Getting your Trinity Audio player ready...
|
„Нека не финансираме собствената си гибел и да не продаваме ценностите си“ – чешки евродепутат в дебат относно резолюцията
Европейският парламент прие спешна резолюция, с която осъжда продължаващото жестоко преследване от страна на Китайската комунистическа партия (ККП) на традиционната китайска духовна практика Фалун Гонг, известна още като Фалун Дафа.
Резолюция 2024/2504 (RSP) на Европейския парламент от 18 януари 2024 г. относно продължаващото преследване на Фалун Гонг в Китай, и по-специално случая на Дин Юанде е трета резолюция на Европейския парламент срещу преследването на Фалун Гонг в Китай.
През декември 2013 г. Европейският парламент прие резолюция 2013/2891 (RSP), а през 2016 г. прие декларация, осъждащи насилственото отнемане на органи от практикуващи Фалун Гонг в Китай. През 2019 г. независим международен трибунал в Лондон („Трибунал за Китай“) заключи, че в Китай от години се извършва насилствено отнемане на органи „в значителен мащаб“, като задържаните практикуващи Фалун Гонг са основният източник на органи. В резултат на международния отзвук и подкрепа за разобличаване и спиране на репресиите от комунистическия режим Италия, Испания, Белгия, Великобритания, Канада, Израел, Малайзия и Тайван приеха закони, които ограничават достъпа на свои граждани до присаждане на органи в китайски болници. На 5 май 2022 г. Европейският парламент прие резолюция 2022/2657(RSP) за осъждане на насилственото отнемане на органи в Китай.
Процедурата по приемането на третата резолюция от ЕП срещу безпрецедентните репресии спрямо Фалун Гонг в Китай беше инициирана от членове на ЕП от различни партии и държави членки. Тя призовава за незабавно прекратяване на преследването срещу Фалун Гонг и безусловно освобождаване на г-н Дин Юанде – практикуващ Фалун Гонг, когото китайските власти арестуваха и осъдиха на тригодишен затвор през декември 2023 г.
На 12 май 2023 г. властите в град Рижао, провинция Шандун, Китай, арестуват без заповед за арест около 70 практикуващи Фалун Гонг, включително г-н Дин Юанде и съпругата му г-жа Ма Руймей. Синът на двойката, г-н Дин Лебин, също е практикуващ и живее в Германия. Майка му е освободена около десет дни след като е била арестувана, но баща му все още е задържан. Дин Лебин се обръща към международната общност с молба за помощ за спасяването на баща му.
В резолюцията от 18 януари 2-24 г. се настоява за „незабавно и безусловно освобождаване на г-н Дин Юанде и на всички други арестувани практикуващи“. Тя призовава ЕС и неговите държави членки да предприемат също незабавни действия за осъждане на злоупотребите на ККП с трансплантации на органи и управляваното от държавата насилствено отнемане на органи от живи практикуващи Фалун Гонг. Документът призовава също така за санкции срещу всички извършители и организации, които са допринесли за преследването на Фалун Гонг.
Евродепутати изразяват позиции по време на дебата за приемане на резолюцията
Ден преди гласуването евродепутатите проведоха дебат по съдържанието на проекта за резолюция в залата на Европейския парламент в Страсбург. Мнозина осъдиха факта, че ККП очерня практикуващите Фалун Гонг и използва крайни мерки за тяхното изтезание. Те поискаха от ЕС да наложи значителни санкции на извършителите на тези нарушения на правата на човека.
Евродепутатът Михаел Галер от германския Християндемократически съюз коментира Фалун Гонг и репресиите от страна на ККП срещу духовното учение: „Това е практика, която не вреди на никого, която не представлява опасност за държавата, но очевидно партията я смята – и я смята от 1999 г. насам – за заплаха за своята идеология. Случаят, върху който се фокусираме, е г-н Дин Юанде, който е бил арестуван и през декември е бил осъден на повече от три години затвор.“ Той заяви още, че практикуващите „трябва да бъдат освободени безусловно и да им бъде позволено да практикуват своята вяра или култура, тъй като това е залегнало и в китайската конституция“.
Италианският евродепутат Фабио Масимо Касталдо заяви: „Изминаха 25 години, откакто Пекин започна истинско преследване срещу последователите на Фалун Гонг…“.
