не е задължително да е така. Макар че ще си останете интроверт и след започването на новата година, това не означава, че не можете да се насладите на сезона на празничните партита.

Следването на тези прости съвети от експерти ще ви помогне през този социален сезон и след това.

Погледнете се в огледалото

Консултантът по психично здраве и автор на бестселъри Грегъри Джанц предлага да започнете с малко интроспекция преди партито. „Запитайте се дали това създава проблем в живота ви и дали ви кара да бъдете нещастни? И трябва да си отговорите честно на този въпрос. Имам ли социална тревожност, която ми пречи да правя това, което наистина искам да правя?“ – препоръчва той.

Ако си признавате, че би било хубаво да се насладите на партито като всички останали, можете да започнете да се подготвяте да отидете.

Подготвителни дейности

Няколко прости планирания могат да ви помогнат да се почувствате по-енергични и уверени. Г-н Джанц вярва, че много на брой малки стъпки могат да премахнат част от тревогите ви.

„Това, което правите, за да се подготвите, е толкова важно. Предварително планирайте всичко, чак до облеклото си. Какво ще облечете, за да се чувствате най-комфортно и да се чувствате най-важни?“. Старата поговорка гласи, че ако изглеждате добре, ще се чувствате добре.

Експертът по етикет Жаклин Уитмор, основател на Училището за протокол в Палм Бийч, предлага да слушате любимата си музика или да се занимавате с някакво хоби, за да успокоите нервите си. Упражненията, дори бързата разходка, също могат да намалят стреса и да повишат нивото на ендорфините, което ви кара да се чувствате по-спокойни и уверени.

Тя също така възлага някои домашни задачи преди партито: „Ако е възможно, проучете събитието и участниците в него. Да знаете кой ще присъства и какви общи интереси имате може да ви осигури чувство на комфорт и готовност.“

Подгответе си идеи за започване на разговор

Когато става въпрос за разговор, планирайте няколко въпроса, които могат да започнат приятелски, непринуден разговор. Г-жа Уитмор предлага един съвет: „Всички обичат да говорят за храна и пътуване!“

Започването на всеки разговор с комплимент винаги ще успокои другия. „Комплиментите за нещо конкретно, например за дреха или аксесоар, могат да бъдат добри ледоразбивачи“, казва г-жа Уитмор. „Освен това хората обичат да говорят за домашните си любимци.“

За хората, с които не сте се запознали, използвайте стария метод: „С кого сте свързани тук?“.
Бетани Фриске, основателка на училището по етикет „Врати на успеха“ в Мичиган и Минесота, предлага да се информирате за актуалните събития. „Насърчавам хората да са наясно с това, което се случва общността им. Има много теми, които можем да използваме за разговор“, казва тя.
Ето и някои други предложения:

  • Посетихте ли някое интересно място тази година?
  • Какви са плановете ви за празниците?
  • Имате ли интересни празнични традиции?
  • Какво мислите за [последния голям мач или забавна новина]?
  • Гледали ли сте [изберете скорошен филм или телевизионно предаване]?

Обадете се на приятел

Г-н Джанц казва, че интровертът може да улесни нещата, ако вземе със себе си доверен приятел, който да се превърне в нещо като „обратен помощник“ – човек, който може да помогне за започване на дейност, както се прави с подпалките за огъня. Мислете за този човек като за „оръженосец“, който може да помогне за започване на дискусията. И все пак винаги имайте подготвени няколко въпроса, с които да започнете разговор с всеки.

Успокойте стомаха си

Може би се изкушавате да се „отпуснете“ с няколко коктейла преди партито, за да намалите задръжките, но това вероятно е най-лошото нещо, което можете да направите. Г-н Джанц казва, че ще загубите, ако се обърнете към алкохола.

