Getting your Trinity Audio player ready...
|
В последните години все по-често чуваме за медитация и медитативни практики. Все повече се говори за йога, чигонг, тайчи и т.н. Редица изследвания потвърждават ползите от медитацията за здравето, като начин за намаляване на стреса и подобряване на умствения фокус. Лесно ли се постига обаче състоянието на концентрация в свят, изобилстващ от разсейващи фактори и неспирен поток от информация?
Има една група хора, които полагат целенасочени усилия в практикуването на медитация и откриват в нея истински смисъл и практически ползи. Практикуващите древната дисциплина Фалун Гонг (известна и като Фалун Дафа) са милиони по целия свят и казват, че си заслужава усилията, които полагат за нея.
Наскоро се натъкнахме на тях в Цар-Симеоновата градина в Пловдив – обясниха ни, че празнуват Световния ден на Фалун Дафа – група хора, облечени в жълто и синьо, седящи в медитация и излъчващи хармония и спокойствие. Освен класическата медитация в седнало положение, Фалун Дафа включва и четири бавни медитативни упражнения в изправен стоеж. Упражненията са лесни за усвояване, но тези, които ги практикуват, казват, че им носят дълбок покой.
Ежедневни насоки за достоен живот
Попитахме ги кое прави тази практика толкова специална за тях и разбрахме, че Фалун Гонг дава не само релаксация и спокойствие, но и практически насоки как да бъдеш добър човек и да водиш достоен и морален живот. Това означава да даваш всичко от себе си, за да бъдеш добър човек във всяка ситуация. Трите ръководни принципа на Фалун Гонг са истинност, състрадание и толерантност. „В свят, в който вече всичко е объркано и понякога не знаеш кое е добре, и кое лошо, съветите на учителя Ли Хонгджъ са изключително ценни“ – споделят практикуващите.
„Откакто започнах да практикувам, мирогледът за живота ми се разшири. Подобрих характера си и премахнах много от вредните навици… Фалун Дафа ме направи по-търпелив, далновиден и алтруистичен към хората. Отговори ми на много въпроси, на които не намирах отговори. И всекидневно ми помага да се справям с житейските трудности с рационалност и да гледам на тях като възможности за подобряване на характера ми“ – споделя Динко Митев – треньор по плуване на 29 години, от Стара Загора.
Практикуващите Фалун Гонг, често говорят, че са го открили в ключов момент от живота си. Една от най-младите практикуващи в България разказва, че е открила практиката в кризисен център, по време на юношеска възрастова криза, в период, в който се е чувствала изгубена.
„Фалун Дафа ми помогна да обърна живота си в толкова по-хубава посока – споделя Никол – Преди бях гневен и немотивиран за живота човек, незачитащ всякакви традиционни и морални норми, но благодарение на медитативната практика съм напълно различна! Сега имам желанието да постигна по-висши цели в живота си, много по-концентрирана съм и много повече оценявам хората около себе си. Помогна ми да се превъзпитам като човек, да елиминирам лошите си навици и да се стремя винаги да съм най-добрата версия на себе си.
Без страхове от трудностите
Ако не сте запознат с източната култура, голяма част от философията на Фалун Гонг може да изглежда странна в началото. Но с напредване на изучаването, мистичният разказ за енергийните канали, силата на вътрешното спокойствие и натрупването на добродетел като истинска физическа субстанция стават все по-смислен и логичен.
Тези, които живеят според принципите на Фалун Гонг, казват, че имат силата да преодолеят почти всичко, чувстват се закриляни и не се страхуват от трудности.
„Каквото и да се случи в живота ви, сърцето ви не може да бъде докоснато. Може да е екстремна ситуация, но се чувствате спокойни, защото се чувствате защитени“, каза Панг, практикуваща на 45 години.
