Само с Китай са свързани над 7700 канала, определени като пропагандни.
Google премахна близо 11 000 YouTube канала, свързани с държавни пропагандни кампании на Китай, Русия и други страни през последните няколко месеца.
Компанията съобщи в изявление от 21 юли, че през второто тримесечие на 2025 г. е премахнала хиляди YouTube канали, Google Ads акаунти и един блог в Blogger, свързани с тези страни.
Действията са част от работата на Групата за анализ на заплахите (TAG) на Google за борба с дезинформационните кампании.
През първото тримесечие на 2025 г. Google премахна над 23 000 YouTube канала и множество други ресурси. Значителна част от тях са били свързани с Китай и Русия.
Над 7700 от премахнатите през второто тримесечие канали и други ресурси са били свързани с Китай. Дезинформационните кампании са споделяли главно съдържание в подкрепа на Китайската комунистическа партия (ККП) на китайски и английски език.
Каналите често са коментирали външната политика на САЩ и са подкрепяли китайския лидер Си Дзинпин.
От останалите канали над 2000 са били свързани с Русия или руски структури и са споделяли съдържание на различни езици. Каналите са подкрепяли Русия и са критикували Украйна, НАТО и други западни страни.
Само през май компанията премахна 20 YouTube канала, четири Google Ads акаунта и един блог в Blogger, свързани с руската държавна медия RT.
Това стана повече от три години след решението на YouTube от март 2022 г. да блокира RT каналите от платформата си заради руската инвазия в Украйна.
Други премахнати от платформата канали са част от кампании, са свързани с Азербайджан, Иран, Турция, Израел, Румъния и Гана.
В края на 2019 г. Google съобщи, че на TAG е възложена задачата да се бори с подкрепяните от правителствата хакерски атаки и дезинформация.
С нарастващата загриженост относно враждебните на САЩ нации се предприемат и други мерки, включително от Министерството на отбраната на САЩ.
На 18 юли Microsoft обяви, че ще престане да използва базирани в Китай инженери за техническа поддръжка на облачната система на Министерството на отбраната. Главният директор по комуникациите на Microsoft Франк Шоу каза, че компанията направи тази промяна, за да гарантира, че „инженерни екипи, базирани в Китай“ не участват в поддръжката на облачната система на Пентагона.
„Оставаме ангажирани да предоставяме възможно най-сигурните услуги на правителството на САЩ, включително да работим с нашите партньори в областта на националната сигурност за оценка и корекция на нашите протоколи за сигурност при необходимост“, заяви Шоу в X.
Също през юли губернаторът на Юта Спенсър Кокс съобщи, че на китайска компания с военни връзки с китайското правителство е било отказано да закупи земя близо до летище съгласно закон, който забранява притежаването на земя от структури, категоризирани като враждебни.
Финансираните от ККП институти „Конфуций“ също бяха затворени в университетите в Юта през 2022 г., след като бяха „определени от Държавния департамент и ФБР като китайски пропагандни центрове“.