„Алкохолът наистина ще ви направи по-тревожни“, казва той. Като депресант на централната нервна система, „той ще засили тревожността и симптомите на депресия. Ще искате да продължите да пиете.“

А на празнично парти, където десертите изобилстват, г-н Джанц съветва да се храните разумно около два часа преди да пристигнете. „Склонни сме да се тревожим, когато не получаваме достатъчно протеини. Кръвната ви захар спада и вие се чувствате неспокойни.“

id5547888 pic 4

Направете малко разузнаване

И така, вече сте пристигнали. Първото нещо, което г-жа Фриске предлага, е да „прочетете стаята“.
„Отстъпете встрани и направете бърз преглед на стаята и на това къде се намира всичко. Къде са масата за храна, масата за напитки, изходите, тоалетните? Направете си бърза представа къде се намират нещата веднага.“

Отделянето на време за това ви позволява да си поемете дъх и ще се почувствате по-удобно и уверено с представа за заобикалящата ви среда.

Това ще ви помогне и ако по-късно ви се наложи да избягате от разговор, който върви в неблагоприятна посока. Можете просто да кажете: „Отивам за питие“, за да се откъснете.
Г-жа Фриске си спомня за бивша ученичка, която бил „много голям интроверт, но сега не е интроверт и вече не се притеснява в голяма компания“. Най-голямата помощ за нея е била ориентирането в стаята.

Направете своя ход

Докато си поемате дъх и четете стаята, наблюдавайте присъстващите и вземете целенасочено решение с кого искате да говорите. Благодарете на домакина или домакинята за поканата. Добрите ви маниери ще направят голямо впечатление на всяко парти.

След това си поставете за цел да разговаряте с поне трима до петима души. Често, когато сте се отдръпнали, за да наблюдавате, някой ще се приближи, за да ви заговори в този момент. Ако това не се случи, г-жа Уитмор има следния съвет: „Ако се окажете в стая, пълна с двойки или групи, потърсете други хора, които може би също са сами. Приближаването към друг самостоятелен участник може да се почувства по-малко плашещо, а и той вероятно ще оцени компанията.“

Друга стратегия е да се включите в групова дискусия, което също може да бъде начин да се впишете в обстановката без натиска на разговора на четири очи.

Г-жа Фриске е забелязала, че мъжете и жените са устроени по различен начин, когато става въпрос за партита: „Често жените се събират накуп, групират се, за да разговарят. Не умишлено, а просто се случва. Напомням на интровертните мъже, да не се плашат от група жени, които разговарят. Те ще бъдат поласкани, ако се приближите, за да се запознаете с тях и да се включите в разговора“.

Но тя предупреждава, че момчетата трябва да следят езика на тялото си и да преценят дали става дума за личен разговор. Тя насърчава мъжете да бъдат джентълмени, като казва, че жените все още наистина оценяват това.

Премахнете фокуса от себе си

Друга ученичка на г-жа Фриске, Мери Милър, казва, че техники като подготовка на въпросите и четене на стаята са направили огромна промяна в живота ѝ. Но това, което е направило най-голямата разлика за нея, е да премести фокуса от собственото си неудобство или неловко чувство и вместо това да се съсредоточи върху това да помогне на другите в стаята да се чувстват по-комфортно. Когато направила това, тя започнала да забелязва колко малко се притеснява от взаимодействията и колко много се забавлява в големи групи и на партита.

„Да потърся някой друг, който изглежда неудобно, и да го успокоя все още е любимата ми част от всяко парти и доведе до някои прекрасни срещи и приятелства за цял живот“, каза г-жа Милър.

Продължете разговора

След като сте използвали подготвените теми за започване на разговор, не забравяйте за последващите действия.

„Разговорът е като игра на волейбол: Човек хвърля топката напред-назад; не задържате топката, тя трябва да бъде подадена. Същото важи и за малките разговори“, казва г-жа Фриске. Не забравяйте, че не трябва да задръствате разговора или да стоите в мълчание; отговорете на въпроса с въпрос, за да продължите разговора.

„Да станеш добър събеседник е умение, което трябва да се практикува – както за интровертите, така и за екстровертите“, казва тя.

Адам Първис, мениджър продажби и самоопределящ се като интроверт, който през годините се е научил да се ориентира в мрежовите събития и партита, изтъкна едно предимство, което интровертите имат. „Най-голямото предимство на интровертите пред техните екстровертни колеги е, че те са много по-активни слушатели“, каза г-н Първис.

