• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 18 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Култура и изкуство

Филмът „Клопка“ открива днес официално „София Филм Фест“ 2024

отАлександра Ботева
13 март , 2024
Филмът „Клопка“ открива днес официално „София Филм Фест“ 2024

XXVIII Международния филмов фестивал „София Филм Фест“

Getting your Trinity Audio player ready...

28-ото издание на най-голямото международно киносъбитие в България „София Филм Фест“ (13 – 31 март, 2024) очаква този месец почитателите на стойностното кино.

Официалното откриване на XXVIII Международния филмов фестивал „София Филм Фест“ е на 13 март в 19:00 ч. в Зала 1 на Националния дворец на културата с европейската премиера на филма „Клопка“ на режисьора Надежда Косева. Копродукцията между България и Германия, реализирана по сценарий на Боян Папазов и с Александър Трифонов в главната роля, участва в международния конкурс на фестивала за Голямата награда „София – Град на киното“.

the trap film still 03
Кадър от филма „Клопка“ на Надежда Косева (www.siff.bg)

Българската група Kottarashky and the Rain Dogs ще свири на откриването на фестивала, като в програмата му е включена и документалната лента на Цветан Драгнев „Балканска черна кутия“, която разказва историята на създателя на групата Никола Груев – Котарашки.

История и акредитация

Започнал през 1997 като тематичен фестивал с името „Мюзик Филм Фест“, международният фестивал „София Филм Фест“ се превърна в едно от най-значимите филмови събития в Централна и Източна Европа. Той е единственият български кинофестивал с акредитация от Международната федерация на асоциациите на филмовите продуценти (FIAPF). Включен е в списъка с 50-те най-важни за филмовата индустрия фестивали в света и в календара на ФИПРЕССИ – асоциацията на националните организации на професионалните филмови критици и филмовите журналисти по света.

Фестивална програма 2024

Програмата на „София филм фест“ тази година включва филми от 53 държави: 143 пълнометражни игрални, документални и анимационни филма, както и близо 20 късометражни филма, представящи актуалните тенденции в световното кино и най-новото от регионалното и българско кино.

На прес конференцията по откриване на фестивала неговият директор Стефан Китанов сподели:

Ако миналата година мото на фестивала беше свързването отново чрез киното, тази година фестивалът е посветен на отварянето. Отварянето на вратите от нас към другите, на българското кино към целия свят и на вратата на света към нас. 

Част от съпътстващите фестивала събития са два специални мастър-класа, които ще бъдат водени от световно утвърдените режисьори Малгожата Шумовска в Полския институт и Маргарет фон Трота в Гьоте-институт България. В рамките на фестивала германската режисьорка ще покаже и най-новия си филм „Ингеборг Бахман – пътуване в пустинята“.

Най-новият филм „Прекрасни дни“ на легендата Вим Вендерс с номинация за „Оскар“ също се очаква да привлече зрителски интерес, както и най-новата лента на финландския режисьор Аки Каурисмаки „Паднали листа“, радващ се на специално внимание на фестивала в Кан.

Можем да видим и „Заседнали“ на Александър Пейн със спечелилия тази година „Оскар“ и „Златен глобус“ Пол Джиамати в главната роля, заслужаващ специално внимание.

holdovers 09 focus features 2023 focus features llc
Кадър от филма „Заседнали“ на Александър Пейн (www.siff.bg)

Световна премиера ще има филмът „Диво желание“ на режисьора Шарон Бар-Зив с участието на Самуел Финци, като публиката на фестивала е поканена тази година на почти 20 световни премиери.

Световноизвестните европейски режисьори Саболч Хайду, Файт Хелмер и Кристи Пую също ще гостуват на 28-ото издание на фестивала, като организаторите призовават зрителите да не изпускат възможността да преживеят новите вълнуващи киноистории, които режисьорите ще представят – „Денят на Калман“, „Гондола“ и „ММХХ“ („2020“).

kalman s day 1
Кадър от филма „Денят на Калман“ на носителя на „Кристален глобус“ Саболч Хайду (www.siff.bg)

„Източният фронт“ на Виталий Мански, „Нула калории“ на Джесика Хауснер, „Памет“ на Мишел Франко и „Образ“ на Олга Хайдас са в рубриката Калейдоскоп на фестивала.

Българското участие на „София Филм Фест“ 2024 освен с „Клопка“ е представено от родните филми „Защото обичам лошото време“ на Яна Лекарска, „Апостол – един нежен рицар в Бруталия“ на Петър Русев, „Уроците на Блага“ на Стефан Командарев, „Диада“ на Яна Титова и други.

Присъствието на международни копродукции с българско участие е значително в програмата на тазгодишното издание на фестивала, на което отново ще бъдат представени и интригуващи заглавия от документалното кино и киното за деца.

Седем филма ще се надпреварват да спечелят сърцата и овациите на младата публика в „София Филм Фест тийн“ програмата.

Състезателна програма

„София Филм Фест“ е с акредитация като състезателен фестивал със специализиран конкурс. 

