Новата министърка на търговията на САЩ, Джина Раймондо, определи наложените от президента Доналд Тръмп мита срещу Китай като „ефективни“ и заяви, че те няма да бъдат отменени от новата администрация.
„Данните показват, че наложените мита са ефективни – заяви Раймондо пред MSNBC (телевизионен канал за новини). – Това, което настоящият президент ще направи, е да преразгледа всички политики и да прецени кои от тях има смисъл да бъдат продължени.“
Тръмп наложи мита върху милиарди вносни продукти от Китай, в опит да се противопостави на нелоялните търговски практики на Китайската комунистическа партия, включително и на нейните огромни държавни субсидии.
Той осъществи търговски преговори с режима, в опит да принуди Пекин да прекрати подобни практики, включително и манипулирането на валутата.
В отговор на експанзивната кампания на режима за кражба на интелектуална собственост от САЩ, администрацията на Тръмп наложи мита върху китайски продукти на стойност 360 млрд. долара, в това число и върху вноса на стомана и алуминий. Китай отвърна с налагането на мита върху американски продукти на стойност над 110 млрд. долара.
Раймондо изказа предположение, че администрацията на Байдън ще заеме твърда позиция по отношение на Пекин и би била „строга с Китай“.
„Първо трябва да сме откровени и да признаем, че поведението на Китай е антиконкурентно и принудително – проблемът с погазването на човешките права там е ужасяващ. Трябва да им бъде потърсена отговорност за това“ – каза тя, отбелязвайки, че ще държи Пекин отговорен, като използва „Списъка на субектите“ (търговски черен списък бел. ред.) към Министерството на търговията.
Тя описа списъка като „мощен инструмент“ срещу действията на китайските телекомуникационни компании.
Първоначално Раймондо не пое ангажимент, че ще остави Huawei Technologies в икономическия черен списък, което би предпазило американските технологии. Това накара сенатор Тед Круз (Републиканец от Тексас) временно да задържи одобряването ѝ.
Оттогава тя твърди, че администрацията на Байдън не вижда причина да премахне Huawei от списъка.
„Разбирам, че има представители, включени в черния икономически списък и в списъка на Крайните военни потребители, главно защото представляват заплаха за националната сигурност на САЩ или за международните политически интереси – заяви Раймондо пред Bloomberg миналия месец. – Към настоящия момент няма причина да вярвам, че субектите в тези списъци трябва да бъдат премахнати. Ако се потвърди, ще има брифинг за тези субекти и за други, които предизвикват опасения.“
„Поведението на китайските телекомуникационни компании е заплаха за икономиката и националната сигурност на САЩ. Възнамеряваме да използваме черния икономически списък в пълната му ефикасност – уточни тя и добави, – трябва да признаем мащабната заплаха, която Китай представлява.“
Остава неуточнено дали Байдън е взел решение да отмени наложените от администрацията на Тръмп мита. Екипът му не дава подробности за детайлите, въпреки че запазва строга фасада пред Китай.
Белият дом не отговори веднага на поканата за коментар, отправена от „Епок Таймс“.
Ева Фу допринесе за създаването на статията.
Браво на Доналд Тръмп,за новият президент няма браво.
Е браво браво ама Тръмп ни одра с 4млрд за снимки на самолетчета!….му и снимки нямаше!Само голи обещания!