„(Преследването) е истински средновековен лов на вещици срещу малцинства и етнически групи. То обаче се извършва с помощта на все по-репресивни футуристични технологии, които сякаш са излезли от известния роман „1984“ на Джордж Оруел.“
„(Преследването е) ужасяващо престъпление, което е довело до изчезването на десетки хиляди хора. Изправени пред тези престъпления, не би трябвало да има друга възможност освен твърдо, ясно и недвусмислено осъждане. Всички ние трябва да поискаме международно разследване на престъпната търговия с органи и строги санкции срещу отговорните длъжностни лица и органи.“
Евродепутатът Изабел Сантош от Социалдемократическата партия на Португалия заяви по време на дебата: „Случаят на Дин Юанде е един от многото случаи на практикуващи Фалун Гонг, които други са потулили през годините в Китай. Фалун Гонг е напълно безвредна практика, която по никакъв начин не вреди на какъвто и да е вид интереси. Европейският съюз не може да бъде съучастник в подобни случаи чрез мълчание или безропотно отношение.“
„Ето защо настояваме за безусловното и незабавно освобождаване на Дин Юанде, както и на всички практикуващи Фалун Гонг и други жертви на произволно задържане, … не можем да бъдем толерантни към този вид практики.“
„Освен това Европейският съюз и държавите членки трябва да подкрепят международното разследване на случаите на отнемане на органи, както и на случаите на изтезания и нечовешко и унизително отношение в Китай.“
Чешкият евродепутат Маркета Грегорова от групата на Зелените/Европейския свободен алианс (ЕСА) заяви: „Големите ни търговски отношения (между ЕС и Китай) не трябва да стават причина да гледаме настрани – настрани от насилственото отнемане на органи, насилствената стерилизация и масовите концентрационни лагери през 21-ви век.“
„В продължение на десетилетия колективният Европейски съюз не е направил нищо, за да възпре ККП от тези престъпления. Вместо това изпращаме огромни бизнес делегации с нашите държавни глави и приемаме желанието на Китай да третира тези престъпления като вътрешен въпрос, в който не трябва да се намесва.“
В крайна сметка, подчертава тя, „нека не финансираме собствената си гибел и да не продаваме ценностите си“.
Словашкият депутат Мириам Лексман заяви, че е научила как практикуващите са били измъчвани в китайските затвори. Тя каза: „(Те са) принуждавани да изтърпяват носене на усмирителна риза, бити с електрошокова палка, пръскани с лют червен пипер, краката им изгаряни, хранени насила със синапено масло или лишавани от храна и сън. Няколко жени са били подложени на сексуално насилие, а не бива да забравяме и за отвратителния акт на насилствено отнемане на органи.“
„Време е ЕС да бъде по-принципен в подхода си към ККП. Именно липсата на принципна политика ни доведе до настоящата опасност за сигурността. Добро начало за справяне с него е да се потърси отговорност от ККП и нейните привърженици за престъпленията, извършени срещу човечеството.“
Евродепутатът Анна Фотига – полски политик и генерален секретар на Партията на европейските консерватори и реформисти – заяви, че случаят на г-н Дин Юанде е доказателство, че Китай ограничава религиозната свобода и свободата на убежденията. Тя припомни на останалите членове на ЕП, че синът на г-н Дин протестира пред залата на Парламента, и ги насърчи да изразят подкрепата си.
След края на дебата Николас Шмит, член на Европейската комисия, говори от името на заместник-председателя на Комисията и върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност – Жозеп Борел. Той заяви: „Дебатът ясно отразява трайната и дълбока загриженост на Европейския парламент относно нарушенията на правата на човека в Китай.“
Той заяви, че ЕС „продължава да се възползва от всяка възможност, включително многостранно и на най-високо политическо равнище, за да изрази постоянната си загриженост относно много сериозното положение с правата на човека в Китай“.
Резолюция за налагане на санкции на извършителите на жестоките репресии
В резолюцията от 18 януари 2024 г. се споменава, че след началото на преследването „от 1999 г. насам е съобщено за хиляди практикуващи Фалун Гонг, починали вследствие на преследване от ККП“, като много повече случаи са останали недокументирани.
В резолюцията се призовава ЕС и неговите държави членки публично да осъдят злоупотребите с трансплантация на органи в Китай и да използват глобалния механизъм на ЕС за санкции в областта на правата на човека и националните механизми за санкции в областта на правата на човека срещу всички извършители, членовете на техните семейства, както и организациите, които са допринесли за преследването на практикуващите Фалун Гонг в Китай и в чужбина. Санкциите следва да включват отказ на визи, замразяване на активи, експулсиране от териториите на ЕС, наказателно преследване или повдигане на международни наказателни обвинения.
Резолюция 2024/2504 (RSP) на Европейския парламент от 18 януари 2024 г. ще бъде предадена на институциите на ЕС, правителствата и парламентите на държавите членки, както и на китайското правителство.