Законопроектът за ограничаване на имиграцията все пак не беше приет
В Германия тези дни стана революционно събитие. Традиционно най-голямата партия – Християндемократическия съюз на Конрад Аденауер, Хелмут Кол и Ангела Меркел си позволи да наруши изградения около „Алтернатива за Германия“ още от създаването ѝ санитарен кордон.
Християндемократите и т.нар. «крайнодесни» за първи път гласуваха заедно в Бундестага. И в резултат на това сътрудничество в парламента беше внесен законопроект за строго ограничаване на имиграцията в страната.
Това стана след последното трагично нападение над невинни германски граждани от страна на мюсюлманин бежанец. На 22 януари 2025 г. в град Ашафенбург в северозападна Бавария 28-годишен гражданин на Афганистан е нападнал с нож в парка група играещи деца от намиращата се наблизо детска градина и е убил двегодишно момченце. Минувач се е намесил в защита на децата и също е бил намушкан и е починал. В болница се намират и двегодищно момиченце и 61-годишен мъж, но животът им е вече вън от опасност.
Това е четвъртото подобно нападение за една година. На 31-ви май 2024 г. друг афганистанец Сюлейман Атаи, убива полицая Рувен Лаур и ранява сериозно още петима души с нож в Манхайм. На 23-ти август 2024 г. на „Фестивал на разнообразието“ в Золинген, сириецът Иса ал Хасан убива трима души и ранява осем в атака, за която отговорност поема Ислямска държава. На 20-ти декември 2024 г., саудитецът Талеб ал-Абдулмохсен нахлува с наето BMW на коледен пазар в Магдебург, като убива шест и ранява 299 души. И фактът, че е привърженик на Алтернатива за Германия, не намалява гнева на германците. Макар че прави ситуацията съвсем объркана.
Германия е изключително разделена. Привържениците на „културното многообразие“ и либералната „демокрация“ проявяват нулева търпимост към всеки глас на здравия разум, квалифицирайки го като „крайнодесен“. Но здравият разум е черта, характерна за германския народ по принцип. Това става и причина CDU и AfD да гласуват на 29-ти януари заедно внасянето за разглеждане на законопроект за ограничаване на имиграцията в Германия.
Законопроектът, подготвен от християндемократите, включва пет предложения, сред които: постоянен граничен контрол и прекратяване на всички опити за нелегално влизане в страната; всички подлежащи на връщане в държавите, от които идват (нарушители на закона и на обществения ред), вече няма да имат право на свободно придвижване на територията на Германия, а ще пребивават в арести. От тях ще могат да излязат по всяко време свободно към родината си.
В гласуването законопроектът да бъде внесен са се включили 702 от общо 733 народни представители. 348 са гласували „за“, 344 – „против“, десет са се въздържали. От групата на християндемократите са присъствали 188 депутати, от които 187 са гласували „за“, единствено Антйе Тилман е била „против“.
В гласуването не са участвали Марко Вандервиц, който иска AfD да бъдат забранени, председателката на женската организация Анете Видман Мауц, заместник председателката на Бундестага и още петима депутати от ХДС. Те са твърдо против новия курс на сегашния председател на Християндеморкатическия съюз Фридрих Мерц.
Най-гласовитият критик на случилото се в сряда се оказа бившата канцлерка на Германия и председател на християндемократите в продължение на 18 години, г-жа Ангела Меркел. Тя се дистанцира от своята партия и припомни на Мерц думите му от 13 ноември 2024 г., когато е призовал в никакъв случай да не се гласува прокарва каквото и да е с гласовете на AfD. В същото време Меркел призова да се вземат всички мерки атентати като тези в Магдебург и Ашафенбург да не се случват в бъдеще.
Именно Ангела Меркел като бундесканцлер стои в основата на сегашната отворена политика към бежанците в Германия. През 2015 г. в разгара на сирийската бежанска криза тя няколко пъти повтаря публично „Wir schaffen das!“ (ще се справим – бел.авт.), заедно с призива: „Refugees, welcome“. Още през септември същата година Хорст Зеехофер, председател на баварските партньори на ХДС, Християнсоциалния съюз казва пред медиите „wir schaffen das nicht“. Зачестилите в Германия атентати показват, че баварският скептицизъм има основание.
При гласуването на законопроекта в петък той все пак не беше приет. 349 депутати от социалдемократите, левите и зелените са гласували „против“, докато гласовете „за“ на CDU, CSU, FDP и AfD са общо 338. Петима парламентаристи са се въздържали.