„Като си спомня живота си преди да започна да практикувам – изглежда ми някак скучен, сив и безцелен. Всички живи същества страдат, но за мен страданието вече не е нещо без смисъл и без цел, както беше преди. Целта в живота ми вече не е само нихилизъм и екстаз, вече е нещо много повече. Това дава съвсем друг вид преживяване на деня, на бита и на всеки осъзнат момент“ – казва Мартин от Варна, предприемач, на 36 години.
„Ентусиазмът ми никога не спада, защото във Фалун Дафа получавам повече отколкото давам. Колкото правя упражнения, два пъти повече спокойствие, енергия и здраве получавам. Колкото чета книгите на Фалун Дафа, два пъти повече мъдрост и мотивация получавам. Колкото привързаности изоставям, два пъти по-освободен и по-напред съм в живота“ споделя още Мартин и разказва древна будистка притча:
Попитали Буда: „Какво получихте от медитацията?“. Той отвърнал: „Нищо. Обаче, нека ти кажа какво загубих: гняв, безпокойство, депресия, несигурност, страх от старостта и смъртта.“
Предистория
Днес Фалун Гонг се практикува в повече от 80 страни, но началото му е поставено в Китай – място с дълга традиция на бавни, медитативни упражнения. От началото на 21-ви век всяка година на 13 май площадите и улиците на големите градове се изпълват с цветни и красиви паради, музикални и сценични спектакли с участието на хиляди практикуващи, които известяват на света, че Дафа е дошъл, а с него и шансът за хората да възвърнат своя морален компас.
Чрез парадите си десетки хиляди практикуващи почитат годишнината от представянето на Фалун Дафа пред обществото и засвидетелстват своята благодарност пред Учителя Ли Хонгджъ за ценната и изключително рядката възможност да се усъвършенстват в праведна школа. За 31 години милиони са облагодетелствалите се от практиката, доказала се с безспорно бързите и ефективни резултати по отношение на здравословното състояние, подобряването на характера и повишаването на морала. Книгите „Науката във Фалун Гонг“ и „Възраждане на живота и надеждата – лечебната сила на Фалун Дафа“ описват хилядите документирани случаи на чудотворно възстановилите се от тежки и хронични заболявания, фрактури и задълбочени психични състояния като депресии, фобии, аутизъм и др.
И въпреки че в основата си Фалун Дафа е насочена навътре, към човешкото сърце и съзнание, тази промяна отразява положително върху цялото общество. Фалун Дафа възражда фундаменталните нравствени ценности в обществото и въплъщава достойнствата на най-древната културна традиция – китайската.
Основателят на практиката г-н Ли Хонгджъ е получил стотици награди, прокламации и признания за своя принос към обществото и за живота на практикуващите. Той е четирикратно номиниран за Нобелова награда за мир и е номиниран от Европейския парламент за наградата „Сахаров“ за свобода на мисълта. Той е носител и на Международната награда за религиозна свобода на Freedom House.
Преследване
И до днес продължава преследването на практикуващите в Китай, което Китайската комунистическа партия инициира на 20 юли 1999 г.
По данни на Информационния център на Фалун Дафа стотици хиляди последователи са хвърлени в затвори, трудови лагери и центрове за промиване на съзнанието, където много от тях са подложени на изтезания с цел да бъдат принудени да се откажат от вярата си. Уволнявани са от работа, семействата им също стават жертва на репресии.
Документирани са хиляди смъртни случаи, а по косвени данни независими международни експерти правят заключение, че над милион и половина китайци са станали жертва на насилствено отнемане на органи, като преобладаващото мнозинство сред тях са Фалун Гонг практикуващи.
На 17 юни 2019 г. в Лондон се състоя независим Народен трибунал, който след едногодишно разследване представи безспорни доказателства за незаконно отнемане на органи в Китай. Комисия от адвокати и експерти установи, че „основният източник“ на органите са затворници на съвестта – основно практикуващите духовното учение Фалун Гонг.
Упражненията на Фалун Гонг са изцяло безплатни и достъпни. Може да откриете близкото до вас място за практика тук.
СВЪРЗАНИ СТАТИИ