Той насърчава колегите си интроверти да се възползват от тази силна страна, като предлагат последващи въпроси и наблюдения, които показват, че са „100 процента ангажирани. Хората обичат да чувстват, че са били чути, и ако можете да задавате добри въпроси, за да покажете, че сте слушали, качеството на разговорите ви ще се повиши драстично.“

Избягвайте истинския електронен убиец на разговорите, който се намира в чантата или джоба ви: Не се поддавайте на изкушението да използвате телефона си като средство за бягство или патерица, ако не участвате в разговор.

Направете своя любезен изход

В края на вечерта не забравяйте донякъде изгубеното изкуство на обикновеното благодаря. Потърсете домакина или домакинята и благодарете отново за поканата.

След края на партито една благодарствена картичка, изпратена на домакините, би била много мил и полезен жест. Те със сигурност ще ви поканят отново, когато планират парти в бъдеще – и следващия път може би наистина ще го очаквате с нетърпение.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Владимир Медински водеше руската преговорна група и през 2022 г. Снимка: Александър Рюмин/ ТАСС

Владимир Медински сравни ръководството на Украйна с латиноамериканските диктатори

0
0
Администрацията на Тръмп изпраща 700 американски морски пехотинци в Лос Анджелис, съобщават от армията

Губернаторът на Калифорния Нюсъм иска незабавна съдебна забрана за разполагане на морски пехотинци и национална гвардия на Тръмп в Лос Анджелис

0
0
Българският президент Румен Радев в разговор с журналиста от CNN Ричард Куест. Снимка: Прес служба на президентската институция

Румен Радев в интервю за CNN: От санкциите срещу Русия най-много печели Китай

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0
Анастасия Гешева

България не е влязла в еврозоната

0
0
На бизнесфорума в Казахстан българският президент говори за възможностите за сътрудничество между двете държави в областта на енергетиката и транспортните връзки. Снимки: Прес служба на президентската институция

Румен Радев задълбочава сътрудничеството на България с Централна Азия

0
0
Симеон Танчев

Да виждаш отвъд маските: разговор със Симеон Танчев за „Менажерията“

0
0

Свързани Публикации

Алкарас записа още един голям обрат и спечели финала на Ролан Гарос в 5-сетов трилър срещу Синер

Алкарас записа още един голям обрат и спечели финала на Ролан Гарос в 5-сетов трилър срещу Синер

0
0
Хиляди канадски родители поемат ангажимент да отложат използването на смартфони от децата си

Хиляди канадски родители поемат ангажимент да отложат използването на смартфони от децата си

0
0
dsc05235 1

Роза Дамасцена: полезни свойства и рецепти

0
0
Сдружение „Асоциация общество и ценности“ организира петиция „Защити децата – кажи „НЕ“ на еднополовото родителство!“

Петицията „Защити децата – кажи „НЕ“ на еднополовото родителство!“ активира гражданското общество

0
0
Кибертормозът на деца и тийнейджъри нараства лавинообразно

Кибертормоз при деца и тийнейджъри: Как да разпознаем и спрем скритата заплаха

0
0
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов на съвместен брифинг с министъра на правосъдието Георги Георгиев, Варна, 10 юни 2025 г. (https://mlsp.government.bg/)

Министър Гуцанов: Няма да спрем, докато и последният незаконен обект за настаняване на възрастни не бъде намерен

0
0
Владимир Медински водеше руската преговорна група и през 2022 г. Снимка: Александър Рюмин/ ТАСС

Владимир Медински сравни ръководството на Украйна с латиноамериканските диктатори

0
0
Администрацията на Тръмп изпраща 700 американски морски пехотинци в Лос Анджелис, съобщават от армията

Губернаторът на Калифорния Нюсъм иска незабавна съдебна забрана за разполагане на морски пехотинци и национална гвардия на Тръмп в Лос Анджелис

0
0
Руски военнопленници под 25 години се качват на самолет за Беларус. След това те ще бъдат върнати в Руската федерация. Снимка: ТАСС

Започна размяната на военнопленници под 25 години между Русия и Украйна

0
0
Sofia Film Fest (13 - 15 юни)

Започва първото издание на Sofia Short Fest със Стефан Командарев и Иван Бърнев в журито

0
0
Следваща публикация
Албена Данаилова (снимка: sofiaphilharmonic.com)

Албена Данаилова - концертмайстор на Виенската филхармония

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria