БЕРЛИН – Германия се нуждае от честна дискусия за това как да се справя с търговски партньори като Китай и определено не трябва да се плаши от конфронтация по теми като нарушаването на човешките права, заяви ръководителят на Федерацията на германските индустриалци (BDI) на 22 юни 2021 г.
Китай се превърна в най-важния търговски партньор на Германия и германският износ за Китай помогна за смекчаване на въздействието на пандемията от COVID-19 върху най-голямата европейска икономика. Нарастващата самоувереност на Китай обаче и множеството му нарушения в областта на правата на човека предизвикват безпокойство.
По време на събитие на BDI президентът на Федерацията Зигфрид Русвурм заяви, че Европа и западните страни трябва да възприемат уверен подход към „трудни“ клиенти и конкуренти като Китай, Русия, Саудитска Арабия, Бразилия.
„Имаме нужда от честна дискусия… Ние се застъпваме за отговорно съвместно съжителство и сътрудничество – с ясни граници — каза той и добави, че част от този подход е приемането, че различни социални системи съществуват рамо до рамо. — Не трябва да бягаме от конфронтацията, когато са прекрачени определени граници. Универсалните човешки права например не са „вътрешен въпрос“.
Русвурм приветства хода на Групата на седемте най-богати демокрации да се противопостави на китайската инициатива „Един пояс, един път“. Г-7 се опита да се противопостави на нарастващото влияние на Китай по-рано през месец юни, като предложи на развиващите се страни инфраструктурен план, който би могъл да съперничи на инициативата на президента Си Дзинпин за няколко трилиона долара „Един пояс, един път“.
Те също изтъкнаха в своето комюнике проблемът с нарушаването на правата на човека в Китай.
Китайският режим заклейми съвместната декларация на Г-7 като груба намеса във вътрешните работи на страната и призова групата да спре клеветите си срещу Китай.