Международният конкурс на 28-ия София Филм Фест включва 12 първи или втори филми на режисьори от 5 континента, като за първи път в историята на фестивала половината от режисьорите в конкурса са жени. Филмовите ленти ще се състезават за Голямата награда „София – Град на киното“, която се връчва от Столична община.

Международното жури, което ще раздаде наградите тази година, е в състав – унгарският режисьор Саболч Хайду (председател), режисьорите Тинатин Кайришвили (Грузия) и Зорница София (България), актьорът Димитър Маринов (САЩ-България) и директорът на Европейския филмов пазар в Берлин, експертът Денис Ру (Германия). Те ще определят още и победителя в Конкурса за български късометражен филм.

Традиционен за фестивала е конкурсът за български късометражен филм, като журито е осигурило селекция от 12 кратки киноразкази, като наградата за пета поредна година ще връчи „Долби медия студио“.

И през 2024 година селекцията на творби в Документалния конкурс на „София Филм Фест“ е на световно ниво, като 12-те заглавия ще бъдат оценявани от жури в състав – режисьорите Виталий Мански (Латвия, председател), Мария Аверина (България) и Дарко Лунгулов (Сърбия).

Балканският конкурс на 28-ия „София Филм Фест“ включва 12 от най-успешните творби, създадени от авторите в региона през последната година, като филмите „Аркадия“, „Без светлина“, „Танц със сенки“ и „Лена и Владимир“ са в извънконкурсната Балканска програма.

Награждаване

На 23 март отново в Зала 1 на НДК ще се проведе церемонията по връчването на наградите от състезателната програма, като за 22-ри път международно жури ще определи Голямата награда в конкурса за първи или втори игрален филм „София – град на киното”. Останалите награди включват специална награда на журито, награда за най-добър режисьор, почетен диплом и награда на публиката.

На този ден в рамките на фестивала актрисата Цветана Манева, художникът и сценограф Георги Тодоров-Жози, както и режисьорката Маргарет фон Трота ще получат „Наградата на София“ на Столична община за приноса си към изкуството на киното. Епохалният български филм „Мера споредь мера“(част 1) ще бъде представен с „вход свободен“ на 16 март в кино „Одеон“ като почит и уважение към Цветана Манева в главната роля и към художника на филма Георги Тодоров-Жози.

Тържествената вечер по награждаването ще овенчае прожекцията на филма „Присила“ на американската режисьорка София Копола, разказващ историята на любимата на Елвис Пресли.

Подробната програма на Международния филмов фестивал „София Филм Фест“ 2024 по дни и часове можете да разгледате тук, като фестивалът освен в столицата ще се проведе също в Пловдив, Варна и Бургас. Тазгодишното издание ще има и филмова селекция в интернет телевизията Neterra.TV+, достъпна от 16 март до 14 април онлайн.

ВИЖТЕ СЪЩО
a
Олег Ковачев и Момчил Карамитев: Киното – съдба и най-добър приятел
f
Олег Ковачев и Момчил Карамитев: Киното – съдба и най-добър приятел (II част)
Снимка-колаж Велизар Иванов
„Превземането на Холивуд: контролът на Китай върху филмовата индустрия“
Рийвс 1149382972 700x420 1
Киану Рийвс е „изтрит“ от най-големите китайски стрийминг платформи
5 nina dimitrova fotograf kalojan grozev lichen arhiv
Нина Димитрова – посланик за любов
Габриел Георгиу
Коафьорът Габриел Георгиу: Открих смисъла на живота след среща със смъртта
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
Премиерът на Словакия Роберт Фицо е за диалог с Русия, вместо постоянни европейски санкции. Снимка: Антонио Бронич / Reuters

Словашкият премиер Роберт Фицо подкрепя референдум за санкциите срещу Русия

0
0
99 / 5,000 Слънчеви панели в Нортфийлд, Масачузетс, на 22 април 2022 г. Брайън Снайдер/Ройтерс

САЩ откриха нерегистрирани комуникационни устройства в китайски соларни инвертори

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0
“Събуждането на Психе от целувката на Любовта” - скулптура на Антонио Канова (1787-1793 г.) (снимка: greekreporter.com)

Ерос и Психея: най-красивата любовна легенда в гръцката митология

0
0

Свързани Публикации

Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Мощи на светеца бяха донесени от Атон в манастира "Свети Атанасий Велики" в софийското село Лозен на 4-ти май. На Гергьовден е кулминацията на тържествата, с празнична литургия и курбан за здраве. Снимка: БНТ

Кои държави и армии почитат свети Георги като свой покровител?

0
0
image 2025 05 03 200936281

„Розенкранц и Гилденстерн са мъртви“ – премиера в Народен театър „Иван Вазов“

0
0
et aleksandra razprostranenie

Разпространението на името на българи в земите на древни Македония, Илирия и Гърция

0
0
Марта Петкова в „Жизел“

Марта Петкова: Балетът е импулс, енергия, нещо много възвишено и чисто

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Следваща публикация
Работници сглобяват кукли на производствена линия в Гуандун, Китай, 4 септември 2007 г. (Фън Ли/Getty Images)

Китайските фалшиви стоки представляват глобален риск за здравето

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria