Европейската комисия ще разследва потока от биогорива в ЕС, за които има съмнения, че са фалшиви. В имейл до Ройтерс говорителят на ЕК заявява, че неназована държава членка е посочила внос от Китай, който може да е бил некоректно етикетиран като по-рентабилни биогорива. Източници от индустрията посочват, че тази страна е Германия.
Стимулите на ЕС за производство на биодизел от отпадъчни масла и мазнини с цел увеличаване използването на възобновяема енергия предизвикаха опасения, че компании в Азия смесват биогорива с по-евтини масла и ги изнасят в Европа.
Германия „поиска от Комисията да извърши оценка, за да определи дали критериите за устойчивост и изискванията за намаляване на парниковите газове … са изпълнени за горивата с произход от Китай“, заяви говорителят на германското министерство на околната среда пред Ройтерс.
Говорителят на ЕК заяви, че ЕК има за цел да засили надзора си върху търговията, като до края на годината трябва да бъде създадена база данни за веригите за доставки, и ще провери дали вносът на горива отговаря на изискванията за кредити за емисии на парникови газове.
Други предполагаеми измами с биогорива
Европейската асоциация на производителите на растителни масла (FEDIOL) също призова за разследване на качеството на внасяната продукция поради необичайно силния ръст на вноса на биогорива в Европейския съюз, причиняващ срив на цените на рапицата.
Рапицата е основна маслодайна култура в ЕС, като маслото получено от преработката ѝ се използва масово за производство на биогориво. ЕС поощрява производството на биогорива от употребени масла и мазнини за постигане на целевите показатели за използване на възобновяеми енергийни източници.
„Мащабите в ръста на вноса на биогорива са такива, че предизвикват въпроси за достоверността и определянето им като получени от отпадъчни потоци”, се посочва в изявлението на FEDIOL.
През последните няколко месеца цените на рапичното масло в ЕС се сринаха с над 30%, като това води до спад и в цените на рапицата, изтъкват от асоциацията, от която призовават за провеждането на разследване за качеството на внасяната продукция.
„Тези тенденции не могат да бъдат обяснени с други промени на пазара и са признак за неестествено поведение на пазара”, категорични са от асоциацията.